Více

Vláda dnes projedná návrh diginovely, čeká se jeho schválení

Po několika odkladech, způsobených připomínkami Legislativní rady vlády, se dnes kabinet premiéra Mirka Topolánka (ODS) bude zabývat návrhem digitální novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání. Jeho předkladatelem jsou ministerstva vnitra, kultury a průmyslu a obchodu. Přímo na jednání vlády však návrh předloží ministr vnitra Ivan Langer (ODS).

Cílem novely je odblokovat situaci v oblasti digitalizace a umožnit rychlejší přechod na digitální televizní vysílání v České republice. Legislativní rada vlády v pondělí došla k závěru, že návrh zákona doporučí vládě ke schválení ve znění připomínek, vzešlých z jednání rady, sdělila v tiskové zprávě mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková. Návrh podle ní podporuje rozvoj mediálního trhu, rozmanitost programové nabídky a naplňuje tak i zásady z programového prohlášení vlády.

Vláda ve svém prohlášení z letošního ledna napsala: Vláda považuje za významný přechod na digitální vysílání a hodlá předložit návrh změn příslušných právních předpisů nezbytných k realizaci tohoto záměru. Od tohoto procesu očekává rozvoj mediálního trhu, který ve svém důsledku povede ke zvýšení programové rozmanitosti, vzdělanosti a informovanosti občanů.

Přechod na zemské digitální vysílání je podle Malíkové nevyhnutelný proces daný světovým trendem digitalizace a konvergence přenosových platforem a služeb i zvyšující se potřebou efektivnějšího využívání kmitočtového spektra. Tato problematika je velice rozsáhlá a úzce svázaná se státní politikou, zejména v oblasti elektronických komunikací, informatiky, kultury a v oblasti sociální, uvedla mluvčí resortu vnitra.

MIF17

Návrh řeší problémy především ve dvou hlavních oblastech, jimiž jsou jednak získání volných kmitočtů pro sestavení a vybudování digitálních sítí určených pro televizní vysílání a jednak zajištění obsahu vysílání pro digitální sítě, sdělila Malíková. Cílem novely je rozšíření nabídky současných televizních programů vysílaných prostřednictvím zemského analogového televizního vysílání o nové programy a související služby v rámci zemského digitálního televizního vysílání, dodala mluvčí.

Dosud v České republice probíhá zemské digitální televizní vysílání pouze v omezeném rozsahu a možnosti jeho dalšího rozvoje jsou bez této úpravy značně omezeny, konstatovala Jana Malíková.

1 názor Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 18. 7. 2007 16:13

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+