Hlavní navigace

Anténní zesilovače

Sdílet

Jaké zesilovače zvolit

Pro příjem DVB-T využijeme pásmové zesilovače UHF (kanál 21–69). Základními parametry jsou zisk, šum a vybuditelnost. Zisk volíme v závislosti na síle signálu, který je v místě instalace. Šumové číslo by mělo být co nejnižší, typicky se u prodávaných zesilovačů označovaných jako nízkošumové pohybuje kolem 1–2 dB. Vybuditelnost zesilovače by měla být co nejvyšší, ovšem tento parametr závisí na použitém tranzistoru. Nízkošumové typy většinou mají vybuditelnost o něco nižší, než výkonové zesilovače, které zase mají vyšší šumové číslo. Kompromisem je tedy zesilovač se ziskem od 15–25 dB a nízkým šumem okolo zmiňovaných 1–2 dB.

Anténní zesilovač můžeme umístit přímo do anténní krabičky, nebo dále za anténou na kabel. Ve většině případů vyžadují napájení po kabelu. Nejčastěji +12 V, ale v posledních letech se objevily i typy optimalizované pro DVB-T, ty mají napájení +5 V a lze je tedy napájet přímo ze set-top-boxu. U zesilovačů s napětím +12 V je třeba předřadit napájecí výhybku.

Snažíme se vždy kupovat kvalitní výrobky například od známých výrobců jako je Teroz, Alcad, Schwaiger a další, a vyvarovat se nákupu levných zesilovačů s vysokým ziskem. Typickým příkladem jsou zesilovače vestavěné v tzv. polských sítech, které jsou nekvalitní a často se zahlcují. S kvalitním zesilovačem tedy docílíme kvalitního příjmu a často může zesilovač přinést výrazně lepší výsledky.

Nejčastější chyby v jejich použití

Anténní zesilovač

Použití zesilovače však není samospasitelné, a pokud nemáme použitelný signál na svorkách antény, zesilovačem ho v žádném případě nevyčarujeme. Vzpomeňme si na známou a stále omílanou anténářskou poučku o tom, že nejlepším zesilovačem je anténa. Naopak, někdy lze použitím zesilovače o příjem DVB-T úplně přijít. Anténní zesilovač se totiž může zahltit silným signálem, rozkmitat se, a poté působit spíše jako rušička. To se často stává ve dvou případech. Buď pokud použijeme příliš silný nebo nekvalitní typ zesilovače s nízkou vybuditelností v místech se středně silným signálem, nebo také když použijeme jakýkoliv anténní zesilovač v místech s velmi silným signálem, například při přímém výhledu na blízký vysílač.

V prvním případě je na vině chybné zvolení zesilovače. Pro většinu aplikací postačí zesilovač s maximálním ziskem 20–25 dB. Zesilovač s větším ziskem než 25 dB má smysl jen v několika případech. Použijeme ho, když je koaxiální kabel delší než 50 metrů pro vyrovnání velmi vysokých ztrát v rozvodu. Na svorkách antény ale nesmí být signál moc silný, protože hrozí zahlcení zesilovače. Silný zesilovač také upotřebíme, pokud se nacházíme v oblasti, kde se vyskytují jen velmi slabé signály, například v údolí či v zákrytu od blízkých vysílačů. Stejně tak ho lze využít pro zesílení několika kanálů, na kterých je slabý signál v tom případě, že před zesilovač zařadíme kanálovou propust. Existují i kanálové zesilovače, které jak název napovídá zesilují buď jeden kanál, nebo skupinu kanálů. Ty lze samozřejmě také použít, poté odpadá nutnost kanálové propusti před zesilovačem, ovšem pokud se změní vysílací kanál nebo přibude nový multiplex, budeme muset takovýto zesilovač vyměnit.

Zesilovač poblíž vysílače? Chyba!

V druhém případě je na vině samotné použití zesilovače. V oblastech s velmi silným signálem, například v Praze nebo v blízkosti jakéhokoliv silného vysílače a nekrytém výhledu na něj je použití zesilovače přímo kontraproduktivní. Signál je zde natolik silný, že zesílení nepotřebuje, a pokud tak uděláme, dočkáme se často na obrazovce 100% síly signálu, ale 0% kvality signálu právě z důvodu zahlcení zesilovače. V tomto případě není jiné rady, než zesilovač prostě nepoužívat. Pokud ale potřebujeme zesilovač nutně použít, například vyrovnávat ztráty v dlouhém rozvodu, vybereme typ s nízkým ziskem a velkou vybuditelností, u kterého nehrozí zahlcení.

Jestliže nám jde v oblasti s velmi silným signálem z místního vysílače o příjem slabého signálu, například o dálkový příjem zahraničního vysílání, a místní signál je natolik silný, že ho nelze odsměrovat a dělá nám při použití zesilovače problémy, použijeme spíše dvě antény. Jednu bez zesilovače pro příjem místního vysílání, a druhou s předřazenou kanálovou propustí pro žádané signály a zesilovačem pro příjem vzdálených multiplexů. Antény pak za zesilovačem sloučíme kanálovým slučovačem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).