Více

Středoevropan Eduard Goldstücker v novém dokumentu na ČT2

[Tisková zpráva] Eduard Goldstücker – diplomat, germanista, kafkolog, vůdčí postava Pražského jara 68, vysokoškolský pedagog, který učil na předních světových univerzitách, svědek a protagonista klíčových událostí minulého století. Režisérka Jolana Matějková ve svém novém dokumentárním filmu zachytila všechny tyto polohy významné osobnosti novodobé české historie. Na ČT2 ve čtvrtek 16. prosince ve 20:55 hod.

„Eduard Goldstüdcker procházel nejsložitějším obdobím Evropy, kterému se říká druhá třicetiletá válka, kdy se odehrávaly největší geopolitické změny. Věřil, že svět může změnit, proto měl blíž spíš ke komunismu než k liberalismu,“ komentuje profesorův život spisovatel Jiří Gruša. Byl jedním z těch, kteří se s ním opakovaně setkávali.

V české historii nalezneme hrdiny i antihrdiny a také ty, o jejichž roli se bude diskutovat. Tak to bylo a je v případě Eduarda Goldstückera. Jeho dcera vzpomíná: „Edo, tebe zavřou! – varovala tatínka maminka. Ale já jsem nic neudělal, mně se nic nemůže stát! – odpověděl tatínek… Celkem byl zavřený čtyři roky a jedenáct dní.“ Člověk podle pamětníků noblesní, klasicky vzdělaný, polyglot, s diplomatickými styky napříč světem. Milovník knih, který svým životem vyvolává řadu provokativních otázek, ale jednu nejnaléhavěji: Jak člověk jeho vzdělání mohl tak hluboce uvěřit myšlence komunismu? Odpověď hledá film už v jeho kořenech.

O životě profesora Eduarda Goldstückera (30. 5. 1913 – 23. 10. 2000) vyprávějí jeho dcery Anna Grušová a Helena Vávrová, vnučka Milena Jabůrková, spisovatelé Jiří Gruša, Ivan Klíma a Ludvík Vaculík, Pavel Kohout a filmový kritik a překladatel A. J. Liem, který poznal jeho život v exilu. A historik Jaroslav Šebek, jenž s profesorem na konci jeho života vedl hovory na téma víry.

Středoevropan Eduard Goldstücker – v roce 2010 uplynulo dvacet let od jeho návratu z exilu a deset let od jeho smrti. Námět, scénář, režie filmu Jolana Matějková, dramaturgie Jana Hádková, kamera Josef Nekvasil, zvuk Martin Žucha, střih Alice Nussbergerová.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+