Více

Názory k článku
V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač

Jaroslav Honzík aura:23
4. 10. 2016 5:19 Nový

vždy půjde koupit

celé vlákno

FM rádií je vyrobeno tolik, že ikdyby je dneska zakázali, tak je seženeš ještě za 10 let, stejně jako asi před 6ti nebo kolika lety říkali jak přestali vyrabět diskety, kazety... a ještě dneska je koupíš, tak ať už by to přestali vyrábět nebo to lokalně zakazaly, tak si to přiveze z přeshraničí.

Jirka Beat aura:82
BeatJ Login: Beat
4. 10. 2016 7:16 Nový

Re: vždy půjde koupit

celé vlákno

A proč by to Němec dělal, když FM končí a dovážel si něco s FM?

karprox Login: KARPROX
4. 10. 2016 8:14 Nový

Nezbytná ochrana zvláště neinformovaných spořebitelů je nutností!

Především to chce jednoznačná loga na čele každého přijímače majícím budoucnost - (DAB+, wifi, dálkové ovládání) Dnes už je koupě čehokoliv bez DAB+ jen vyhazováním peněz! A s přibývajícím volným wifi bych řekl, že i koupě čehokoliv bez možnosti poslechu rádia po síti jakbysmet. Obchodní centra i výlohy SPECIALIZOVANÝCH prodejen jsou vyplněny bezcenými šunty které zakrátko poputují do popelnice. Neinformovaní kupující vydají často i tisíce za něco co se mimo popelnice uplatní maximálně tak v muzeu!
Jde jednoznačně o ochranu spotřebitele! Zákaz jako takový je asi jednoznačně další nesmysl, ale tyto výrobky by měly být prodávány s výrazným upozorněním, že možnost jejich použitelnosti je pouze krátkodobá, a každý kupující by měl být povinen skutečnost, že byl s tímto faktem seznámen potvrdit vlastnoručním podpisem na kopii prodejního dokladu archivovaného prodejcem a číslem předloženého identifikačního dokladu kupujícího tak, aby byly eliminovány případy kdy by kupující udělal jako podpis pouze klikihák, o kterém by mohl dodatečně prohlásit, že on to nepodepsal. Na druhou stranu jde i o zbytečně vynaložené prostředky společnosti jako celku ale i o ekologii - dovedete si představit ty přeplněné popelnice a hory tranzistoráků na skládkách?

IvoHodonin aura:10
4. 10. 2016 9:03 Nový

Jenom se z DAB nepodělejme

celé vlákno

Nechápu stále, proč najednou potřebujeme posluchat plno rádií na těch ošklivých krabičkách s displejem a USB. Většina lidí rádio poslouchá jako kulisu v autě, v práci, na stavbě, na zahradě, při vaření. Možná DAB ocení lovec radioamatér anebo jeden z tisíce, když si ho pustí v obýváku na hifi reprosoustavě. FM pásmo co do kvality dostačuje, hraje skoro všude s malou anténou, zatímco DAB na televizních frekvencích asi ve sklepě nenaladíte. Ano, FM je přeplněné, ale hlavně kvůli rozkouskování stanic na dokrývače. Lepší koordinace a výkony by počet frekvencí vyřešily. Stanic moc přibývat nebude, protože se neuživí. Jde pouze o byznys bez zvláštního efektu pro posluchače, stejně jako dvoumetrové chytré televizory 4K, které mnoho lidí ani neumí ovládat a využít. Německá ekonomika roste, protože vyrábí a nutí okolí zbytečnosti. Nejvíc je mi líto, že celá moje sbírka lampáčů a tranzistoráků přestane hrát...

Adolf Shitler aura:10
4. 10. 2016 9:06 Nový

Re: Jenom se z DAB nepodělejme

celé vlákno

V práci a doma navíc hodně lidí přešlo na rádia internetová, kde je neskonale větší výběr a stabilní kvalita. DAB je mrtvé dítě, které se už neprobere.

IvoHodonin aura:10
4. 10. 2016 9:23 Nový

Re: Jenom se z DAB nepodělejme

celé vlákno

Přesně! A většina lidí pod 30 let dnes televizi ani rádio nesleduje, stejně jako vůbec nečte noviny. Mají internet, mobil, mp3 a FCB.

P V aura:76
4. 10. 2016 12:27 Nový

Re: Jenom se z DAB nepodělejme

celé vlákno

nemůže být mrtvé něco co ještě nevzniklo. DAB přinese větší nabídku co se žánrů týká a to taky očekávám.

rdsman aura:10
4. 10. 2016 12:50 Nový

Re: Jenom se z DAB nepodělejme

celé vlákno

DAB je mrtvý. Ukažte mi jinou digitální technologii, která je stará 20 let, pořád je v procesu zavádění a vypadá perspektivně ;)

P V aura:76
4. 10. 2016 16:23 Nový

Re: Jenom se z DAB nepodělejme

celé vlákno

kdyby bylo po mém tak FM se mohlo klidně vypnout před 10 lety .. do 9 let ti teří se k plánu přechodu přihlásili budou vysílat v DAB, ostatním mezítím skončí licence... Nabídka pro posluchače se v DAB snad rozšíří aspoň tak jako je tomu v DVB-T.

