Hlavní navigace

Na co se zaměřit při dálkovém příjmu

Sdílet

Anténa? Co nejvýše

Při výběru místa pro umístění antény či anténní soustavy bychom se samozřejmě měli řídit především vlastnostmi signálu v daném místě. Nejlepší je použít měřicí přístroj, a před výběrem umístění pro naši anténu změřit sílu signálu a jeho další hodnoty na několika vytipovaných místech, kam by bylo možné anténu umístit. Většinou pak platí, že co nejvýše anténu umístíme, tím lépe. Nemusí to ale platit vždy, zejména v členitých oblastech s nehomogenním polem můžeme silnější signál zachytit níže, a pokud anténu umístíme vysoko, dosáhneme horších výsledků. Opět je tak výhodné použít měřicí přístroj, a anténu nastavit do co nejoptimálněj­ší výšky.

Pozor na kabel a další prvky v rozvodu

Je jasné, že při příjmu velmi slabého signálu hrají velkou roli i další prvky umístěné mezi anténou a přijímačem, zejména koaxiální kabel a případný anténní zesilovač. Jestliže si dáme práci a investujeme do výkonné antény či anténní soustavy, v žádném případě bychom neměli šetřit na kabelu, a použít co nejkvalitnější s kvalitním stíněním a nízkým útlumem. Na výběr anténního zesilovače si také musíme dát pozor. Pro příjem digitální televize jsou ideální stabilní pásmové zesilovače s co nejnižším šumovým číslem. Pokud máme problém s rušením či zahlcováním zesilovače od silných místních signálů, můžeme před zesilovač zařadit propust nebo zádrž, která tyto problémy většinou vyřeší.

Důležitý je vhodný výběr přijímače!

Správně vyladěná a výkonná anténní sestava je nejdůležitějším předpokladem k úspěšnému dálkovému příjmu, pozor si ale musíme dát i na výběr přijímače. Snažíme se vybrat co nejkvalitnější, s co nejvyšší citlivostí a selektivitou. Obecně platí, že kvalitní set-top-boxy jsou znatelně citlivější než vestavěné tunery v televizních přijímačích. Set-top-boxů je na trhu velké množství, a ne vždy platí, že čím dražší přijímač je, tím lepší příjmové vlastnosti má. Určitým vodítkem mohou být testy set-top-boxů, které najdete i zde na DigiZone.cz, popřípadě zkušenosti uživatelů z různých fór. Pokud jste opravdu vážným zájemcem a nadšencem do dálkového příjmu, je ideální si vytipovat několik typů přijímačů a ty ve svých příjmových podmínkách vyzkoušet.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).