Hlavní navigace

Logaritmicko-periodické antény

Sdílet

Základní vlastnosti logaritmicko-periodických antén

Výhodou těchto antén je výborné přizpůsobení a velká širokopásmovost. Logaritmicko-periodické antény totiž mohou obsáhnout při zachování slušných parametrů takový kmitočtový rozptyl, který by například antény typu Yagi nezvládaly. Zisk v celém přijímaném pásmu je pak velmi vyrovnaný. Na druhou stranu mají tyto antény nízkou směrovost, nižší zisk a také nevelké potlačení bočních příjmových laloků. To je také důvod, proč se dříve tak často na trhu neobjevovaly – pro příjem analogové televize nebyly ideální volbou, protože tam by se při použití těchto antén mohly lehce projevovat neduhy odrazů, tzv. duchy. DVB-T vysílání je na vliv odrazů méně citlivé a tak jsou logaritmicko-periodické antény už jsou vhodnější.

Vekovní anténa Logperi

Logaritmicko-periodických antén je na trhu více typů. Nejčastěji se objevují antény konstruované pouze pro pásmo UHF s délkou do jednoho metru. Prodávají se i kombinované typy pro příjem VHF i UHF pásma (kanály 6–60), které lze použít v místech, kde se ještě vysílá analogová televize ve VHF pásmu. Logaritmicko-periodické antény použijeme zejména tam, kde je signál silnější, a není výrazně degradován odrazy. V místech, kde je signál velmi silný ale „rozbitý“ (např. v údolí poblíž vysílače) je lepší využít směrovější anténu. Velká širokopásmovost LP antény nám někdy může být také na obtíž. Je třeba si uvědomit, že anténa přijímá skoro stejně silně jako samotné pásmo UHF i jeho blízké okolí, kde se nacházejí například pásmo mobilních telefonů GSM (900 MHz) a také mobilní internet CDMA (450 MHz). Pokud se tedy nacházíme velmi blízko vysílačů těchto služeb a potřebujeme jejich signál výrazněji potlačit, uděláme lépe, jestliže použijeme anténu méně širokopásmovou, např. Yagi, ideálně v kombinaci s propustí či zádrží.

Dlouhá životnost, nižší zisk

Výhodou logaritmicko-periodických antén je i jejich mechanická pevnost a tím pádem dlouhá životnost. Prvky jsou totiž „nastřeleny“ přímo do ráhna a v případě antén pouze pro pásmo UHF jsou vzhledem k délce i velmi pevné, nehrozí tedy poškození antény odpadáváním prvků nebo jejich zohýbáním od ptactva. Zisk logaritmicko-periodických antnén není vysoký, jak už bylo zmíněno, jedná se o antény vhodné spíše do míst se silnějším signálem. Zisk antén konstruovaných pro pásmo UHF se pohybuje v závislosti na jejich délce, pro nejběžnější antény s délkou ráhna do 100 cm je to maximálně 9–10 dB, u delších antén se pohybuje maximum zisku mezi 10–12 dB. Kombinované typy pro obě pásma VHF+UHF mají zisk velmi nízký, maximálně 5–7 dB. Cenově jsou logaritmicko-periodické antény výhodné, zaplatíme za ně většinou od 250 Kč do 600 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).