Pepazdepa xxxx aura:10
4. 10. 2016 11:38 Nový

Re: Jenom se z DAB nepodělejme

celé vlákno

Možná DAB ocení lovec radioamatér - Radioamatér určitě nebude využívat Dab, nebo jen omezeně, Radioamatér loví v šumu, FM, AM, SSB, LSB !!!!! FM pásmo co do kvality dostačuje - Nedostačuje, Stereo šumí, je to dáno způsobem demodulace (analogová) !!! Ano, FM je přeplněné, ale hlavně kvůli rozkouskování stanic na dokrývače - Tento problém právě řeší DAB, Souběžné, tzv. Paralelní vysílání na stejném kmitočtu !!! Lepší koordinace a výkony by počet frekvencí vyřešily - Právě tohle umí DAB !!! Nejvíc je mi líto, že celá moje sbírka lampáčů a tranzistoráků přestane hrát - Smůla, vývoj nezastavíš...­..........Můžeš si ale postavit, nebo koupit MODULÁTOR a přehrávat z nějakého média, to je možnost !!!

Adolf Shitler aura:10
4. 10. 2016 12:09 Nový

Re: Jenom se z DAB nepodělejme

celé vlákno

U analogového FM to sice občas šumí, ale pořád lepší než ticho u DAB, když je horší signál.

P V aura:76
4. 10. 2016 12:34 Nový

Re: Jenom se z DAB nepodělejme

celé vlákno

jaký zájem máte na tom aby tady DAB nebylo? jestli Vám stačí co je v FM tak stejně žádnou újmu neutrpíte... nechápu to křečovitou očerňovací snahu. nebo jste na dosavadní monopol napojen?

rdsman aura:10
4. 10. 2016 12:51 Nový

Re: Jenom se z DAB nepodělejme

celé vlákno

Nikdo neříká, že nechce DAB. Ale je nesmysl rušit FM. Pokud je DAB tak potřebný, prosadí se sám. Pokud ne, nechme jej umřít.

P V aura:76
4. 10. 2016 14:59 Nový

Re: Jenom se z DAB nepodělejme

celé vlákno

OK.. jsem proto aby vysílatelé v FM platiĺi za používání eteru a vybrané peníze by spolufinancovali vybudování stě vysílačů DAB aby průkopníci nemuseli platit počáteční vysoké investice. A řekl bych že rozšíření možnosti vysílání je celospolečenský zájem. a ti vysílatelé se ..až budou ty sítě pokrytím rovnocené a penetrace přijímačů bude vyšší.. ještě rádi přesunou do DAB protože i náklady na vysílání na jednu stanici jsou mnohem nižší oproti FM i bez nějakého poplatku za používání FM

Adolf Shitler aura:10
4. 10. 2016 15:15 Nový

Re: Jenom se z DAB nepodělejme

celé vlákno

Co je toto za nesmysl?! Za pronájem frekvencí, které jsou majetkem státu, musí platit všichni, kteří je využívají. V žádném případě ne to, aby ještě stát cpal prachy nějakým privátním subjektům! A DAB je všechno možné, ale zcela jistě ne celospolečenský zájem - když se bez něho lidi obešli dodneška, tak se jistě obejdou i nadále.

P V aura:76
4. 10. 2016 15:24 Nový

Re: Jenom se z DAB nepodělejme

celé vlákno

ok stačí že bude stačit když se FM vypne.. ostatně už to bude za 9 let tak vysílat v DAB budou muset začít ještě dřív..A mělo se vypnout dřív ale to by státní správa nesměla jít na ruku oligarchii, stát není od toho aby pár subjektům zajišťoval oligopol..

Adolf Shitler aura:10
4. 10. 2016 15:30 Nový

Re: Jenom se z DAB nepodělejme

celé vlákno

Proč by se mělo FM vypínat? Stát z toho má finanční přínos, toto pásmo nikomu nevadí, takže jaký důvod je pro vypnutí? Nechápu...

Adolf Shitler aura:10
4. 10. 2016 15:38 Nový

Re: Jenom se z DAB nepodělejme

celé vlákno

Jediný přínos to bude tak leda pro OSA. Nejsi náhodou z této pochybné organizace? Pak by se totiž to nekritické zapálení pro DAB vysvětlovalo...

Michal Kozák aura:10
kotanen Login: kotanen
4. 10. 2016 15:22 Nový

Re: Jenom se z DAB nepodělejme

celé vlákno

Jen pro info, za využití kmitočtů se platí. 6% takto vybraných prostředků se shromažďuje na takzvaném radiokomunikačním účtu, který spravuje Český telekomunikační úřad. Na tomto účtu byla k 31.12.2015 částka 307 286 386,62Kč.

