Více

Teleko testuje v rámci digitálního rozhlasu dopravní zpravodajství v radiotextu

Systém pokročilého dopravního zpravodajství funguje například v Německu. Probíhá na bázi komunikace navigačního systému a DAB technologie. V ČR se tato služba zatím nevyužívá.

Příbramská společnost Teleko, která je jedním ze tří operátorů digitálního rozhlasu v České republice, v rámci něho začala vysílat aktuální dopravní informace. Ty mohou konkrétně najít zájemci v rámci běžícího textu (radiotextu) na stanici Český rozhlas Radiožurnál. Tato služba řidičům je jistě dobrým krokem vpřed, nicméně na tuneru Yamaha T-D500, kde jsme tuto možnost vyzkoušeli, se informace nezobrazují celé a končí tak například v půlce, případně text nedoběhne celý. Čas od času dojde také k degeneraci některého znaku, například písmeno „ť“ se mění na otazník, objeví se větší mezera apod.

MIF17

ČTĚTE TAKÉ: Ve III. pásmu už vysílá digitální rozhlas i z Černé hory, doletí až do Prahy

A kde bere operátor aktuální data pro své zpravodajství? Na webových stránkách Ředitelství silnic a dálnici (ŘSD). Pokud si zájemce klikne na webovou stránku mapa.dopravniinfo.cz, právě zde najde i RSS kanál, z něhož se data pro radiotext určený ČRo Radiožurnálu stahují. Teleko se touto službou pravděpodobně snaží simulovat systém pokročilého dopravního zpravodajství, který už funguje u našich západních sousedů. Navigace, které tuto funkci podporují, dostávají prostřednictvím zemských vysílačů informace o situaci na silnicích a mohou tak nabídnout například vhodnou změnu trasy, aniž by to řidič zaregistroval.

2 názory Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 22. 7. 2013 17:47

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+