Více

TV Nova a její postoj k DVB-T2: v čem se generální ředitel Christoph Mainusch mýlí?

Nejvyšší šéf Novy nespatřuje v terestrickém televizním vysílání budoucnost a požaduje, aby diváci platili za možnost jakéhokoli typu příjmu programů skupiny Nova. Je to rozumné?

Zvrátit dosavadní tradici, že pozemně vysílající televizní programy mohou čeští diváci přijímat volně a zdarma, chce s přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 generální ředitel nejsledovanější české televize Nova Christoph Mainusch. Minulý týden na konferenci The New Europe Market v chorvatském Dubrovníku prohlásil, že terestrická televizní platforma je z pohledu provozovatelů komerčního televizního vysílání neekonomická a nemá budoucnost. Mainuschova slova, která pouze potvrdila dřívější argumentaci Novy proti pokračování volně dostupného televizního vysílání v Česku, zapůsobila na český televizní trh jako studená sprcha.

Zásadní Mainuschovo prohlášení totiž přišlo ve chvíli, kdy na vládu putuje návrh Strategie rozvoje terestrické televizní platformy v České republice, který řeší přechod ze současného vysílacího standardu DVB-T na nový standard DVB-T2. Stát dosud jasně deklaroval snahu zachovat terestrické televizní vysílání jako volně dostupnou, bezplatnou službu pro všechny občany. Vize Christopha Mainusche tuto představu výrazně narušuje a zpochybňuje celý proces přechodu na DVB-T2. Proto není od věci jeho argumenty proti DVB-T2 rozebrat podrobněji.

 

Foto: archiv DigiZone.cz

Vstříc placenému příjmu terestrické televize?

Předně je třeba říci, že nelze všechny evropské země, v nichž je provozovatel Novy aktivní, házet do jednoho pytle. Podíl a využitelnost terestrického televizního vysílání na celkovém distribučním mixu televizního signálu se v jednotlivých státech výrazně liší a Česká republika patří k zemím s největším podílem příjmu terestrického vysílání v Evropě. Víc než polovina českých domácností je závislá na televizním signálu z klasických vysílačů. Ze zemí, v nichž působí skupina CME (majitel Novy), to je zdaleka nejvíc. Přetrvávající síla terestrické televizní platformy naznačuje neochotu českých diváků platit za příjem základních televizních programů. Ale pojďme si rozebrat jednotlivé argumenty Christopha Mainusche detailněji:

Pokračování článku čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+