Více

Elektřina a rozvody

Zařízení chytré domácnosti mají nezanedbatelné nároky na elektroinstalaci, které lze nejlépe uspokojit při výstavbě nebo rekonstrukci. Na oplátku ovšem technologie chytré domácnosti pomohou sledovat spotřebu elektrické energie a automaticky uspoří nezanedbatelné částky.

Chytrá domácnost je spojena s větším množstvím elektroniky, než je obvyklé pro běžnou domácnost. Je třeba počítat jak se zařízeními, která zajistí samotnou chytrou funkcionalitu domácnosti, tak se zařízeními, jež následně umožní plně požívat výhod chytré domácnosti. Je přitom běžné, že zařízení postupem času přibývá.

Obyvatelé chytré domácnosti totiž postupně objevují, jaké nové možnosti jim koncepce chytré domácnosti přináší, podle čehož si pak dokupují další moderní elektroniku. Často je také rozšiřován koncept chytré domácnosti i na další oblasti bydlení. Není výjimkou, že jakmile se již jednou někde osvědčil, tak je později žádán i v těch oblastech bydlení, kde byl původně vyhodnocen jako zbytečný.


Foto: Elko EP

Kompletní elektroinstalace chytré domácnosti musí počítat s větším počtem připojených zařízení a jejich energetickou náročností. Jelikož přebudování elektroinstalace není v žádném ohledu snadná záležitost, nevyplatí se promeškat příležitosti jako je samotná výstavba nebo rozsáhlejší rekonstrukce.

V rámci interiéru je třeba počítat s větším množstvím elektrických zásuvek. Mimochodem, když už se seká do zdí, není od věci instalovat pod omítku kabelové rozvody domácí počítačové sítě a ze zdí následně vyvést jen zásuvky obdobně jako u elektrických rozvodů. Odpadne tím pozdější pracné natahování a maskování kabelů po domácnosti.

Bezdrátové technologie sice vypadají atraktivně právě díky absenci jakýchkoliv kabelů, které by bylo nutné složitě v domácnosti maskovat nebo zasekávat do zdi, ale svou spolehlivostí propojení kabely nenahradí. Neplatí to jen o počítačové síti, ale i o dalších zařízeních nutných pro zajištění funkcionality chytré domácnosti.

I ta totiž často nabízejí volbu mezi bezdrátovým a kabelovým zapojením. Při výstavbě nebo rekonstrukci se vyplatí raději zvolit klasické kabely instalované ve zdi pod omítkou. Odpadnou tím možné komplikace spojené s užitím bezdrátových technologií, jako je například rušení signálu anebo jeho nedostatečný dosah.

Obecně by se bezdrátové technologie měly používat jen pro mobilní resp. přenositelná zařízení anebo dálkové ovládání těch stacionárních. Nicméně pro spojení dvou či více stacionárními zařízeními, která jsou napevno instalovaná nebo mají své stále místo, je vhodnější kabel.

Text pokračuje dále ve speciálu o základech chytré domácnosti.

O2 představuje vlastní zařízení pro chytrou domácnost. Slibuje nejen nejrychlejší Wi-Fi

Operátor O2 dnes uvolnil informace k vlastnímu centru pro chytrou domácnost, které vyvinul od prvotní skici až po finální podobu.

Zabezpečovací zařízení Jablotron 100: co nabízí a co umí?

Pro Digiroom jsme na dlouhodobé vyzkoušení domluvili špičkový zabezpečovací systém české výroby, který přináší už i prvky inteligentní domácnosti.

Přesuňte ovládání spotřebičů na mobil

Díky jednotnému systému eLAN IR 003 od Elko EP můžete nyní nahradit celou řadu dálkových ovladačů jedinou „chytrou krabičkou“ a aplikací.

IQ bydlení do každé domácnosti

Loxone Miniserver Go je nový bezdrátový systém představující srdce IQ domu. Bez sekání do zdí ho tak můžete vybavit spoustou chytrých funcí.

Bydlete chytřeji, levněji a bezpečněji

Systém inteligentní domácnosti Siemens Synco living dovoluje ovládat vše možné i nemožné. Například si přes mobil zkontrolujete zda jste zavřeli okna.

Senzory v chytrém domě

Společnost Loxone vydala doporučení pro instalaci senzorů do chytrého domu. Podívejte se, jaké byste si měli v každém případě zabudovat.

Vysavače Allegro aneb Klasika z Kanady

K čemu je IQ dům bez IQ úklidu? Podle mě ani ne poloviční! Centrální vysavač by tak měl být základem a k němu ještě nějaký ten automatický prcek.