Marcel Pavlík aura:40
Marcel Pavlík Login: mppa
4. 10. 2016 14:53 Nový

Re: :-D

celé vlákno

do lampového rádia sa dá "vložiť" kadečo, veď aj jeden z prvých dvoch čsl tv prijímačov bol kombinovaný s rádiom.

rdsman aura:10
4. 10. 2016 9:21 Nový

Úředníček je zase chytřejší než všichni lidé

Stalo se to standardem v "moderní" Evropě, že jakási samozvaná elita lidem diktuje, co je pro ně nejlepší, jako bychom si nebyli schopni a nesměli určit priority sami. Tohle k ničemu dobrému nepovede.
DAB je beznadějně zastaralá technologie, která se neuchytila ani v době, kdy pro to byly příhodné podmínky, tedy kolem roku 2000 (lepší stav veřejných rozpočtů, mobilní internet neexistoval, internet a mp3 znal málokdo atd.). Zavádět jej násilím nyní, kdy celý segment rozhlasu se již nachází za ekonomickým zenitem, je neuvěřitelná hloupost.
Nejzásadnější je skutečnost, že DAB není plnohodnotnou náhradou FM. Může být pouze doplňkem. V DABu prakticky nelze vytvořit lokální stanici, neexistuje DAB přijímač vhodný pro případ válečného konfliktu, který by byl jednoduchý a vydržel na baterky v provozu třeba měsíc. Navíc v takovém případě by DAB sítě pro svou komplikovanost vypadly jako jedny z prvních. Ze strategického pohledu je proto zákaz FM přímo zločinem.

Dan Rozsíval aura:45
4. 10. 2016 11:38 Nový

RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

"u nás se, hlavně vinou lobbingu soukromých vysílatelů, zatím daří celý proces úspěšně oddalovat. Obavy pramení z velké konkurence a budoucích nižších výnosů z reklamy..."

Něco mi říká že tohleto už jsem cca 8-9 let zpátky slyšel. Ono se to ale samozřejmě nedá oddalovat věčně.

Adolf Shitler aura:10
4. 10. 2016 12:14 Nový

Re: RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

To tvrzení je obyčejný a ničím nepodložený výmysl. Už proto, že si zase někdo představuje, jak se příchodem jakéhosi digitálu najednou objeví záhadní provozovatelé rádií, kteří plni nadšení začnou vysílat (a jak jinak, samozřejmě FTA). Prostě stejná pitomost jako u DVB-T. Rádia (stejně jako TV) zde ovládá pár podnikatelských skupin a ty by případně DAB obsadily beze zbytku.

P V aura:76
4. 10. 2016 12:24 Nový

Re: RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

díky DVB-T je výrazný posun v nabídce než když tady byly v analogu jen 4 kanály (v Praze chvíli s TV3 jich bylo pět). Takže už aby tady DAB bylo...

Adolf Shitler aura:10
4. 10. 2016 13:55 Nový

Re: RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

Výrazný posun v nabídce? Jestli tím máš na mysli klony Novy a Primy, doplněné Brožovou, věštírnami a nějakým hudebním křovím, to vše v kvalitě "SD mazanice", tak máš samozřejmě pravdu. U DAB by to vypadalo nějak podobně, 10x Evropa2, 10x Frekvence1 apod. s bitrate telefonního hovoru. Jak úchvatné! :-)

P V aura:76
4. 10. 2016 14:36 Nový

Re: RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

klony prima cool, zoom, nova cinema či čt 24 vnímám veskrze pozitivně a na ostatních se semtam taky něco najde, třeba šlágr udělal mnoha lidem radost abych nemluvil jen o sobě.. s kvalitou vysílání v porovnání s analogem jsem spokojen taky

Michal Kozák aura:10
kotanen Login: kotanen
4. 10. 2016 13:07 Nový

Re: RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

Výmysl to není, lobby komerčních vysílatelů se postarala, aby při rozšíření veřejnoprávního DAB multiplexu mohly vysílat jen tři celoplošné a dvě regionální veřejnoprávní stanice. Komerční vysílatelé zastoupeni ve spolku kolem pana Fleischmanna dlouhodobě brojí proti DABu, protože si velmi dobře uvědomují, že je velmi pravděpodobná varianta, že bude vedle sebe existovat jak DAB, tak VKV. Reálně hrozí konkurence a proto zavedení DAB hážou klacky pod nohy stejně jako svého času pan Železný při opouštění analogu ta paralela je naprosto identická.

Petr Pavel aura:71
4. 10. 2016 13:22 Nový

Re: RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

Hájí své zájmy. Co je na tom špatného? Stejně tak mohli lidé z ČRo lobbovat za své zájmy a prosadit šíření všech svých stanic celoplošně v DAB+. Hlavně...Proto zde máme různé státní instituce, které by měly hájit zájmy občanů a nepodléhat tlakům. Jak fungují je bohužel věc jiná.

Michal Kozák aura:10
kotanen Login: kotanen
4. 10. 2016 13:47 Nový

Re: RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

Reakce byla na tvrzení, že "lobbing soukromých vysílatelů" je "obyčejný a ničím nepodložený výmysl."

Adolf Shitler aura:10
4. 10. 2016 13:57 Nový

Re: RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

Jaká je ta "reálná konkurence"? Kdo má zájem vysílat v pidi státu typu ČR, kde je už tak přehršel rádií a navíc terestrice silně šlape na paty internet? Osobně nikoho neznám (ale rád se nechám poučit samozřejmě).

