Více

DAB+

Příbram opět testuje digitální rozhlas DAB a DAB+

Za měsíc začíná veletrh IFA 2010 v Berlíně. DigiZone.cz bude u toho

Přesně za měsíc, v době od 1. do 2. září pro odborníky a od 3. do 8. září pro širokou veřejnost, se koná v německé metropoli Berlíně jubilejní padesátý ročník veletrhu spotřební elektroniky IFA. Letos se bude mluvit a prezentovat především 3D zobrazování, a to i bez brýlí. IFA prezentuje trendy a novinky ze všech oblastí spotřební elektroniky. Server DigiZone.cz na této významné akci nebude chybět a prostřednictvím prvního článku vám dává možnost nahlédnout na to, na co se mohou návštěvníci veletrhu mimo jiné těšit.

DVB-T2 se do Prahy vrátí v říjnu, věří obchodní šéf Českých Radiokomunikací

Letos v říjnu by se mohli Pražané dočkat několikadenního testu zemské digitální televize druhé generace. Vysílání v systému DVB-T2 si metropole vyzkoušela už v polovině května, tentokrát by však mělo jít podle obchodního ředitele Českých Radiokomunikací Kamila Levinského o delší experiment. Firma by si ráda vyzkoušela na vysílačích Cukrák a Žižkov jednofrekvenční síť, a přidat by k nim časem chtěla i nejsilnější jihomoravský vysílač Kojál. „O cenách za komerční vysílání v DVB-T2 jsme zatím s televizemi nejednali,“ říká Levinský v rozhovoru pro server DigiZone.cz.

Ohlédnutí za konferencí DIGImedia 2010: za vším hledej peníze

V kinosále České televize na Kavčích horách se uskutečnil včera další ročník konference DIGImedia. Ta se po celou dobu potýkala se zpožděním, které již na začátku nabralo velikosti přibližně dvaceti minut a končilo se až v půl čtvrté, tedy o více než hodinu a půl později oproti původnímu plánu. Délka konference ale některým účastníkům neprospěla. Zatímco před půl desátou dopoledne se začalo téměř s plným sálem, končilo se v době, kdy se počet panelistů rovnal téměř počtu obecenstva. Bylo ale o co stát, i přesto, že na konferenci někteří avizovaní účinkující vůbec nedorazili.

Český rozhlas chce vlastní multiplex s regionálním odpojováním

Digitalizace? To je předčasná otázka, říká provozní šéf Evropy 2 a Frekvence 1

Nechápu, proč Nova odmítá vypínat analog, říká předseda ČTÚ

Spor televize Nova a Českého telekomunikační úřadu (ČTÚ) o výklad Technického plánu přechodu ze zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání a především možnost jeho dodatečných úprav pokračuje. ČTÚ tvrdí, že Nova tento plán porušuje, když v západních Čechách nevypnula včas některé analogové vysílače, Nova namítá, že v daných regionech se změnily vysílací kanály digitální sítě, která obsahuje i její programy. „Necháváme si kvůli tomu vypracovat nezávislou právní analýzu,“ říká v rozhovoru pro DigiZone.cz předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák.

Český rozhlas uvažuje o úplném zrušení stanice Praha, s digitalizací počká

Dvě varianty redefinice obsahu celoplošných stanic schválili účastníci březnové programové konference Českého rozhlasu v Poděbradech. Vedení rozhlasu ve středu seznámilo se závěry této akce novináře. „Ve hře jsou dvě varianty změn: evoluční, která by byla poněkud delší, a revoluční, která reflektuje potřeby vysílání v 21. století,“ prohlásil prozatímní ředitel ČRo Peter Duhan. Ať projde jakákoli z nich, největší dopad bude mít na stanici ČRo 2 – Praha, která by dokonce mohla úplně zaniknout.

Podívejte se: Jaký byl první den workshopu ČTÚ o digitalizaci

Paradoxy digitalizace: Digitální rozhlas opět v kurzu?

Výběrové řízení na provozovatele 13 krajských vysílacích sítí pro zemský digitální rozhlas hodlá v dubnu vypsat Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Stane se tak pouhé tři měsíce poté, co ten samý úřad podobné výběrové řízení na jednu celostátní síť uzavřel bez vítěze, byť měl dva zájemce. Ani tentokrát se zřejmě dveře s žadateli netrhnou: ve hře jsou opět méně lukrativní kmitočty.

