Hlavní navigace

Pro příjem z jednoho směru

Sdílet

Nekvalitně provedená či stará a neudržovaná anténa je nejčastější příčinou problému s příjmem DVB-T. Na následujících řádcích se tedy podíváme blíže, jak bezproblémově naši anténu na digitální příjem připravit.

Kanálové versus pásmové antény

Začneme od samotné antény. Pro příjem analogového vysílání se často používaly kanálové antény. Ty jsou pro příjem digitálního vysílání dále nepoužitelné, protože se bude často vysílat na jiných kanálech a zejména bude potřeba přijímat tři různé kanály. Použít tedy můžeme buď tři kanálové antény sloučené kanálovým slučovačem, a nebo anténu pásmovou. Je logické, že druhé řešení je pro příjem z jediného směru elegantnější a zejména pak levnější. V ČR se bude vysílat pouze v pásmu UHF, proto na příjem všech multiplexů z daného směru postačí jedna pásmová anténa. Mnozí diváci již pásmovou UHF anténu používali i pro příjem analogu, pro příjem digitálního vysílání ji lze samozřejmě také využít. Starou anténu je ale třeba prohlédnout a pročistit, alespoň kontakty v anténní krabičce, případně namontovat nový symetrizační člen do krabičky.

Venkovní anténa - ilustrace

Pozor na kovové předměty poblíž antény

Anténu natočíme směrem na vysílač, a snažíme se ji umístit v dostatečné vzdálenosti od kovových předmětů (komíny, satelitní paraboly) a jiných antén. Rozestup dvou antén pro pásmo UHF by měl být minimálně 60–80 cm (více informací najdete v kapitole „Umisťování anténních systémů“ Polarizace antény musí být horizontální (vodorovná), pouze při příjmu vysílačů Praha-město a Brno-město použijeme vertikální (svislou) polarizaci.

Koaxiální kabel od antény by také měl být kvalitní a v pořádku. Pokud je starší než 10–15 let, jeho výměna je velice vhodná. Stejně tak prohlédneme i stav dalších prvků, které se nacházejí mezi zrenovovanou či novou anténou a přijímačem – tedy případné rozbočovače, slučovače, zesilovače a podobně. Staré a zkorodované prvky nahradíme novými. Anténní zesilovač u pásmové antény by opět měl být pásmový (pro pásmo UHF). V každém případě nejdříve vyzkoušíme příjem bez zesilovače. Pokud je signál dostatečně silný a příjem je kvalitní, je lepší zesilovač zbytečně nezařazovat, při silném signálu by mohl být zdrojem komplikací. Více o této problematice najdete v kapitole Anténní zesilovače.

Pokud anténní technice nerozumíme, a máme s instalací či úpravou antény problémy, je vhodné zavolat si odborníka. Budeme tak mít jistotu správného nastavení přijímací soustavy a kvalitního příjmu. Naprostým laikům bez jakékoliv zkušenosti s anténní technikou nelze montáž a úpravy antén příliš doporučit, výsledná cena metodou pokus-omyl může být mnohem vyšší, než cena za návštěvu profesionála.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).