Více

Thomas Wrede: Ultra HD je vysokým rozlišením zítřka

Jak se satelitní operátor SES připravuje na Ultra HD revoluci, vysvětlil v rámci kulatého stolu serveru DigiZone viceprezident pro přijímací systémy Thomas Wrede.

Ultra HD vysílání zatím na českém území šíří krom pilotního zemského vysílání Českých Radiokomunikací jen satelitní operátor SES – kabeloví ani IPTV operátoři zatím do svých portfolií žádný UHD program nezařadili. Strategické plány SES ohledně Ultra HD vysílání přiblížil čtenářům DigiZone viceprezident pro přijímací systémy Thomas Wrede.

SES satelity vysílají po celém světě kolem 26 Ultra HD kanálů, z nichž některé jsou dostupné i na území střední Evropy. Z našeho pohledu aktuálně prožíváme velice zajímavé časy, protože zájem o UHD kapacitu na flotile satelitů SES začínají projevovat i placené platformy, například Viasat ve Švédsku nebo Sky v Británii a v Německu. Sport, konkrétně přímé přenosy, je také hlavním tahákem pro předplatitele a z mého pohledu i driverem celé Ultra HD technologie. U sportu mohou vysílatelé experimentovat se správnými kamerami, postprodukcí a podobně. Navíc se stále zlepšuje kódování videa a nabízí tak další prostor pro navyšování kvality, vysvětluje Wrede.

Satelit poskytuje kapacitu potřebnou pro Utra HD vysílání. Některé HD kanály vysílají i s kapacitou šest megabitů za sekundu, což osobně pokládám za příliš nízké. Kodéry MPEG-4 se neustále zlepšují a Ultra HD kanály, které vysíláme my jako demo, se pohybují kolem 25 megabitů za sekundu. Taková kapacita je podle mě potřeba pro sportovní přenosy při využití HEVC kodeku a ve vynikající kvalitě, tvrdí Wrede.

Tahounem zájmu o Ultra HD rozlišení jsou podle Wredeho reality TV producenti, kteří přicházejí s novými kanály. Pak jde o kanály, které chtějí oslovit moderní nebo mladé publikum, jako je Fashion TV nebo některé teleshoppingové kanály. Ty přišly s Ultra HD jako první a hned za nimi nastupují placené kanály, hlavně ty sportovní, vyjmenovává Wrede.

Nejpokročilejším teritoriem jsou podle Wredeho Spojené státy a některé asijské státy, hned v závěsu se západní Evropou. V Německu vlastní UHD televizor něco přes dva miliony domácností z celkem 38 milionů, popisuje Wrede.

 

Pokračování rozhovoru čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz.

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+