Více

Zákaz křížení vlastnictví v médiích se nemusí Andreje Babiše vlastně vůbec dotknout

Zamýšlená změna zákona nebude retroaktivní, nevztáhne se tedy na případy, ke kterým bude docházet před schválením chystané novely. A Andrej Babiš už vlastní tři televize, byť malé.

Nova nebo Prima by se hodila

Prosadí sociální demokracie zákaz křížení vlastnictví v médiích, jak to slibovala před posledními parlamentními volbami a prosadila do programového prohlášení vlády? Zabrání Andreji Babišovi v získání velké plnoformátové televize a zkompletování všech důležitých mediatypů? Zatím se zdá, že připravovaná novela zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, na které pracuje ministerstvo kultury kontrolované lidovci a sociálními demokraty, s touto možností reálně počítá. Alespoň to na úterním semináři v Senátu zmínila náměstkyně ministra Kateřina Kalistová (ČSSD), která má přípravu nové mediální legislativy přímo na starosti. Pokud by zákaz křížení vlastnictví prošel, nemohl by velký tiskový vydavatel vlastnit celoplošnou plnoformátovou televizi.

stul

Babišovi už dnes patří vydavatelství Mafra, pod které spadají deníky MF Dnes, Lidové noviny a Metro, časopisy Téma, 5plus2 či internetový portál iDnes.cz. Koupil také nejposlouchanější české celoplošné Rádio Impuls a prostřednictvím Mafry vlastní tři menší televizní stanice: hudební Óčko a jeho klony Óčko Gold a Óčko Expres. Dvě ze tří těchto televizí vysílají celoplošně v DVB-T, hlavní kanál Óčka a Óčko Gold využívají multiplex 3 operátora Czech Digital Group, dceřiné společnosti Českých Radiokomunikací. Andrej Babiš se ale dlouhodobě zajímá o koupi některé z velkých televizních stanic, Novy nebo Primy. I když to sám veřejně popírá, právě plnoformátová televize s větším podílem na trhu a zavedenou hlavní zpravodajskou relací by mu hodně pomohla.

 

Foto: Karel Choc, DigiZone.cz

Kateřina Kalistová nevylučuje, že novela zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, kterou v srpnu předloží ministerstvo kultury vládě, bude obsahovat zákaz křížení vlastnictví médií

No tak mu to zatrhneme

Celý článek čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz.

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+