Hlavní navigace

Jak funguje DVB-T

Sdílet

Pozemní digitální vysílání bude v ČR fungovat podle standardu DVB-T. Jak tento standard vlastně funguje a jaké možnosti dává? A jak je to s interaktivitou a přístupem k Internetu přes DVB-T?

Digitální televizní vysílání může být realizováno více různými způsoby (přes satelit, po kabelové síti atd.). Jako pozemní, alias terestrická, je označována taková varianta, která využívá šíření signálu volným prostorem těsně nad zemí (nikoli přes satelit na oběžné dráze) ze sítě pozemních vysílačů, s příjmem přes běžnou televizní anténu (integrovanou či externí) a se zobrazením na běžném TV přijímači (s poměrem stran 16:9 nebo 4:3). Po technické stránce je takovéto pozemní vysílání definováno standardem DVB-T (Digital Video Brodcasting – Terrestrial).

DVB-T však není jediný existující standard terestrického digitálního vysílání. Je používán zejména v Evropě (a bude použit i v ČR), zatímco třeba v Japonsku je používán systém ISDB-T, a v Severní Americe systém ATSC-T.

Digitalizace se však týká i ostatních forem vysílání, např. satelitního, kabelového, a také ty potřebují mít své standardy. Ty vycházejí ze stejného základu (jsou souhrnně označovány jako DVB, Digital Video Broadcasting), ale v konkrétních aspektech se přeci jen odlišují. Takže například pro digitální satelitní vysílání definuje standard DVB-S, zatímco pro digitální vysílání v kabelových sítích popisuje standard DVB-C. Existuje i varianta, určená pro mobilní zařízení, především mobilní telefony – jde o standard DVB-H (kde H je od anglického handheld).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).