Více

Televizní digitalizace očima Pavla Dvořáka: Co nás čeká při migraci sítí DVB-T na DVB-T2?

Bývalý předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu se zamýšlí nad chystaným přechodem k druhé generaci zemské digitální televize. Co je potřeba pro zavedení DVB-T2?

DVB-T2 přijde i bez odebrání pásma 700 MHz

Digitální terestrická platforma stojí před významnými výzvami – další technologickou inovací ke kvalitnějšímu televiznímu obrazu (mám tím na mysli např. využití 4K televizních přijímačů a uplatnění standardů UHD-1, UHD-2 v delší časové perspektivě) i přenosu a potenciální ztrátou části disponibilního spektra. Jediným způsobem, jak se prakticky a racionálně vyrovnat s uvedenými výzvami, je další rozvoj platformy DTT na bázi využití nového standardu DVB-T2 (standard DVB-T byl schválen v roce 1997, inovovaný standard DVB-T2 v roce 2008) a nového kompresního standardu HEVC/H.265.

V procesu rozvoje terestrického televizního vysílání je tedy více než zřejmé, že stojíme před potřebou řízené migrace na spektrálně efektivnější technologie. Takovou DTT můžeme pracovně označit jako digitální terestrickou platformu 2. generace (DTT2). Je nutno poznamenat, že před takovým náročným transformačním procesem bude DTT stát i v případě, že kmitočty pásma 700 MHz nebudou na národní úrovni uvolněny pro použití jinou radiokomunikační službou, tj. politická reprezentace přijme zodpovědné rozhodnutí neuvolňovat zbrkle tyto kmitočty bez racionální analýzy všech dopadů (to je postup, který prosazuje EBU a u nás aktuálně ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo kultury) a vývoje souvisejících trhů.

 

Foto: Vlada.cz

Přechod na DVB-T2 je výsostně politickým rozhodnutím

Celý článek i seriál čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+