Více

DAB+

Na Slovensku by mohly konečně proběhnout testy digitálního rozhlasu DAB

„Testování začne po zkoordinování a přidělení frekvence pro vysílání T-DAB,“ tvrdí Zdenko Zbončák z Výskumného ústavu spojov. Operátor AVIS je nicméně ve věci případného šíření opatrnější.

Radiokomunikace testují multiplex Českého rozhlasu, signál doletěl až na Slovensko

V experimentu, který zaznamenali čtenáři našeho webu, se objevily čtyři programové testovací pozice s datovým tokem 64 kbps v normě DAB+.

Kapacita digitálního rozhlasového multiplexu T-DAB+ v souvislostech

V následujícím článku se budeme zabývat otázkou, kolik rozhlasových programů s jakým datovým tokem a jakým pokrytím se vejde do rozhlasového multiplexu v systému T-DAB+.

Operátor Teleko upravil názvy stanic Českého rozhlasu ve svém multiplexu

Velmi očekávanou událostí v oblasti DAB rozhlasu je spuštění experimentálního vysílání technologie z lokality Praha – Žižkov na kanálu 12C. Operace je naplánována na 6. srpna.

Digitální rozhlas z Bavorska dočasně rozšířil pokrytí díky vypnutí Strahova

Běžně je možné přijímat celobavorské multiplexy na kanálech 10D a 11D zejména v západních Čechách, což potvrdili čtenáři serveru DigiZone.cz například na Plzeňsku.

Český rozhlas odejde z pražského digitálního pilotu ze Strahova, bude jen na Žižkově

„Během více než ročního testování jsme získali užitečné poznatky, které nám pomohou v dalším rozvoji nových DAB+ technologií v reálném prostředí,“ uvedl Marcel Procházka, ředitel regulace a strategie ČRa.

Mezinárodní koordinace vysílačů systému T-DAB pro ČR v plném proudu

V době očekávání spuštění prvního výkonného T-DAB vysílače v České republice je možné sledovat i další kroky, které mohou vést k rychlému zavádění digitálního rozhlasového vysílání v systému T-DAB(+) v naší zemi.
Prémiový obsah

Martin Gebauer: České Radiokomunikace jsou ochotny opustit DVB-T před vypršením platnosti kmitočtů

„Stát by ale musel garantovat kompenzaci v podobě sítí DVB-T2 a zajištění přechodu,“ říká v rozhovoru pro DigiZone.cz generální ředitel Českých Radiokomunikací. „Jsme připraveni o tom diskutovat.“
Prémiový obsah

Technisat DigitRadio 250: plně digitální přijímač pro každého. A přenosný

Na náš trh přichází přenosný DAB přijímač kombinovaný s FM rádiem, který může být napájený jak ze sítě, tak z baterií. A je dokonce ve stereu.

Studio v Mafře, late night show s Leošem Marešem… Mňam TV už zbývá jen přejmenovat se

TÝDENNÍ REVIZE – Český rozhlas oznámil start svého pražského experimentu DAB, skončila Active TV a videotéka Topfun, start naopak plánuje nová satelitní služba se základními programy zdarma.

Digitální experiment Českého rozhlasu v Praze začne 6. srpna. Plným výkonem ze Žižkova

UVNITŘ MAPA POKRYTÍ – Půjde o první plnohodnotné digitální rozhlasové vysílání v Česku z hlavního pražského vysílače na Žižkově o výkonu 20 kW.

Operátor Teleko navýšil zvukovou kvalitu některých digitálních rozhlasových stanic

Telekomunikační firma provedla změny poté, co do nabídky zařadila novou stanici DAB Plus Top 40 a vyřadila dočasný okruh Českého rozhlasu Rádio Retro.

Nová stanice DAB Plus Top 40 rozšířila pokrytí, v multiplexu ji má i operátor Teleko

Teleko nabízí vysílání digitálního rozhlasu v současné době v několika lokalitách. V Praze, Příbrami, Trutnově (Černá hora) a Velemíně (Milešovka) je signál šířen v modernějším III. pásmu.

Němci představili dvě důležitá loga pro digitalizaci, inspirovat bychom se mohli i my

Jedno z log souvisí s blížícím se startem DVB-T2 televize v Německu, druhé je pak aktualizovanou podobou stávajícího identifikátoru pro DAB rozhlas.

Digitální rozhlas ze Žižkova by měl začít vysílat v červenci, experiment potrvá rok

UVNITŘ MAPA POKRYTÍ – „Vítáme iniciativní přístup Českého rozhlasu a poskytujeme naši plnou technologickou podporu,“ konstatoval Martin Gebauer, šéf Českých Radiokomunikací.