Michal Kozák aura:10
kotanen Login: kotanen
4. 10. 2016 14:49 Nový

Re: RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

Těžko poučovat nepoučitelného, ale pokusím se o to. Velmi jednoduše lze zjistit kolik vysílatelů podniká v celoplošném vysílání, navíc jsou omezeni zákonem, každý vysílatel může provozovat dle současných pravidel maximálně dvě celoplošné stanice a zajímavé to bude vždy, když to ponese. V době krize například rozhlasová skupina Lagardere pana Fleischmanna měla roční tržby 1,2miliardy a zisk 100milionů. Pokud se v tom pidi státu bavíme o takových tržbách a ziscích bude tu reálná konkurence vždy. Já zase osobně neznám nikoho kdo by v práci, autě, restauraci na zahradě a u holiče, poslouchal internetová rádia.

Adolf Shitler aura:10
4. 10. 2016 15:12 Nový

Re: RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

Takže konkurence žádná a DAB by - jak jsem psal - obsadili stávající hráči. A ti, kdyby měli zájem, by jistě na DAB už dávno přešli. Jenomže zájem nemají. Jinak je hodně naivní si myslet, že když někdo vyrukuje na trh s novou stanicí (a nebude součástí zavedených vysílatelů), tak uspěje. Je to téměř bez šance, anebo běh na hodně dlouhou trať. Posluchači v ČR jsou totiž poměrně konzervativní a do poslechu nových stanic se nehrnou.
V práci a restauracích je poslech internetových rádií poměrně běžný, v těch restauracích jsou pak nezřídka i specializované stanice, které odráží samotné zaměření restaurace. A na zahradě je (alespoň mně) úplně jedno jestli tam hraje analogové FM rádio nebo DAB :-)

P V aura:76
4. 10. 2016 15:19 Nový

Re: RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

jaký zájem máte vy osobně obhajovat FM ? A jestli nové místo po vysílatele v sítích DAB obsadí stavající hráči tak i oni budou muset ty klony od sebe nějak odlišit aby aspoň nějaké posluchače (tedy i reklamu) měli.. V tom takový problém nevidím. Všechno bude lepší než současný stav.

Adolf Shitler aura:10
4. 10. 2016 15:22 Nový

Re: RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

Je to jak napsal výše rdsman:

Nikdo neříká, že nechce DAB. Ale je nesmysl rušit FM. Pokud je DAB tak potřebný, prosadí se sám. Pokud ne, nechme jej umřít.

Adolf Shitler aura:10
4. 10. 2016 15:33 Nový

Re: RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

Je tomu přesně tak a velká chyba by byla, kdyby o tomto přestal rozhodovat trh a začal nějaký ouřada od stolu, který ví kulový. DAB se buď prosadí sám nebo zmizí na smetišti dějin, jiná cesta není.

P V aura:76
4. 10. 2016 15:37 Nový

Re: RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

ovšem DAB bude větší trh než FM.. proto se ten oligopol křečivitě brání.. Oligopol má největší kecy o trhu pro ty dole, sám sebe se nerad vystavuje trhu... :-)

rdsman aura:10
4. 10. 2016 17:53 Nový

Re: RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

Na poli rozhlasu už se žádný "větší trh" nedá čekat. Buďme realisté. Dnes je obrovská konkurence jiných způsobů distribuce informací a zábavy. Proto je velice neuvážené dělat nějaké násilné zásahy do fungování rozhlasu, např. zakazovat FM. Můžete tím snadno nadělat víc škody než užitku.
Musel někdo zakazovat pevný telefon, když nastoupilo GSM? Ne, GSM se prosadilo tržními principy, protože to byla věc, kterou lidé chtěli. DAB prostě kromě pár nadšenců nikdo nepotřebuje. Už to konečně přijměte jako skutečnost.

P V aura:76
4. 10. 2016 18:36 Nový

Re: RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

Honzo, nikdo nic nezakazuje, prostě skončí licence a je to.., a ti co si licenci prodloužili do 2025 mají povinnost přejít do DAB.... opakuji že poptávka odpovídá nabídce. A zatím nabídka veskrze žádná... Vzhledem k tomu že se vysílání zlevní tak i stávající klesající objem reklamy stane velmi lukrativním pro nové subjekty případně pro stávající subjekty aby rozšířili nabídku..

Adolf Shitler aura:10
4. 10. 2016 18:41 Nový

Re: RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

Když skončí licence, tak se zase prodlouží. Stát si za to zinkasuje peníze a není důvod, aby to tak nebylo. A jestli chce někdo vysílat v DAB, tak má možnost, nikdo mu v tom nebrání. Přestaň pořád fantazírovat o tom, jak bude někdo direktivně nařizovat co se má a co ne, trh si to určí sám a nejlíp jak se dá.

rdsman aura:10
4. 10. 2016 19:49 Nový

Re: RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

Nikdo nic nezakazuje? Vždyť článek je právě o tom zakazování! Vysílání v DABu obecně není levnější, to je jen marketingová fráze, proti které svědčí mj. to, že DAB se skoro nikde neprosazuje. Provozovatelé po celém světě přece nejsou tak hloupí, aby nezvolili tu výhodnější platformu. A i kdyby bylo vysílání v DABu levnější, z pohledu všech provozních nákladů rádií by to byla velmi malá suma.

