Více

Zemská televize a HbbTV: Nekalá konkurence, nebo možná budoucnost?

Během panelové diskuse nedávné konference DigiMedia zazněl mimo jiné dotaz, zda HbbTV vysílání Seznam.cz TV za „zlomek ceny terestrického vysílání“ není „porušením obchodních podmínek“.

V odpovědi na citovaný dotaz, který položil zástupcům stanic i operátorů sítí moderátor konference Václav Sochor, označili někteří diskutující vysílání stanice Seznam.cz TV za silně diskriminační vůči menším tematickým stanicím. Seznam totiž využívá pro šíření svého video obsahu v rámci multiplexu 4 technologii hybridní televize HbbTV. 

 

Autor: Karel Choc

Účastníci panelové diskuse konference Digimedia 2017. Kompletní záznam letošního ročníku najdete na YouTube Českého rozhlasu.

O reakci na vyjádření, která zazněla ohledně hybridního vysílání na zemské platformě, jsme primárně požádali dotčenou společnost Seznam. Slova se ujal Ivan Mikula, manažer oddělení Business Development.

Ivan Mikula, manažer oddělení Business Developmentu společnosti Seznam. Jeho úkolem je „vyhledávat a rozvíjet formy distribuce obsahu Seznam.cz“.

Autor: Seznam.cz

Ivan Mikula, manažer oddělení Business Development společnosti Seznam. Jeho úkolem je „vyhledávat a rozvíjet formy distribuce obsahu Seznam.cz“.

Internetové vysílání Seznam.cz TV není zemským vysíláním, protože se realizuje přes internet. V terestrické síti je šířen jen odkaz na spuštění naší HbbTV aplikace, která je navíc dostupná pouze pomocí internetového připojení. Prostřednictvím zemského vysílání tedy žádné pořady nešíříme, upřesnil na úvod Mikula.

ROZHOVOR: Irena Zatloukalová – Seznam.cz TV sází na doporučovaný obsah

Seznam: Naši televizi nelze považovat za zemské vysílání

Hybridní aplikace tak podle něj pouze zjednodušuje cestu k internetovému obsahu od Seznam.cz, který již v chytrých televizích byl prostřednictvím aplikací pro Smart televizory. To se ale, jak Mikula dodává, týkalo jen určitých modelů chytrých televizorů. Přehled všech aplikací společnosti Seznam určených pro chytré televize najdete na jejím webu

 

Autor: Jiří Macich

Úvodní obrazovka Seznam.cz TV, která se zobrazí divákům, jejichž televize není připojena k internetu nebo nemají aktivovanou funkci HbbTV.

Diváci, kteří televizi připojenou k internetu nemají, vidí pouze statický obrázek se stručnou informací, jak internetové vysílání Seznam.cz TV naladit a jak spustit potřebnou HbbTV aplikaci. Ta pak pomocí internetového připojení zpřístupňuje videoobsah společnosti Seznam.

K TÉMATU: Seznam.cz TV – Hledali jsme způsob, jak zjednodušit přístup k internetové­mu obsahu

HbbTV využívá i Freedom TV, vlastní projekt chystá Kuki

Technologii hybridní televize využívá pro šíření několika desítek placených kanálů v rámci vlastní zemské DVB-T sítě 19, kterou je možné naladit v okolí středočeských Říčan, také platforma Freedom TV. Její zástupce Jaroslav Pech ale výše citované výroky ohledně konkurenceschopnosti hybridního vysílání v zemském multiplexu odmítl komentovat s tím, že se soustředí výhradně na vlastní projekty.

 

Autor: Karel Choc

Jaroslav Pech, provozovatel říčanské regionální sítě 19.