Novým šéfem digitalizace Českého rozhlasu je Karel Zýka, ředitel Odboru techniky

Ve funkci nahradil Michala Koliandra, bývalého náměstka generálního ředitele pro správu a provoz, který byl odvolán začátkem května pro absolutní ztrátu důvěry Petra Duhana.

V Česku vysílá další digitální rádio, stanici DAB Plus Top 40 šíří multiplexy RTI cz

Program lze naladit v Praze, Plzni, Jihočeském a Karlovarském kraji, informoval provozní ředitel společnosti RTI cz Roman Kropáček. V budoucnu se rozšíří i do dalších regionů.

Test DAB rozhlasu v Praze od Českých Radiokomunikací nebude časově omezen

Časové omezení je nyní striktně nastaveno pro experiment technologie DVB-T2 ze Žižkova, který obsahuje vysílání kanálů ČT Sport HD, Nova a Prima.

První experiment DAB+ s plným výkonem v Praze dostal zelenou od ČTÚ

DOPLNĚNO VYJÁDŘENÍ ČRO – České Radiokomunikace budou společně s Českým rozhlasem testovat šíření digitálního vysílání v husté městské zástavbě. Využijí kanál 12C z vysílače Žižkov, jeho výkon bude 20 kW.

Rakouská ORF zdůvodnila, proč se neúčastní experimentu DAB rozhlasu ve Vídni

Vyjádření generálního ředitele Alexandra Wrabtze, které na svém facebookovém profilu zveřejnila i iniciativa Digitalradio Öesterreich, připomíná argumenty komerčních vysílatelů z České republiky.

Ve Vídni startuje DAB rozhlas, experiment se zásahem i do ČR potrvá deset měsíců

Digitální rozhlas z Vídně měl velmi trnitou cestu k realizaci. Test technologie se nakonec musí obejít bez veřejnoprávní ORF i provozovatele celoplošné komerční stanice Kronehit.

Čtenáři DigiZone.cz potvrdili první experimentální vysílání DAB rozhlasu z Vídně

Pokrytí Vídně a přilehlého okolí by mělo být dostatečně, vysílat se bude na kanálu 11D s 10 a 6,3 kW. Podle serveru ukwtv.de by mělo být vysílání v budoucnu dostupné i na kanálu 12B.

Celoněmecký digitální rozhlasový multiplex zlepší pokrytí, bude mít přes sto vysílačů

„Jde o závazek všem účastníkům procesu, kteří se na něm do budoucna chtějí podílet a ukotvit tak digitální rádio nezpochybnitelně na našem trhu,“ konstatoval Egon Kraus.

Digitální rozhlas z Vídně nabídne jako lákadlo i doposud neexistující stanice

Spuštění digitálního rozhlasu ve Vídni je bezpochyby velmi očekávanou zprávou pro naše čtenáře zejména na Slovensku, konkrétně v okolí Bratislavy. Naději mají i zájemci z Moravy.

Bavorský rozhlas odložil spuštění tamní obdoby Rádia Junior na neurčito

„Západoněmecký a Bavorský rozhlas se rozhodly spolupráci na projektu KiRaKa pozastavit,“ potvrdila serveru Dahnmedia.de mluvčí Bavorského rozhlasu Sylvie Stephan.

Ve Vídni začaly testy digitálního rozhlasu, týden před zahájením pilotu

Zahájení pilotního vysílání DAB rozhlasu v Rakousku provázely problémy a start multiplexu byl nakonec několikrát odložen. Multiplex se bude muset obejít bez obsahu od veřejnoprávní ORF.

Operátor Media Broadcast navýšil zvukovou kvalitu dvou stanic v celoplošném DAB

Oba okruhy jsou šířeny mimo jiné i z vysílače Dresden – Wachwitz, který svým signálem pokrývá bez problémů část severních i středních Čech.

Posluchače DAB rozhlasu z Německa čeká další rozšíření programové nabídky

Regulátor uvedl, že licence udělil proto, jelikož stanice budou dostatečně dobrým důvodem k tomu, aby zájemci zvážili případný nákup digitálních rozhlasových přijímačů.

Bavorsko dokončilo přeladění jednoho ze svých digitálních rozhlasových multiplexů

Kromě některých stanic Bavorského rozhlasu jsou na kanálu 10D šířeny mimo jiné i okruhy Antenne Bayern, Radio Galaxy nebo Absolute Hot.

Hokejový šampionát vysílá i Český rozhlas Sport. Kde ho naladíte?

UVNITŘ MAPY POKRYTÍ – Digitální stanice nabízí přenosy celých utkání české a slovenské hokejové reprezentace na probíhajícím mistrovství světa v hokeji.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+