P V aura:76
5. 10. 2016 0:38 Nový

Re: RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

ach jo.. celou dobu se bavíme o ČRa tady nikdo nic nezakazuje.... jestli se na frekvenci místo jednoho rádia jich vejde ideálně 18 a max 43 tak to šíření levnější bude o dost..

Michal Kozák aura:10
kotanen Login: kotanen
5. 10. 2016 1:23 Nový

Re: RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

Podstatné nejsou náklady na provoz jedné stanice, ty budou z hlediska nákladů na vysílací služby nižší, ale díky větší kapacitě muxu budou chtít provozovatelé rozhlasu vysílat více stanic na stejném reklamním trhu, potom budou náklady vyšší. Jen spuštěním dvou celoplošných muxů - jednoho veřejnoprávního a jednoho komerčního by reálně došlo ke zdvojnásobení počtu celoplošných rozhlasových stanic. Smutné na tom je, že veřejnoprávní rozhlas by takovou kapacitu muxu obsahově zaplnil už dnes a potřeboval by to jako sůl, jen mu to bohužel nebude umožněno. Přitom by to byl silný impuls pro nákup přijímačů a prvotní počin pro zajištění penetrace přijímačů v domácnostech, bez toho, aby komerční stanice vstupovaly do DAB prostoru bez potřebného počtu posluchačů, takové přechodné období si klidně dokážu představit i po dobu pěti a více let, dokud komerční stanice nezmění názor. Taková možnost však byla zmařena úspěšným lobbingem.

Adolf Shitler aura:10
5. 10. 2016 9:36 Nový

Re: RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

ČRo by možná celý mux obsadil, ale impuls pro nákup přijímačů by se rozhodně nekonal, protože DAB je posluchačům ČRo (což jsou vzhledem k obsahu spíš lidé starší a střední generace) vesměs fuk. Navíc v domácnostech je obvykle internet, takže není problém přijímat stanice takto a bez nějakých extra nákladů (repro u PC má každý). DAB prostě zaspal dobu. Ale ano, jako zaměstnanec ČRa musíš mít logicky na DAB zájem, tomu rozumím :-)

Michal Kozák aura:10
kotanen Login: kotanen
5. 10. 2016 10:42 Nový

Re: RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

Řeknu Vám jedno sladké tajemství, tak trochu mám ponětí, jací lidé mají o DAB zájem a je to právě starší a střední generace, která má zájem o veřejnoprávní programy v celé její šíři a nabídka poslechu přes DVB-T a internet jim nevyhovuje. Zájem o veřejnoprávní DAB versus komerční DAB se dá vyjádřit v poměru sto ku dvěma ve prospěch veřejnoprávního rozhlasu :-D

Adolf Shitler aura:10
5. 10. 2016 11:02 Nový

Re: RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

Zajímavé, já mám totiž zkušenost přesně opačnou a starší lidé mnohdy vůbec o nějakém DAB neví, natož aby ho chtěli. Dokonce jsou v kurzu přijímače s MW kvůli Rádiu Dechovka. Poslech přes DVB-T je nesmysl, s tím souhlas a co se týká internetu, tak tam je prostor u mladších posluchačů.
Pokud jde o ČRo a komerční stanice, tak o poslechovosti se dají dohledat čísla, to nemá smysl rozebírat. Každopádně i já bych byl pro, aby ČRo oficiálně dostal svůj mux v DAB a mohl tak ukázat, nakolik je tato technologie (ne)úspěšná.
Zajímavé názory na přechod na DAB: http://technet.idnes.cz/diskuse.aspx?iddiskuse=A150305_172815_tec_audio_kuz

Michal Kozák aura:10
kotanen Login: kotanen
5. 10. 2016 11:13 Nový

Re: RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

Já vycházím že statistiky dotazů posluchačů po celé republice, nikoliv z místních poměrů vašeho domova po seniory, navíc pokud tam působíte jako osvětový odborník, tak se vlastně ani vašim výsledkům průzkumu nedivím :-)

Adolf Shitler aura:10
5. 10. 2016 11:20 Nový

Re: RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

Tvoje statistika je naprosto bezvýznamná, protože to je asi jako se ptát nakupujících v Kauflandu, jak jsou spokojeni. Samozřejmě jsou, protože ti nespokojení tam ani nejdou a nikdo se jich tudíž nemůže zeptat. Takže o ničem.
Až budeš "v první linii", tj. prodávat spotřební elektroniku, tak si možná rozšíříš obzory o co lidi mají a nemají zájem. Zatím kopeš akorát za ČRa, které se na DAB třesou jak prvnička na sex a kvůli vidině zisku budou plkat cokoliv, byť to nemá ani náznak reality :D

