Více

Topení a klimatizace

Moderní technologie přinášejí nové možnosti, jak snížit provozní náklady na vytápění anebo klimatizování domácnosti. Zároveň zpříjemňují bydlení udržováním optimální teploty individuálně nastavitelné pro každou místnost anebo denní dobu zvlášť.

Dnes se hledají nejrůznější cenově dostupnější alternativy za klasické ústřední vytápění poháněné kotlem na zemní plyn, jehož cena strmě stoupá. Prvky chytré domácnosti ovšem dovedou vytápět byt či rodinný domek úsporněji i při zachování tohoto nejrozšířenějšího způsobu vytápění v České republice.

Nejsou nutně potřeba ani žádné větší stavební úpravy, avšak je třeba si položit otázku, jak velkých úspor má být dosaženo. V případě starší zástavby je optimální spojit instalaci prvků chytré domácnosti s modernizací ústředního vytápění, kdy například starší systém ústředního vytápění z nepříliš vhodných materiálů, se zbytečně velkým objemem vody k ohřevu a neefektivně pracujícím kotlem nahradí systém modernější a úspornější.


Foto: Elko EP

Nicméně pokročilé technologie pro regulaci teploty přinášejí úsporu už samy o sobě, která rovněž není zanedbatelná při neustále rostoucích cenách energií. Namísto jediného termostatu pro celou domácnost lze pořídit podstatně vyspělejší systém řízení teploty a ovládání činnosti kotle, který vedle úspor nabídne i vyšší komfort bydlení.

Digitální termostatické hlavice nainstalované na ventily jednotlivých topných těles jsou schopné sledovat teplotu v každé místnosti zvlášť a dovedou též udržovat přednastavenou teplotu, která se místnost od místnosti může lišit. Například v ložnici lze nastavit nižší teplotu než pro zbytek domácnosti. Totéž platí pro chodby či vstupní halu.

Pro koupelnu se pak obvykle nastavuje teplota vyšší. V kuchyni lze automaticky kompenzovat teplo vznikající při vaření. Digitální termostatické hlavice u jednotlivých topných těles ve spolupráci s vyspělejším centrálním termostatem tedy dovedou plně automaticky udržovat třeba i v každé místnosti jinou teplotu.

Nic ovšem nebrání dočasné odchylce od výchozího nastavení. S moderními systémy již není nutné ani přistupovat k termostatickým hlavicím či hlavnímu termostatu. Postačí dálkový ovladač, jehož úlohu v chytré domácnosti může převzít chytrý universální dálkový ovladač ovládající vše možné: od černé elektroniky přes osvětlení právě po vytápění.

U těch nejvyspělejších řídicích systémů pak klasické infračervené dálkové ovládání nahrazuje aplikace v chytrém mobilu či tabletu, která umožňuje ovládání vytápění nejen v rámci domácnosti, ale i na dálku. Už cestou domů si tak lze přitopit několika ťuknutími na displeji chytrého mobilu s přístupem na Internet.

Spojení přes Internet může nahradit GSM modul v řídicím systému vytápění s vloženou SIM kartou. Dálkové ovládání pak probíhá prostřednictvím mobilní telefonní sítě. Na klasických mobilech bez operačního systému lze používat ovládání systému vytápění SMS ve speciálním formátu s konkrétními povely.

Na jednu stranu je to výhoda, protože není třeba chytrý mobil a konkrétní systém v něm. Na druhou stranu je však třeba pamatovat si jednotlivé povely nebo si je alespoň uložit v mobilním telefonu mezi koncepty textových zpráv. Pro chytré mobily pak existují aplikace, které mají přátelské ovládání a o sestavování SMS ve správném formátu pro vykonání příkazů se starají automaticky.

Text pokračuje dále ve speciálu o základech chytré domácnosti.

O2 představuje vlastní zařízení pro chytrou domácnost. Slibuje nejen nejrychlejší Wi-Fi

Operátor O2 dnes uvolnil informace k vlastnímu centru pro chytrou domácnost, které vyvinul od prvotní skici až po finální podobu.

iNELS Home Control dostupný už i v hodinkách

Aplikace pro tzv. Smartwatch, tedy chytré hodinky, dovoluje řídit chytrý dům vybavený elektroinstalací od společnosti Elko EP.

Topte přes mobilní telefon s operačním systémem Android

Elko EP aktualizovalo aplikaci pro chytré telefony a tablety, která snižuje náklady na vytápění a mj. umožňuje i dálkovou regulaci radiátorů.

Tepelné čerpadlo využívá technologii z aut

IVT Air X je čerpadlo vzduch – voda využívající výrobní technologie známé z automobilového průmyslu. Díky tomu se dala snížit jak hmotnost, tak cena.

IQ bydlení do každé domácnosti

Loxone Miniserver Go je nový bezdrátový systém představující srdce IQ domu. Bez sekání do zdí ho tak můžete vybavit spoustou chytrých funcí.

Bydlete chytřeji, levněji a bezpečněji

Systém inteligentní domácnosti Siemens Synco living dovoluje ovládat vše možné i nemožné. Například si přes mobil zkontrolujete zda jste zavřeli okna.

