Více

Strategie přechodu na DVB-T2 putuje do meziresortu. Místo dvou přechodných multiplexů budou tři

Radim Pařízek si vybojoval jednu přechodovou síť DVB-T2 pro sebe a regionální televize. Další dva celoplošné dočasné multiplexy budou provozovat České Radiokomunikace.

Jeden přechodný multiplex pro regiony (a Pařízka)

Okolnosti přechodu na novější typ zemského digitálního vysílání DVB-T2 v České republice mají zase o něco jasnější obrysy. Expertní skupina ministerstva průmyslu a obchodu pro Strategii rozvoje terestrické televizní platformy v Česku dnes – po měsíčním odkladu – posílá do meziresortního připomínkového řízení klíčový dokument, na jehož základě by měl vzniknout nový Technický plán přechodu ze zemského digitálního televizního vysílání ve standardu DVB-T na standard DVB-T2. Měsíční odklad si vyžádali operátoři vysílacích sítí, provozovatelé televizního vysílání, ale také mobilní operátoři, kteří do konce minulého týdne zaslali dalších jedenáct připomínek, z nichž některé expertní skupina do konečné podoby dokumentu zapracovala.

Asi nejzásadnější změnou je počet přechodových sítí DVB-T2, které by měly odstartovat letos a vysílat souběžně se stávajícími multiplexy DVB-T až do jejich vypnutí začátkem roku 2021. Původně se počítalo s dvěma celoplošnými multiplexy DVB-T2, z nichž jeden by provozovala Česká televize a druhý by obsadily komerční stanice. Obě sítě by technicky provozovaly České Radiokomunikace a multiplexy by nebyly regionalizovatelné. To se však nelíbilo konkurentovi Českých Radiokomunikací Radimu Pařízkovi ani provozovatelům regionálních televizí. Pařízkova společnost Digital Broadcasting, která provozuje celoplošný multiplex 4, v němž vysílají i regionální televize, proto společně s Asociací regionálních a lokálních televizí prosadila vznik třetí přechodové sítě DVB-T2, která bude regionalizovatelná.

 

Foto: Karel Choc, DigiZone.cz

Radim Pařízek si na poslední chvíli prosadil jednu přechodnou síť DVB-T2 pro sebe

České Radiokomunikace se třemi sítěmi DVB-T2?

Pokračování článku čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz.

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+