Více

ČRo 3 – Vltava testuje službu RDS EON pro dopravní zpravodajství

Řidiči v Praze můžou od minulého týdne využít novou službu dopravního zpravodajství na stanici Český rozhlas 3 – Vltava. Nová funkce RDS EON jim automaticky přeladí z Vltavy na ČRo 1 – Radiožurnál ve chvíli, kdy na Radiožurnálu poběží dopravní zpravodajství Zelená vlna. Test probíhá od 27. dubna a omezuje se na jedinou pražskou frekvenci 105,0 MHz.

Naším zájmem je poskytnout dopravní informace posluchačům stanice, která vlastní hlášení o dopravě nemá. Jedná se především o ty posluchače, kteří při jízdě autem mají naladěnu stanici ČRo 3 – Vltava, poslouchají koncert klasické hudby nebo rozhlasovou hru, a chtějí vědět dopředu o dopravních komplikacích, které je na silnicích České republiky čekají, vysvětlil Jan Rosenauer z ČRo 1 – Radiožurnálu.

EON je jednou z funkcí systému RDS (Radio Data System), který přenáší doplňkové informace v sítích VKV vysílačů. Funkce EON (Enhanced Other Networks) propojí poslouchanou stanici, respektive síť jejích vysílačů, s jinou stanicí (sítí). Funkce je výhodná především pro poslech v autě. Umožňuje poslouchat dopravní hlášení i při poslechu stanice, která vlastní hlášení nemá, ale je funkcí EON propojena se stanicí, která ji vysílá.

stul

Indikace a použití funkce EON se může na různých rádiích lišit. Většinou se po naladění příslušné stanice objeví na displeji indikace EON, tedy že stanice tuto funkci RDS podporuje. Pro automatické přelaďování při dopravních hlášeních je na rádiích potřeba přepnout do módu EON TA. Konkrétní postup by měl být uveden v manuálu k přijímači, většinou je spojen s aktivací funkce TA, přiblížil Rosenauer.

Využití funkce EON s TA umožňují i některé stolní rozhlasové přijímače nebo Hi-Fi tunery. Pokud posluchač nemá zájem o tuto službu, jednoduše si funkci TA nebo TA-EON na svém přijímači vypne.

1 názor Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 7. 5. 2007 15:54

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+