Hlavní navigace

Základy digitální domácnosti

Sdílet

Chytrá domácnost, inteligentní domácnost, digitální domácnost. To vše jsou termíny označující totéž: moderní bydlení zajišťující vysoký komfort a provozní úspory díky vyspělým technologiím.


Foto: Elko EP

To je obecná definice tzv. chytré domácnosti. Konkrétní definice se mění prakticky rod od roku s technologickým vývojem a souvisejícím pohybem cen. Koncept chytré domácnosti rozhodně není jen o počítačích a elektronice. Zasahuje, resp. může zasahovat do různých oblastí bydlení:

  • vytápění a klimatizace
  • umělé a přírodní osvětlení
  • elektroinstalace a infrastruktura
  • bezpečnostní a dohledové řešení
  • multimediální technologie a služby 
  • internetové připojení a počítačová síť
  • komunikační technologie a služby

Cílem konceptu chytré domácnosti je zajistit nadstandardní komfort bydlení a zvýšit tak životní úroveň. Přestože pořizovací cena technologií chytré domácnosti není zanedbatelná, z dlouhodobé perspektivy koncept chytré domácnosti vynaložené náklady vrátí. Nejen poskytovaným komfortem, ale i dosaženými úsporami.

Díky technologiím pro pokročilé ovládání lze výrazně snížit spotřebu energií, jejichž ceny přitom neustále rostou. Jak v oblasti topení a například spotřeby zemního plynu, tak v oblasti spotřeby elektřiny díky chytrému řízení klimatizace, osvětlení a chytré správě napájení různé elektroniky.

Chytrá domácnost nepředstavuje žádné jedno konkrétní zařízení. Naopak! Jde o vytěžení maximálního potenciálu ze spolupráce celé řady moderních elektronických prvků. Existují však komplexní systémy, které zahrnují vše potřebné a zároveň zajišťují hladkou spolupráci různých složek chytré domácnosti.

Stavební úpravy, finanční náročnost a rozsah využití

Tyto systémy jsou ovšem velmi často tzv. modulární, takže je lze aplikovat jen na vybrané oblasti bydlení. Zvolit lze také specializované řešení jen pro konkrétní oblast bydlení nebo pouhý jeden jediný doplněk přinášející jednu konkrétní funkci chytré domácnosti. Volba řešení závisí na třech aspektech.


Schéma: Elko EP

Prvním z nich je možnost stavebních úprav. Bez nich lze technologie chytré domácnosti v některých oblastech (multimédia, komunikace) použít bez větších omezení, ale ve většině oblastech bydlení lze prvky chytré domácnosti aplikovat bez stavebních úprav jen v minimálním rozsahu a s výraznými kompromisy.

Plné využití potenciálu konceptu chytré domácnosti se neobejde bez rozsáhlých stavebních úprav. Proměnu běžné domácnosti na tu chytrou je proto vhodné spojit buď rovnou s výstavbou nového bydlení anebo přinejmenším s generální rekonstrukcí.

Druhým aspektem jsou finanční možnosti. Koncept chytré domácnosti přináší provozní úspory, ale pořizovací cena není nezanedbatelná. Někdy nezbude, než začít u samotných základů chytré domácnosti vyžadujících právě stavební úpravy. Další budování a rozšiřování prvků chytré domácnosti, které se již obejde bez stavebních úprav nebo je vyžaduje jen v omezení míře, je pak nutno odložit na později.

Tím se posouváme k poslednímu ze tří výše avizovaných aspektů, jimž je rozsah oblastí bydlení, kterých se má koncept chytré domácnosti dotknout. Čím více těch oblastí je, tím vyšší bude pořizovací cena. Ta navíc roste podle vyspělosti konkrétních řešení. S cenou ovšem zároveň roste poskytovaný komfort a dosahované provozní úspory.

Každopádně chytrá domácnost má své prvopočátky již za sebou a dnes existují vyspělá řešení, která navzdory jejich technické komplikovanosti může obsluhovat kdokoliv díky uživatelsky přívětivému a intuitivnímu ovládání. Jinými slovy, chytrá domácnost rozhodně není jen pro počítačové experty. Rovněž nejde o záležitost přehnaného luxusu, ale o součást evolučního procesu nároků na bydlení a jeho komfortu, který se táhne prakticky celou lidskou historií. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).