Více

Televizní digitalizace očima Pavla Dvořáka: Technický plán přechodu a peripetie jeho vzniku

Bývalý předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavel Dvořák popisuje v seriálu DigiZone.cz zákulisí české televizní digitalizace a úskalí, kterými musel tento proces projít.

DigiZone.cz se vrací již druhým seriálem k české televizní digitalizaci. Vedle (O)milníků české televizní digitalizace, v nichž tento proces popisuje dlouholetý anténář Zbyněk Poisl, nabízíme pohled z druhé strany: zákulisí celého procesu přiblíží tehdejší předseda, dnes člen Rady ČTÚ Pavel Dvořák.

Výchozí situace: mezinárodní úmluvy

Role Technického plánu přechodu (dále jen TPP) analogového zemského televizního vysílání na digitální je dnes jistě vnímána pozitivně všemi aktéry tohoto procesu. Např. celkové hodnocení přechodu na digitální televizní vysílání v rámci reprezentativního výzkumu obyvatel v roce 2012 uvádí v odpovědích na otázku: „A když se ještě jednou zamyslíte nad přechodem na digitální vysílání, jakou známku jako ve škole byste mu dal(a)?“. Téměř polovina respondentů ohodnotila digitalizaci „za dvě - chvalitebně“. Výbornou, stejně tak jako dobrou, přidělilo digitalizaci 22 % diváků, 70 % dává 1 + 2. Nebylo tomu však vždy a jistě se najde dostatek těch, kteří si budou domnívat, že to šlo udělat lépe. Připomeňme si některé souvislosti vzniku tohoto dokumentu.

CIF17

Správa a management kmitočtů pro zemské televizní vysílání je spojeno s několika významnými událostmi na poli mezinárodní spolupráce národních správ spektra. Jedním z prvých kroků byl v roce 1961 Plán Stockholm, který je považován za základní dokument pro analogové televizní vysílání. Možnost pro využití těchto kmitočtů také pro digitální vysílání se otevřela na konferenci CEPT v Chesteru v roce 1997, kdy byla přijata dohoda Chester 1997. Z hlediska dalšího rozvoje televizního vysílání byla určitým stimulem i evropská směrnice Televize bez hranic z roku 2000. Po konferenci Chester a evropské směrnici o Televizi bez hranic se otevřel prostor pro realizaci experimentů v této oblasti a samozřejmě i prvé pokusy o komerční vysílání.

Rozdělení oblastí podle Technického plánu přechodu

Zdroj: ČTÚ

Rozdělení oblastí podle Technického plánu přechodu

Celý článek čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+