Více

Televizní digitalizace očima Pavla Dvořáka: Jakou pozici si vydobylo DVB-T a co ho čeká do budoucna?

Bývalý předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu se zamýšlí nad hrozbami, které pro terestrickou digitální televizi představují nároky mobilních operátorů

DTT je nejsilnější vysílací platformou u nás

Výsledkem realizace Technického plánu přechodu (dále jen TPP) a souvisejících aktivit byla nová situace všech platforem využívaných pro příjem televizního vysílání, i když se samotný přechod zemského televizního vysílání z analogového na digitální „technicky“ týkal jen nejvýznamnější platformy, tj. vysílání prostřednictvím „klasických“ vysílačů. Zemské digitální televizní vysílání (dále jen DTT), spojené zpravidla s vysílacími sítěmi vysílačů většího výkonu je v Evropě i v České republice nepochybně jednou z klíčových platforem šíření televizního vysílání.

Je zřejmé, že proces digitalizace televizního vysílání změnil celou řadu parametrů televizního sektoru jako celku i samotnou terestrickou televizní platformu. Digitalizace je ovšem nepochybně nikdy nekončící proces, jehož jednotlivé očekávané cykly rozvoje se zkracují. Predikce budoucích technologických inovací a jejich dopadu na televizní vysílání a vzájemné interakce mezi televizí a ostatními oblastmi, např. Internetem, je prakticky neuchopitelná. Je však zřejmé, že diváci již nemohou očekávat, že bude stačit vyměnit televizor jednou za 10 až 12 let, jak tomu bylo v minulosti. Nemohou také očekávat, že jejich televizní antény budou sloužit 20 a více let bez jakékoliv úpravy či dokonce výměny. Stále efektivnější technologické standardy a jejich tržní uplatnění vytváří proces inovací televizního vysílání, které přináší nové služby, novou kvalitu i zážitky pro televizní diváky. Na druhé straně není úplně zřejmé, nakolik se změnilo chování televizních diváků, resp. nakolik rychle bude chování diváků reagovat na technologické inovace. To, jakou roli hraje DTT v současné době a i v budoucnosti, bude dáno určitou interakcí mezi chováním televizních diváků v různých etapách životního cyklu či různých generací technologickým prostředím a službami, které může uživatelům zprostředkovat.

MIF17

Nejenom z pohledu českého diváka je nesporně zemská televizní platforma nejpoužívanější, nejstabilnější a nejekonomičtější pro celonárodní šíření televizního signálu. O pozici DTT svědčí i dostupná aktuální data.

Celý článek i seriál čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+