Hlavní navigace

Kanálové Yagi antény

Sdílet

Základní vlastnosti antén Yagi

Obecně se Yagi antény skládají z reflektoru, zářiče a direktorů. S délkou ráhna a vyšším počtem direktorů se zvyšuje směrovost a zisk antény. Hlavními vlastnostmi antén Yagi je právě velká směrovost a zisk. Čím je ale anténa delší, tím více potřebuje pro správnou funkci homogenní pole. Pokud tedy použijeme výkonnou Yagi anténu, musíme také dbát na umístění co nejvíce nad zem a na nevodivé okolí antény. Antény Yagi lze rozdělit na dvě skupiny: úzkopásmové (kanálové) a širokopásmové (pásmové). Z principu konstrukce jsou antény Yagi úzkopásmové, širokopásmové antény Yagi tedy mají nevyrovnaný zisk na začátku a konci přijímaného pásma. Čím větší „rozladění“ antény, tím větší je rozdíl v zisku. V této kapitole se budeme blíže věnovat kanálovým anténám pro příjem televizního pásma UHF.

Kanálové antény jsou, jak už z názvu vyplývá, naladěny pro příjem několika žádaných kanálů pásma UHF. Ve velké většině případů se tyto antény používaly dříve pro příjem analogové televize, kdy stačily většinou dvě kanálové antény, které se poté sloučily kanálovým slučovačem. I dnes můžeme tyto antény využít pro příjem digitální televize, zejména pokud přijímáme multiplexy na vedlejších kanálech. Jejich výhodou je úzké naladění, a tak příjem jen žádaného kanálu a blízkého okolí, a slušný zisk a směrovost při výhodné ceně. Kanálovou anténu je také možné si amatérsky vyrobit a naladit pouze na jeden kanál, při délce ráhna okolo tří metrů můžeme docílit zisku až kolem 15 dB. Pro výpočet několika typů ziskových kanálových antén existuje freeware program, který si můžete stáhnout zde.

Venkovní anténa Yagi kanálová

Výkonné kanálové antény pak lze spojovat do soustav, například pro dálkový příjem velmi vzdálených a slabých signálů, více se dozvíte v kapitole Anténní soustavy pro dálkový příjem.

Levné a výkonné řešení

Na trhu běžně prodávané kanálové antény jsou většinou stavěny pro příjem skupiny 4–6 kanálů pásma UHF. Většina českých prodejců nabízí desetiprvkové, šestnáctiprvkové a dvacetiprvkové antény, výjimečně se objevují i výkonnější varianty. Pozor ale na přemrštěné zisky! Nejvýkonnější komerční kanálové antény dosahují zisku max. 14–15 dB, některé úzce naladěné typy s úhlovým reflektorem pak mohou mít zisk až 16 dB. Některé firmy ovšem uvádějí u kanálových antén ještě vyšší zisky, to je ale nesmyslné a nepravdivé. Buď se jedná o zisk v dBi (pro zisk v dBd je pak třeba odečíst 2,15 dB), nebo jsou hodnoty vyloženě nadsazeny.

V České republice prodávané desetiprvkové antény mají zisk 8–10 dB a dáme za ně přibližně 350 Kč, šestnáctiprvkové dosahují 10–12 dB a stojí 400 Kč a za dvacetiprvkové varianty se ziskem 12–13 dB zaplatíme přibližně 600 Kč, poměr cena/zisk je tedy velmi příznivý.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).