Hlavní navigace

Převod na analog (PAL) v pásmu VHF

Sdílet

Programy se ladí přímo na analogových televizorech. Nejde však o plnohodnotný příjem zemské digitální televize, na účastnické zásuvce není digitální multiplex, ale jen jeden dekódovaný program. Funkci převodníku na kanál v PALu může plnit i vybraný typ set-top-boxu s vnitřním modulátorem nastavitelným na kanály UHF. Při požadavku na stereo se zařadí vnější modulátor, uvádí ve svém doporučení technická skupina Národní koordinační skupiny pro digitalizaci (NKS) – viz obrázek:

STA úprava metoda 2

Úprava STA pro příjem zemské digitální televize převodem digitálního signálu do analogové podoby (PAL) v pásmu VHF. Zdroj: NKS

Kvalita obrazu u takto přijímaných programů bývá vyšší než u doposud chytaných analogových stanic. Provozní spolehlivost je přijatelná, někdy ale dochází k zablokování převodníku bez zjevných příčin, a to pak vyžaduje restart přerušením napájení. Stejný nedostatek se srovnatelnou četností výskytu se objevuje i u desetkrát dražších kazet pokročilých přijímacích systémů.

Tato alternativa příjmu digitálního vysílání ale nemá velkou perspektivu. Za několik let nebudou na trhu analogové televizní přijímače, upozorňuje NKS. Tato metoda navíc neumožňuje přenos rozhlasových programů, které bývají součástí digitálních multiplexů ve standardu DVB-T, a dalších doplňkových služeb. S představou NKS, že po postupném vypnutí analogového vysílání nebude na trhu dostatek analogových televizorů, lze ale úspěšně polemizovat: naopak, takových přijímačů bude nadbytek…

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).