Více

Z technické novely zákona o elektronických komunikacích k DVB-T2 se stává politikum

Blížící se parlamentní volby poznamenaly přípravu legislativy potřebné ke spuštění přechodových sítí DVB-T2. Příčinou však není televizní vysílání.

Do středy 15. února má ministerstvo průmyslu a obchodu předložit vládě technickou novelu zákona o elektronických komunikacích, která má zajistit hladký start tří přechodových sítí DVB-T2 a umožnit tak začátek přechodu na tento nový typ terestrického televizního vysílání. Doposud nic nenasvědčovalo tomu, že by několik měsíců odkládaná novela byla trnem v oku subjektům, kterých se má dotknout – tedy do doby, než se premiér Bohuslav Sobotka začal zabývat otázkou vysokých datových tarifů českých mobilních operátorů a myšlenkou na vznik čtvrtého plnohodnotného hráče na trhu, který by konkuroval „velké trojce“ složené z O2, T-Mobile a Vodafonu.

První minela: senátní volby

První ze dvou připravovaných „diginovel“ zákona o elektronických komunikacích měla být původně připravena a předložena vládě již loni na podzim. Práci ministerstva ale narušily senátní volby, v nichž kandidoval i šéf resortu Jan Mládek. Ještě před volbami ministr slíbil, že pokud neuspěje, dá svoji funkci k dispozici. Přesně to se stalo – jenže premiér Sobotka ministrovu nabídku na rezignaci nepřijal a místo toho jej vybídl, aby se ministerstvo víc soustředilo na ochranu spotřebitelů. V připravované novele zákona o elektronických komunikacích, kterou ministr předložil do meziresortního připomínkového řízení koncem minulého roku, se ale požadovaná pasáž na podzim neobjevila.

Premiér proto přitvrdil a začátkem ledna zaslal ministru Mládkovi dopis, v němž ho výslovně žádal, aby do návrhu novely zapracoval pasáže na ochranu spotřebitelů před telekomunikačnímu operátory. Koncem ledna Sobotka zintenzivnil svoji rétoriku vůči mobilním operátorům a zveřejnil srovnání tarifů neomezeného volání a datových služeb v České republice a sousedních zemích. Cenovou politiku českých mobilních operátorů označil za neudržitelnou a slíbil prosadit prostřednictvím novely zákona o elektronických komunikacích větší pravomoci Českému telekomunikačnímu úřadu, který by měl operátory donutit ke snížení cen.

Předvolební vize čtvrtého mobilního operátora

Pokračování článku čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz.

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+