Michal Kozák aura:10
kotanen Login: kotanen
5. 10. 2016 12:34 Nový

Re: RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

Vážně si myslíte, že píšou spokojení posluchači? Trošku nelogické nemyslíte? Kdo je spokojený ten nepíše, proto nemůže být v žádné statistice. Naopak právě dnes jsem byl kupovat ledničku a viděl ten výkvět Vaší první linie, tak pokud takoví experti nosí repoorty do kanclu vašeho krámku se zeleninou, kde o tom vedete vzrušené debaty, tak to potom jo :-D

Adolf Shitler aura:10
5. 10. 2016 13:03 Nový

Re: RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

Ono těch tvých max. 100 posluchačů co kamsi napsalo, je ani ne ta pověstná kapka v moři. To prostě nemá na nic vliv, už to pochop.
Kdo podává zboží za pultem je celkem jedno, rozhoduje co zákazníci vyžadují a co pak firmy objednávají za zboží. A o DAB je zájem prakticky nulový, a to napříč všemi prodejci se spotřební elektronikou. Může se ti to nelíbit, můžeš protestovat, ale to je tak všechno co naděláš :-)

Michal Kozák aura:10
kotanen Login: kotanen
5. 10. 2016 13:12 Nový

Re: RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

Když není programová nabídka, kterou zastopovaly komerční vysílatelé, nemůže být ani poptávka po přijímačích, jak prosté.

Adolf Shitler aura:10
5. 10. 2016 13:40 Nový

Re: RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

Když komerční vysílatelé nemají o DAB zájem, tak ho prostě nemají a hotovo. To není situace jako u TV, kde byla volba pouze analog nebo pouze digitál. U rádia může DAB fungovat nezávisle na FM. A pokud ses tady zmínil o ČRo a jak to bude tahák, tak jsem pro - ať dostane ČRo svůj mux (jistě mají v ČRo schopného ředitele, který to dokáže na vládě prosadit) a začne vysílat. Pak se ukáže, jestli je to opravdu to, co lidi chtějí nebo ne. Dál už asi není co rozebírat.

Michal Kozák aura:10
kotanen Login: kotanen
5. 10. 2016 13:51 Nový

Re: RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

Komerční vysílatelé prolobbovali, že veřejnoprávní DAB multiplex nemůže vysílat víc než tři celoplošné a dvě regionální stanice, proto veřejnoprávní DAB multiplex nemůže být žádným tahákem, o to se komerční vysílatelé postarali, takhle to zařídil ten váš trh.

Adolf Shitler aura:10
5. 10. 2016 14:05 Nový

Re: RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

Kteří komerční vysílatelé něco prolobovali? Navíc pokud vím, tak omezení není jenom ve vztahu k ČRo, ale právě i ke komerčním subjektům, kdy jeden vlastník nemůže provozovat víc než 2 celoplošná rádia (což by se zase dalo tvrdit, že to proloboval ČRo). Není to tedy o trhu, ale pouze o tom, že o technologiích rozhodují neschopní úředníci místo toho, aby o tom rozhodoval právě trh sám. Pak by mohl lobovat kdo chce a jak chce a nebylo by mu to nic platné.

Michal Kozák aura:10
kotanen Login: kotanen
5. 10. 2016 14:15 Nový

Re: RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

Říkají si Asociace provozovatelů soukromého vysílání. Ale my se bavíme o situaci, kdy tato asociace odmítá vysílat v DABu a strkají nos do platformy, kterou odmítají, to je jakoby uhlobaroni rozhodovali o tom, že se nebudou stavět jiné elektrárny než ty na uhlí. Veřejnoprávní rozhlas měl možnost zařídit penetraci přijímači mezi diváky díky širokému spektru vysílaných stanic. Pro všechny by bylo lepší kdyby nebyly kladeny překážky, ať je vedle sebe DAB, VKV, střední vlny, dlouhé vlny a potom se můžeme bavit o tom která platforma časem umře.

Adolf Shitler aura:10
5. 10. 2016 14:23 Nový

Re: RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

Asociace si může říct svůj názor, to jim nikdo zakazovat nemůže. A jestli o rozhlasovém vysílání rozhoduje vláda, která je navíc totálně neschopná, pak se ani nelze divit, že různé skupiny budou hájit svoje zájmy. Je potřeba změnit samotnou podstatu, tj. aby stát pouze dražil frekvence a mezinárodně je koordinoval, nikoliv aby kecal do toho, kdo má v čem vysílat. A pro ČRo pochopitelně nechat extra celoplošný mux a nemíchat to s komerčnímu subjekty.

P V aura:76
5. 10. 2016 13:26 Nový

Re: RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

stejně jako dechovka v MW tak nová rádia v DAB budou inspirovat pro nákup přijímačů s DAB. opakuji že nabídka určuje poptávku a nelze argumentovat že DAB nikdo nechce když zatím chybí nabídka..