Český rozhlas s digitalizací počká. Nejdřív si musí ujasnit, co s programem

ČTÚ vypíše další výběrové řízení na sítě pro digitální rozhlas

Pokusné vysílání DRM+ ve III. televizním pásmu v Německu

Tendr na operátora sítě pro digitální rozhlas bez vítěze, ČTÚ nikoho nevybral

Firma Teleko nesplnila podmínky tendru pro digitální rozhlas

O první síť pro digitální rozhlas se utkají České Radiokomunikace s firmou Teleko

Jaký bude digitální rok 2010? Hlavní očekávané události

Přechod ze zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání jde do finiše. Letos se digitální televize z pozemních vysílačů dočkají i v dlouho opomíjených oblastech Zlínska a Jesenicka, i když zatím půjde pouze o programy České televize. Ve čtyřech územních oblastech České republiky skončí analog a zákazníky satelitní služby UPC Direct čeká přesměrování parabol na novou vysílací pozici i satelit. Česká televize zahájí vysílání nového HD kanálu v nativním rozlišení.

Příští rok asi ještě internet regulovat nebudeme, říká šéfka Rady pro vysílání

Od 19. prosince podléhají všichni provozovatelé internetových stránek, kteří zároveň produkují a vyvěšují na síť video na vyžádání nebo jsou provozovateli internetových televizí, stejné regulaci jako klasické televizní stanice nebo rádia. V praxi jim ale nehrozí žádný postih za porušení zákona. Český parlament totiž dosud nepřijal zákon o audiovizuálních mediálních službách, který má regulaci internetového vysílání obsahovat. Proč, o tom mluví v rozhovoru pro server DigiZone.cz předsedkyně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) Kateřina Kalistová.

Jak se změnily plány Českého rozhlasu na digitalizaci?

Vůdčí role České televize v oblasti televizní digitalizace umožňuje rychlý rozvoj terestrického vysílání i v oblastech, kam komerční televize dosud nezavítaly. Jaké plány má ale v oblasti digitálního vysílání Český rozhlas? I on by měl sehrát na rozhlasovém trhu vůdčí roli, pokud se má celý proces hnout vpřed. Jak je ČRo na tuto situaci připraven? Kterému standardu dá v nejbližších letech přednost? A změnily se nějak jeho digitalizační plány po letošní výměně generálního ředitele?

Digitální rozhlas ve III. televizním pásmu? ČTÚ se brání.

ČTÚ oficiálně vyhlásil výběrové řízení na digitální rozhlas

Tendr na digitální rozhlas v III. televizním pásmu vypíše ČTÚ na jaře

ČTÚ ve čtvrtek vypíše tendr na první celostátní síť pro digitální rozhlas

Rakousko zatím o digitalizaci rozhlasu neuvažuje

Jaká je budoucnost rádií v televizních digitálních sítích DVB-T?

Rozhlasové vysílání přes digitální televizní multiplexy DVB-T je v České republice přítomné zejména díky Českému rozhlasu. Jelikož u nás zatím ještě neexistují digitální rozhlasové multiplexy, DVB-T supluje digitální vysílací standard pro rádia. Nyní ale veřejnoprávní vysílatel narazil na kapacitní limit současného prvního televizního multiplexu, ve kterém vysílá společně s Českou televizí. Pokud bude chtít přidat nové programy nebo rozšířit stávající služby, nemůže očekávat víc prostoru v této digitální síti.

Kamil Levinský: Příchod DVB-T2 a MPEG-4 je otázkou dvou až tří let

Po pěti letech souběžného vysílání by podle Českých Radiokomunikací bylo možné převést zemské digitální televizní vysílání na standard DVB-T2. Pro diváky to bude znamenat, že si budou muset nakoupit zcela nové televizory. Radiokomunikace by také rády co nejdříve zahájily dlouhodobé testy zemského digitálního rozhlasového vysílání v systémech DAB a DAB+. „Nejprve se ale musíme dozvědět, jaká je nová strategie Českého rozhlasu s tímto vysíláním,“ říká v rozhovoru pro DigiZone.cz ředitel Úseku transformace Českých Radiokomunikací Kamil Levinský.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+