Levná přepěťová ochrana s „dálkou“

Pro až pět zařízení vám obstará nejen ochranu proti přetížení v elektrické síti, ale také jejich úplné vypnutí. Výhody třeba před dovolenou jsou…

Podívejte se jak funguje v praxi

Zajímáte se – seriozně – o inteligentní domácnost? Společnost Sup-technik otevřela vzorový dům, avšak ve zcela reálné instalaci.

Dražice OKHE Smart 100: co vlastně umí „chytrý“ ohřívač vody?

Zkoušíme pro vás chytrý bojler a zaměříme se na to, jak se liší od toho běžného a co od něj můžete očekávat. Zkušenosti z praxe, budou ale až později.

Něco pro vaši zahradu

Teplo je tady letos už dlouho a tak se mohou hodit programovatelné spínací hodiny pro ovládání rozvodu zavlažování.

Chytré zásuvky nejen pro počítače

Český výrobce se zvláštním jménem Koukaam představil novou generaci chytrých zásuvek Netio4. Ty mají z „hloupých“ zařízení udělat chytřejší.

Speciální displej pro chytrý dům

Security Touch Screen STS7000 je společný výrobek iControl Networks a Netgear a představuje inteligentní dotykový displej pro chytré bydlení.

IQ domácnost přes televizor

Samsung pro své chytré televizory, tablety a telefony, uvedl aplikaci, která si poradí s ovládáním domácnosti přes systém Inels.

Pro již hotové domy

Právě pro ně je určen nový Multi Extension Air, který prý dokáže inteligentní domácnost vytvořit, resp. rozšířit, snadno a rychle.

Nejen hezčí „ikonky“

Nové grafické rozhraní dostal systém chytrého bydlení inHome, ale nejde jen o něj. Přepracována byla i jeho logika.

IQ do každé domácnosti

Díky novému systému Loxone Air uděláte v cuku letu z každé domácnosti tu chytrou. Jaké jsou v tomto směru možnosti, bychom vám teď chtěli ukázat.

Centrální vysavače pro každého

Přichází nová značka centrálních vysavačů a míří do té nejnižší cenové relace. I přesto ale mj. nabídne bezúdržbovou a samočisticí filtraci.

IQ dům, aneb Co vzít v úvahu na počátku plánování

V článku přímo od majitele chytrého bydlení jsme vás před nedávnem informovali o praktických zkušenostech. Nyní přinášíme pohled od výrobce.

Spínání podle Frankfurtu

K časovému ovládání spotřebičů poslouží spínací hodiny s jednokanálovým přijímačem zajišťujícím naprosto přesný čas. Nemusíte se tak o nic starat.

Chytrá domácnost podle Samsungu

Na výstavě Design Week v Miláně ukázala společnost svou představu inteligentního bydlení v podobě tzv. „Premium House“.

Po domě v Ultra HD

Crestron uvedl na trh inteligentního bydlení první multimediální systém pracující ve 4K, který dovolí jeho distribuci v rámci bytu či domu.

iNELS: Pár obrazových postřehů ze showroomu

V souvislosti s rozhovorem s Václavem Mahdalem jsme navštívili i showroom Elko EP. Tady je pár obrazových postřehů.

Bezdrátová technologie pro inteligentní bydlení

Loxone Electronics dnes pro svůj systém založený na Miniserveru uvedla bezdrátovou technologii šitou na míru již vybudovaným domům a bytům.

Chytřejší regulátory teploty

Nový spínač poslouží například pro automatické ovládání čerpadel či zapnutí kotle v případě poklesu teploty vody v zásobníku teplé užitkové vody.

Chytrá domácnost v praxi: nelehká cesta k ideálu

Z tvrzení výrobců byste mohli získat dojem, že chytrá domácnost je otázka lusknutí prstů. Není, i když investované úsilí nakonec za výsledek stojí.

Nová verze operačního systému pro IQ dům umí i FVE

Loxone Electronics, výrobce systému pro chytré domy založené na Miniserveru, přichází s novou verzí operačního systému. K dispozici je zcela zdarma.

Stmívání pro všechny druhy světel

Elko EP uvedlo univerzální stmívací člen RFDEL-71M, který si poradí s nejrůznějšími druhy osvětlení, včetně LED žárovek či úsporných zářivek.

Další rozšíření pro Foxtrot

Společnost Teco uvedla několik doplňujících modulů pro systém chytré instalace Foxtrot a oznámila i plnou kompatibilitu s Jablotron 100.

Elektrobock uvádí jednotku s ovládáním přes mobil

Nová verze centrální domovní jednotky vybavená Bluetooth nebo modulem GSM, kterou můžete řídit přes aplikaci v chytrém telefonu je už ke koupi.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+