Více

Turecké televize cenzurují záběry s kuřáky

Turecko se v neděli připojilo k zemím, které zcela zakázaly kouření v barech a restauracích. Zákon zakazující kouření na veřejných místech byl schválen počátkem loňského roku, ale bary a restaurace měly rok a půl na to, aby se na nový předpis připravily. Zábavní podniky ale nejsou jediné, které jsou kouřením postiženy. Tato skutečnost dopadla i na tamní televizní programy.

stul

Ve vysílání tureckých stanic jsou např. cenzurovány veškeré záběry, které mají co dočinění s tabákem nebo kouřením. Např. ve večerním vysílání oblíbeného kanálu TNT, který mohou sledovat prostřednictvím družice Türksat také diváci v České republice, byla cigareta, kterou držel jeden z herců v ruce, vymazána podobným způsobem, jako tomu bývá např. u neslušných slov v amerických videoklipech. Podobně je tomu i u dalších programů a problematice se věnovala i tamní verze CNN.

Jak informovala ČTK, od neděle mají majitelé barů a restaurací povinnost odstranit popelníky ze stolů, vystavit nápisy upozorňující na zákaz kouření a odmítnout obsloužit každého zákazníka, který by si zapálil. V případě porušení zákona hrozí pokuty v přepočtu až ve výši 76.000 Kč pro provozovatele prostor, kteří v nich kouření dovolí, a 830 Kč pro narušitele. Ministerstvo zdravotnictví za podpory Světové zdravotnické organizace vyškolilo 5000 agentů, kteří budou dodržování zákona kontrolovat.

25 názorů Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 28. 7. 2009 14:30

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+