Více

Změny frekvenčního spektra v důsledku chystané radiokomunikační konference WRC

UVNITŘ GALERIE – Seminář Forecast 2017, který proběhl v ženevském sídle Evropské vysílací unie, se zaměřil na změny mediální krajiny v důsledku prudkého vývoje distribučních technologií.

Během posledních deseti let se neustále navyšují požadavky na spektrum UHF, které se v současné době používá pro digitální zemskou televizi, a to zejména ze strany potenciálních provozovatelů vysokorychlostního internetu. Pásmo 700 MHz představuje poslední část spektra, která se má prodávat, přestože volně vysílaná zemská televize je nejrozšířenější televizní službou v mnoha nejen evropských zemích. 

Další vývoj zemské platformy

Zemská digitální televize se jako platforma dále rozvíjí a je doplňována novými  technologiemi, které zvyšují její atraktivitu. Diváci tak mohou ocenit interaktivní HbbTV nebo bránu DVB na IP, tedy zařízení umožňující domácí distribuci Wi-Fi signálu. Z technologického hlediska je založena na modulaci COFDM, která je použita v sítích 4G (LTE) a zřejmě bude použita i v sítích 5G. 

Z celosvětového pohledu jsou dnes standardy DVB-T a DVB-T2 nejrozšířenějšími distribučními systémy televizního vysílání. Využívá je 143 států, které reprezentují 61 procent světové populace. Samotné DVB-T2 je vysílacím systémem v 75 zemích s celkovým počtem obyvatel 3,2 miliardy, zaznělo mimo jiné během prezentací bloku spektrální krajina na konferenci Forecast 2017.

Kromě dalších podrobných dat o rozšíření digitální zemské televize bylo na základě statistik Evropské vysílací unie (EBU) uvedeno, že za průměrné množství na jednu zemi je možno považovat čtyři multiplexy, dvanáct volných celoplošných programů, čtrnáct lokálních nebo regionálních a 37 placených stanic.

Pokračování článku včetně dalších perspektiv zemského televizního vysílání čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz. 

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+