Více

Speciál ČT Obama v Praze - historický rekord ČT24

[Tisková zpráva] Zpravodajstvím z návštěvy prezidenta USA Baracka Obamy v Praze ČT24 překonala v celotýdenním podílu rekord sledovanosti z minulého týdne 2,45 % a s hodnotou 3,61 % podílu D15+ dosáhla nejvyšší hodnoty za svoji existenci. V sobotu 4. 4. 2009 tak měla v celodenním podílu 4,77 % a v neděli 5. 4. 2009 neuvěřitelných 8,09 %. Celkově vysílání Obamovy návštěvy v ČR zasáhlo (počet diváků, kteří sledovali pořad alespoň 3 minuty kontinuálně) 1 753 000 diváků starších patnácti let.

Na svou první oficiální návštěvu od svého zvolení přiletěl v sobotu 4. 4. 2009 do České republiky 44. prezident Spojených států amerických Barack Obama. Zpravodajský program ČT24 se této události věnoval v rámci speciálu Obama v Evropě, který byl vysílán od 2. 4. do 5. 4. 2009. Rovněž byly patřičně zprostředkovány a odvysílány i přenosy ze Summitu G20 v Londýně (2. 4.) a Summitu NATO ve Štrasburku (3. 4.).

V sobotu 4. 4. v 19:00 přiletěl prezident USA Barack Obama do Prahy. Zpravodajská stanice ČT24 se této události věnovala jak v přímém přenosu, tak i ze záznamu od 21:30 hodin. Samotnému příletu prezidenta Obamy předcházelo diskusní studio moderované Václavem Moravcem se vstupy s významnými osobnostmi a odborníky, které začalo již ve 14:00 hodin. Nedělní program prezidentského páru byl monitorován od osmé hodiny ranní až do jejich jednotlivých odletů, a poté doplněn postřehy a reakcemi na projev a samotnou návštěvu ČR. Celkem se ČT věnovala této události téměř 23 hodinami vysílání a to především na ČT24, na ČT2 byl vysílán pouze simultánně přímý přenos projevu z Hradčanského náměstí.

Celkově vysílání Obamovy návštěvy v ČR zasáhlo (počet diváků, kteří sledovali pořad alespoň 3 minuty kontinuálně) 1 753 000 diváků starších patnácti let.

Především díky speciálu Obama v Evropě dosáhla ČT24 rekordu v celotýdenním podílu na publiku, kdy překonala rekord minulého týdne 2,45 % a stanovila nový s hodnotou 3,61 % dospělých diváků. Velmi k tomu přispěly oba víkendové dny, kdy ČT24 zprostředkovávala návštěvu Baracka Obamy v Praze. V sobotu 4. 4. 2009 tak měla v celodenním podílu 4,77 % a v neděli 5. 4.2009 dokonce 8,09 %.

Průměr celého sobotní přímého přenosu (14:00 – 20:03 hod.) měl sledovanost 2,1 % dospělých diváků (127 tisíc), kteří mají možnost příjmu kanálu ČT24, při podílu na publiku 13,14 %. V neděli pak sledovalo přímý přenos (08:00 – 19:32 hod.), v jehož rámci byl odvysílán samotný projev, 3,6 % dospělých (216 tisíc), při podílu na publiku 17,06 %.

Nejsledovanější byl nedělní projev prezidenta Baracka Obamy na Hradčanském náměstí v Praze, který byl vysílán paralelně na programech ČT2 a ČT24. Projev sledovalo na obou programech 8,5 % dospělých diváků, což představuje 747 tisíc lidí, při podílu na publiku 37,20 %. Přičemž ČT24 dosáhla vyššího podílu než oba celoplošné programy ČT.

Na přání diváků byl v podvečerním čase znovu odvysílán dopolední projev Baracka Obamy, tentokrát v originálním znění bez českého překladu. Anglický speciál sledovalo ještě 1,2 % dospělých diváků majících možnost sledovat ČT24 (70 tisíc), při podílu na publiku 3,22 %.

Česká televize zajišťovala veškeré tyto přenosy jako hlavní broadcaster (vysílatel) a svou roli splnila podle dosavadních ohlasů na vysoké profesionální úrovni. Rozsah přenosů přebíraných zahraničními společnostmi byl skutečně mimořádný. Česká televize prostřednictvím EBU a agentur (Reuters, APTN) poskytla do celého světa všechny akce, na kterých mohl být pouze jeden TV štáb. K tomu navíc připravila pro zahraniční štáby 5 stanovišť pro živé vstupy, kde se střídali televizní štáby doslova z celého světa. Nad rámec svých přenosů ještě Česká televize vyrobila briefingy pro francouzskou, italskou, řeckou a rumunskou televizi. Přenos dlouho očekávané návštěvy Baracka Obamy přebíraly živě všechny významné televize světa v čele se CNN, Sky News, BBC, Euronews atd. Celkem šlo vysílání České televize do více než stovky zemí světa. O rekordní akci přesto nejde, protože Česká televize už zvládla tak obrovské podniky, jako bylo zasedání NATO a Mezinárodního měnového fondu či oslavy pádu železné opony. Coby broadcaster měla jako člen EBU povinnost zajistit přenosy zcela ve své režii, takže žádný finanční zisk z toho pro televizi veřejné služby neplyne. Vedení České televize obdrželo děkovný dopis Evropské unie vysílatelů (EBU), která vyjádřila velké uspokojení nad tím, jak ČT celou akci zvládla.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+