K TÉMATU: Říčanský projekt Freedom TV mohou ohrozit chystané přechodové sítě

Vlastní hybridní projekt, šířený pomocí zemského vysílání, chystá i IPTV služba Kuki, kterou společně vyvíjejí pražský AIM a brněnský netbox. Podle květnové tiskové zprávy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání by Kuki pro šíření své HbbTV aplikace chtěla využít pražskou regionální síť 4 společnosti Prague Digital.  

PODROBNĚJI: Kuki v DVB-T jako další kanál HbbTV?

Konkrétní záměry Kuki s hybridním vysíláním ale předseda představenstva společnosti netbox Marek Bukal odmítl upřesnit s tím, že plány dalšího rozvoje a využití potenciálu jednotlivých distribučních technologií vhodných k zpoplatnění příjmu vysílání sdělí v ten správný čas a třeba to nebude ani tak dlouho trvat.

Kuki: Zemská platforma je diskriminační…

Na začátek je potřeba říci, že z pohledu Kuki vnímáme standard DVB-T i DVB-T2 jako diskriminační platformu, která vytváří nerovnováhu na televizním trhu a nabourává tržní prostředí. Zákazník totiž není zvyklý platit za televizní obsah, který je za poslední roky čím dál dražší, nebojí se ostrých slov na úvod Bukal.

 

Autor: netbox

Marek Bukal, předseda představenstva společnosti netbox, která spolu s firmou AIM stojí za IPTV platformou Kuki.

Podle něj celá technologie HbbTV silně zaostává za běžným standardem vývoje televizních platforem, jak je znám třeba u IPTV operátorů, mezi které Bukalem reprezentované Kuki patří. Platforma Kuki aktuálně patří k největším hráčům na poli středních operátorů a podle vlastního vyjádření už prostřednictvím své IPTV služby provozuje necelých osmdesát tisíc koncových zařízení.

„HbbTV zaostává za IPTV nejméně deset let…“

Televizní uživatelé by velice rádi využívali mnohem více interaktivních funkcí, což ale v kombinaci s DVB-T nebo DVB-T2 a HbbTV stejně nemohou. Už v roce 2007 toho IPTV platformy uměly mnohem více než o deset let mladší HbbTV tvrdí Bukal. Dodává, že všichni, kdo stojí za vývojem Kuki platformy, pečlivě sledují aktuální trendy a snaží se je nabízet zákazníkům. 

Bohužel velmi často narážíme na obrovskou technologickou zaostalost u výrobců technologií a televizí, na nevstřícný přístup majitelů autorských práv a v neposlední řadě na legislativu, která nám leckdy neumožňuje posunout se dále, dokládá na zkušenostech z praxe Bukal.

HbbTV jako 3D televize dneška

Bukal vnímá HbbTV primárně jako „technologický pokus nebo test“. Podle něj lze HbbTV přirovnat k 3D technologiím, od kterých už dnes naprostá většina výrobců televizorů upustila.

NOVÉ TELEVIZORY PRO ROK 2017: Jak jsou na tom s extra funkcemi a přípravou na DVB-T2

Budoucnost patří podle Bukala IP přenosům a IPTV technologii. Soumrak televizního terestrického vysílání se pomalu blíží a do dvou dekád se ho dočkáme všichni. Jen se zamyslete nad tím, který teenager dnes sleduje lineární vysílání v televizním přijímači. Téměř žádný, říká Bukal.

POLEMIKA: Klasické televizní vysílání začíná být vážně ohroženo, zachrání ho exkluzivní programy?

Zákazník by podle něj měl konečně pochopit, že vyrobit a distribuovat televizní obraz stojí velké úsilí a nemalé finanční prostředkyŽe ne vše, co je zdarma, má svoji kvalitu, a že se vyplatí srovnávat možnosti na trhu. Kuki zdražovat rozhodně nebude a naopak chceme službu dále zjednodušit, vylepšit velké množství funkcí a přinést vlastní obsah, slibuje na závěr Bukal.

Další podrobnosti včetně podmínek cenotvorby vysílání hybridních kanálů v zemské platformě čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz. 

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+