Senzory v chytrém domě

Společnost Loxone vydala doporučení pro instalaci senzorů do chytrého domu. Podívejte se, jaké byste si měli v každém případě zabudovat.

Dražice OKHE Smart 100: co vlastně umí „chytrý“ ohřívač vody?

Zkoušíme pro vás chytrý bojler a zaměříme se na to, jak se liší od toho běžného a co od něj můžete očekávat. Zkušenosti z praxe, budou ale až později.

Chytře z Dražic

Tento chytrý bojler stojí za pozornost! A o to větší, že si ho budeme moci i vyzkoušet, resp. už nám dorazil a čekáme jen na zapojení. Zatím však úvodní aktualitka…

Nejen hezčí „ikonky“

Nové grafické rozhraní dostal systém chytrého bydlení inHome, ale nejde jen o něj. Přepracována byla i jeho logika.

Pro libovolné topení

Bezdrátový programovatelný pokojový termostat s bezpotenciálovým kontaktem je určen pro ovládání všech druhů kotlů.

Topte levněji a chytřeji

Jedna zima sice odešla, ale brzy tu bude další a nejspíše podstatně horší. Pomoci by vám mohla startovací sestava zónové regulace topení od eQ-3.

Chytrá domácnost podle Samsungu

Na výstavě Design Week v Miláně ukázala společnost svou představu inteligentního bydlení v podobě tzv. „Premium House“.

iNELS: Pár obrazových postřehů ze showroomu

V souvislosti s rozhovorem s Václavem Mahdalem jsme navštívili i showroom Elko EP. Tady je pár obrazových postřehů.

Chytrá domácnost v praxi: nelehká cesta k ideálu

Z tvrzení výrobců byste mohli získat dojem, že chytrá domácnost je otázka lusknutí prstů. Není, i když investované úsilí nakonec za výsledek stojí.

Nová verze operačního systému pro IQ dům umí i FVE

Loxone Electronics, výrobce systému pro chytré domy založené na Miniserveru, přichází s novou verzí operačního systému. K dispozici je zcela zdarma.

S Wi-Fi je už i klimatizace

Samsung představil nové klimatizační jednotky nabízející o dost vyšší výkon a řadu úsporných funkcí.

Domácí automatizace v nadstandardním bydlení

V Praze 6 Břevnově se právě dokončuje komorní projekt sedmi bytů jejichž součástí je i systém inteligentní domácnosti Tecomat Foxtrot.

Ušetřete za topení s digitální hlavicí

Elektrobock představil novou termostatickou hlavici s podsvíceným displejem kompatibilní s řadou ventilů.

Čtyři důkazy, že chytrá elektroinstalace uleví vaší peněžence (komerční sdělení)

Moderní domácnost musí být úsporná a rad a tipů jak ušetřit máme k dispozici víc než dost. Které z nich jsou však efektivní, a které ne? Nechme hovořit čísla. Ta totiž nelžou.

Nahlédněte do současnosti i budoucnosti chytrého bydlení

S Václavem Mahdalem majícím u Elko EP na starosti klíčové zákazníky jsme si povídali nejen o chytrém bydlení systému iNELS, ale i o jeho budoucnosti obecně vzato.

Termohlavice s ojedinělým designem

Autonomní programovatelná termostatická hlavice Danfoss pro radiátory vyniká řadou chytrých funkcí a dělá se i v bezdrátovém provedení.

Zásuvka s možností ovládání přes internet

Bezdrátová spínací zásuvka je rozšiřujícím prvkem systému eQ-3 MAX, lze ji ale provozovat i samostatně.

Řiďte nejen vytápění bezdrátově

Danfoss Link CC obstará ovládání, regulaci i monitorování celé řady prvků v domech s nejrůznějšími zdroji tepla.

Miniserver pro chytrý dům

Za levno pořídíte doprogramovatelný základ, který si podle potřeby můžete i rozšířít. Pokud jste šikovní, chytré bydlení nemusí stát statisíce…

Test tepelných čerpadel na švédském trhu

Švédská energetická agentura otestovala v letech 2011–2012 tepelná čerpadla. Podívejte se jak dopadly.

Room Arranger pomůže nejen zařídit pokoj, ale zvládne navrhnout třeba i dům

Tentokráte jsme pro vás vyzkoušeli šikovný český program pro návrh půdorysu doplněný o spoustu nábytkářských a dalších prvků a také o skvělý 3D náhled.

Elko EP ATV-1 a RFDSC-11/F: chytrá hlavice a stmívatelná zásuvka

Mohou být součástí chytré domácnosti, ale dají se použít i zcela samostatně. Hlavici umístíte na radiátor, zásuvku třeba na lampu k televizoru.

Hütermann GS30 GSM: zásuvka s milionem funkcí

Chytrá zásuvka je určena pro ovládání připojených spotřebičů a spuštění zařídí třeba SMS nebo prosté prozvonění. V ceně je i teplotní čidlo…

Elko EP iNELS: nová verze aplikace iHC-MARF je tady

Jak nejspíše tušíte, je určena pro chytrý telefon a další podobná zařízení a nechybí jí ani nové funkce.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+