Michal Kozák aura:10
kotanen Login: kotanen
5. 10. 2016 8:51 Nový

Re: RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

Aha, tak trh se postaral, aby veřejnoprávní rozhlas nemohl prostřednictvím jiné platformy dodat platící koncesionářům všechny své stanice, pro tohle máte jaké vysvětlení vy trhu :-D

Dan Rozsíval aura:45
4. 10. 2016 15:01 Nový

Re: RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

Výmysl to možná opravdu není, brojilo se proti přechodu na DVB-T a brojit se bude i proti DABu, nicméně je fakt že ten celkový výsledek je opravdu tristní. Kolega psal že v analogu byly jen 4 stanice. Ano byly ale dnes? Když sečtu všechny klony těch 4 uvedených skupin tak mi to dává číslo 16. Dál čtyři Barrandovy ale v podstatě je to jen jeden poněvadž ty ostatní jsou jen reprízy repríz a jsme na dvaceti a to je v podstatě 2/3 kapacity celého DVB-T. Ty další zbytečnosti až na výjimky nemá smysl zmiňovat vůbec a o té všeobecně známé tragické kvalitě obrazu /pokud vůbe můžu to slovo kvalita použít/ už vůbec ne. A v tom DABu by to asi opravdu dopadlo stejně, většinu kapacity by zabralo x různých klonů stejných vysílatelů o ničem.

P V aura:76
4. 10. 2016 15:13 Nový

Re: RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

furt je to dnes lepší než když byly jen 2x CT, Nova a Prima a ta ještě ne všude jako to bylo před digitalizací. jisitě že to není lepší 9x když je těch stanic třeba 36 místo 4 ale posun k lepšímu výběru je nepopiratelný... ale chápu že budou existovat nespokojení lidé i po digitalizaci rádiového vysílání, kteří si nevyberou ani pak....

Adolf Shitler aura:10
4. 10. 2016 15:20 Nový

Re: RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

Smiř se s tím, že o DAB nemají zájem ani rozhlasové stanice a ani posluchači (ti v měřítku, aby se DAB rozjel - pár fandů to nevytrhne). Holt nějaká technologie uspěje a nějaká zmizí v propadlišti, tak to je a bude.

P V aura:76
4. 10. 2016 15:32 Nový

Re: RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

nesmysl, s nabídkou poroste poptávka... ale asi Vás dobře živí že tady ten oligopol tak křečovitě obhajujete.. člověku nepracujícímu v "branži" by to totiž bylo u zadku a fandové jsou pro digitalizaci :-)

Adolf Shitler aura:10
4. 10. 2016 15:36 Nový

Re: RE:V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač.

celé vlákno

Fandové jsou k ničemu, provoz rádií je komerce a tam rozhodují peníze a ne zbožná přání. Jinak já osobně poslouchám rádia z internetu a v autě spíš MP3, takže FM nebo DAB v tomto směru prakticky neřeším.

Roman Bárta aura:67
4. 10. 2016 16:47 Nový

Re: V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač

celé vlákno

Vysílatelé DAB nechtějí, lidi taky ne, protože jim to přinese pouze zbytečné náklady, a doma, na chatách, chalupách, v autech.....atd. jim vše přestane hrát. Tak se na to vykašleme, a nebudeme si vnucovat něco, co vlastně chce pouze pár desítek naivních příznivců v republice.

Tv digitalizace něco přidala navíc, a nikomu nepřestala hrát jeho televize. Pouze si dokoupil krabičku za 4 stovky ,a koukal dál. U DAB toto nefunguje, a kvalita ořezanosti je horší, než u FM.
Takže díky, nemám absolutně zájem !!!!

P V aura:76
4. 10. 2016 18:42 Nový

Re: V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač

celé vlákno

vaše Country rádio hrát nepřestane a settopbox na DVB-T byl v jiné cenové relaci než uvádíte, asi v takové jako odhaduji že budou do 5 let fungl nová DAB radia komplet když už digitalizace v Německu nabírá na obrátkách...

Pamětník aura:77
Pamětník Login: pametnik
4. 10. 2016 18:48 Nový

Re: V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač

celé vlákno

Ano, vrcholem úspěšnosti FM je nedávné převedení komerční stanice ze sterea na mono. Možná by stačila i morseovka a bylo by možné jí vysílat na ještě větší vzdálenosti. :-)

rdsman aura:10
4. 10. 2016 19:58 Nový

Re: V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač

celé vlákno

Dříve byly v kurzu velké reprobedny, dnes lidé poslouchají chrchlání z mobilu. Přechod na mono jde ruku v ruce s trendy ve společnosti, konzum a okamžitý prožitek mají přednost před kvalitou a dlouhodobými hodnotami. O úspěšnosti či neúspěšnosti FM to neříká vůbec nic.

Pamětník aura:77
Pamětník Login: pametnik
5. 10. 2016 9:21 Nový

Re: V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač

celé vlákno

Samozřejmě, že ústup od sterea nemá na svědomí samotná FM platforma. ale provozovatelé stanic v tomto pásmu. Podobně je to i s kritizovanou nekvalitou zvuku v příliš zkomprimovaném DABu. Nicméně snad platí, že technologicky může posluchači toho poskytnout DAB více, než FM. A proto digitalizaci fandím, i proto, že mám možnost přijímat podstatně více stanic v DABu v kvalitě a pestrosti lepší, než mi dokáže poskytnout FM.

