Hlavní navigace

Prvky anténních rozvodů

Sdílet

Pro všechny typy venkovních antén bez rozdílu je důležitá správná volba kabelu a vedení kabeláže od samotné antény ke vstupu do televizoru. Divák by si měl dávat pozor zejména na křížení cesty kabelu s dalšími elektrozařízeními, která mohou televizní signál silně rušit a v extrémních případech příjem i znemožnit, zejména pokud použijeme nekvalitní a špatně stíněný kabel.

Pokud je anténa zdrojem signálu pro více televizorů v domácnosti najednou, neobejdete se bez rozbočovačů. Rozbočovače ale signál mírně tlumí, a tak je třeba si dát pozor, zda je signál na jejich vstupu dostatečně silný. Při použití anténního zesilovače napájeného ze set-top-boxu pak musíme použít takový rozbočovač, který nám propustí napájecí napětí, jinak o signál televize přijdeme.

Pokud se nacházíte v oblasti se středně silným nebo slabým signálem, a zejména pak pokud plánujete vést signál od antény dlouhým kabelem, je vhodné použít anténní zesilovač. Ten se umisťuje buď do anténní krabičky ke svorkám dipólu, nebo na půdu či do rozvodné skříně uvnitř budovy. Vyrovnáme tak ztráty v rozvodu, a zajistíme dostatečně silný signál na vstupu přijímače. Použití zesilovačů má však jistá úskalí, která se pokusíme osvětlit v samostatné kapitole.

Naopak pokud se nacházíte velmi blízko vysílači silného výkonu, může se vám stát, že vaše anténa bude „přebuzená“ signálem. Polopaticky řečeno, signál je tak dobrý a silný, že se stává pro digitální přijímač nezpracovatelný. V takových případech se používají takzvané útlumové články, což je vlastně protipól zesilovačů. Ztlumíme jimi signál na takovou úroveň, která je již pro digitální přijímač zpracovatelná.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).