Více

Telewizja Polska odejde ze satelitu Astra, programy budou na družici v kódu

Volně má nadále prostřednictvím satelitu vysílat pouze kanál TVP Polonia, který je určen právě pro polské diváky žijící v zahraničí. Ke kroku se vyjádřili zástupci Astry i TVP.

Velké překvapení vzbudilo u satelitního operátora Astra rozhodnutí, že polská veřejnoprávní televize (Telewizja Polska) se závěrem letošního roku ukončí na satelitní pozice 19,2 stupně východně svou distribuci. Vyplývá to z oficiálního stanoviska telekomunikační firmy, které zprostředkoval serveru Wirtualnemedia.pl šéf firmy pro střední a východní Evropu Martin Ornass-Kubacki. Volně šířené kanály TVP Info, TVP Historia a TVP Kultura mají prostřednictvím Astry velký zásah v zahraničí a staly se hlavním zdrojem informací pro obyvatele žijící mimo Polsko, konstatoval Kubacki.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Poláci utíkají od placené televize k pozemní digitální nabídce

Důvod, proč k tomuto rozhodnutí došlo, uvedl pro Wirtualnemedia mluvčí Telewizje Polska Jacek Rakowiecki. Rozhodnutí o odchodu těchto programů ze satelitu Astra je dáno především z důvodu nutnosti omezit jejich pokrytí. Poplatky za licenční podmínky pro takovou distribuci týkající se zahraničních filmů a dokumentů jsou velmi vysoké. To je i důvodem, proč nemůžeme nabídnout mistrovská díla současné kinematograife včetně hrané a dokumentární tvorby, konstatoval Rakowiecki. Vysílání kanálů TVP Historia a TVP Kultura tedy bude na satelitu Hotbird zachováno, ale dojde k jejich zakódování.

stul

ČTĚTE TAKÉ: Poslední analogová televize v Polsku začala vysílat digitálně

Volně má nadále prostřednictvím satelitu vysílat pouze kanál TVP Polonia, který je určen právě pro polské diváky žijící v zahraničí. Mluvčí veřejnoprávní televize očekává, že tato stanice osloví obyvatele zejména ve východní části Evropy a také zemích bývalého Sovětského svazu. Signál stanic naopak ztratí někteří „západní“ diváci. Změna je však v tomto případě odůvodnitelná, protože diváci v západních koutech světa získávají informace jednodušším způsobem než ti východní. Ornass-Kubacki nicméně i přes vyřknutý verdikt Telewizje Polska věří, že se rozhodnutí vrcholného managementu ještě podaří zvrátit.

9 názorů Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 20. 9. 2014 15:33

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+