P V aura:76
4. 10. 2016 19:07 Nový

10/10/2025 je datum kdy většině současných vysílatelů skončí licence,

celé vlákno

kterou mají prodlouženou do tohoto data za závazek přejít do DAB. ..z toho plyne že začít vysílat v DAB budou muset dřive aby se lidé stačili přizpůsobit. a já dodávám: no konečně, horší nabídka než dnes v éteru rozhodně nebude !! o to už se rozšířený trh postará.. Ať si shitler a podobní pindaj co chtěj ... :-)

Adolf Shitler aura:10
4. 10. 2016 19:13 Nový

Re: 10/10/2025 je datum kdy většině současných vysílatelů skončí licence,

celé vlákno

Zatím pindáš akorát ty, protože nikdo se nezavázal k tomu, že bude přecházet na nějaký DAB. Ten už v roce 2025 bude tak leda ve vzpomínkách nějakých fantastů, kteří nechápou realitu :D

ivovi . aura:78
ivovi Login: ivovi
5. 10. 2016 10:03 Nový

Re: 10/10/2025 je datum kdy většině současných vysílatelů skončí licence,

celé vlákno

K prechodu na DAB ne, ale k prechodu na digitalni pozemni vysilani kdyz tak rozhodne vlada. Frekvence 1 se zavazala (posledni strana):
http://www.rrtv.cz/cz/files/lic/8655.pdf

Adolf Shitler aura:10
5. 10. 2016 10:44 Nový

Re: 10/10/2025 je datum kdy většině současných vysílatelů skončí licence,

celé vlákno

Nezavázal se k přechodu, ale že bude ve svém vysílání podporovat přechod na zemské digitální vysílání. Což může být klidně formou, že v době 01:00 až 02:00 odvysílá půl minutový spot (bráno ad absurdum). A že rozhodne vláda? Kdoví, co tady za těch 9 let bude za skvadru a jestli vůbec bude ještě potřeba něco takového řešit.

ivovi . aura:78
ivovi Login: ivovi
5. 10. 2016 10:54 Nový

Re: 10/10/2025 je datum kdy většině současných vysílatelů skončí licence,

celé vlákno

"Provozovatel­Frekvence1,a.s­.... a zároveň se zavázal ...,že ...ukončí analogové vysílání na základě usnesení vlády o přechodu na zemské digitální rozhlasové vysílání. "

Adolf Shitler aura:10
5. 10. 2016 11:08 Nový

Re: 10/10/2025 je datum kdy většině současných vysílatelů skončí licence,

celé vlákno

Na základě rozhodnutí vlády. Ale za 9 let tady bude vláda bůhví jaká a do té doby se může všechno ještě změnit. Třeba i tím, že penetrace internetu bude taková, že se rádio vyplatí poslouchat přes něho, než přes DAB. Navíc šíření rádií přes internet má pro samotné stanice ohromnou výhodu v nulových nákladech na distribuci.

P V aura:76
5. 10. 2016 12:00 Nový

Nabídka radiopřijímačů v pásmu DAB v obchodech

celé vlákno

včera jsem se shodou okolností přes poledne mrknul do OK elektro a že jsem ráno četl tady tento článek,koukal jsem jaký radiopřijímač schopný přijímat DAB byl u nich v nabídce. Nebyl žádný... respektivě aspoň jsem žádny nenašel.. Nejspíš ten zákaz prodeje přijímačů jen s FM podle Neměcka bychom měli přijmout také (pro obhajovatele FM : všecha DAB radia co jsem kdy viděl byla schopná přijímat i FM)

Adolf Shitler aura:10
5. 10. 2016 12:04 Nový

Re: Nabídka radiopřijímačů v pásmu DAB v obchodech

celé vlákno

Jasně - zákazy, nařízení, určování co je pro dělnicko-rolnickou třídu nejlepší a další. Vzhůru do komunismu, stačilo nám k tomu 27 let. Chce se blejt jak jsou někteří schopni uvažovat, zřejmě dřívější dobu nezažili :-(

P V aura:76
5. 10. 2016 13:17 Nový

Re: Nabídka radiopřijímačů v pásmu DAB v obchodech

celé vlákno

žárovky se taky neprodávají z důvodu celoslolečenského prospěchu ..btw, bleješ tady nesmysly furt takže žádná změna

Adolf Shitler aura:10
5. 10. 2016 13:34 Nový

Re: Nabídka radiopřijímačů v pásmu DAB v obchodech

celé vlákno

Žárovky se prodávají pořád, zjevně vůbec nevíš která bije. A zakazovat nebo přikazovat si můžeš něco u sebe doma, pokud ti to trpí, je to vaše věc. Já o nic takového zájem nemám.

Adolf Shitler aura:10
5. 10. 2016 14:08 Nový

Re: Nabídka radiopřijímačů v pásmu DAB v obchodech

celé vlákno

Fakt? Dokážeš pobavit :D Jenom pro tvoje info, tak obyčejné žárovky se prodávají pořád stejně dobře, jistě znáš někoho ve velkoskladu elektro a ten ti podá relevantní info a nebudeš pak vycházet z nějakých marketingových dojmů výrobců úsporných a LED žárovek.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+