Více

STEM/MARK: O digitalizaci neslyšela tři procenta obyvatel Česka

Možnost příjmu digitálního vysílání mělo na konci listopadu podle průzkumu STEM/Mark pro agenturu Mediaresearch 45 % obyvatel. Od září tak vzrostla možnost příjmu některého z nových pozemních digitálních kanálů o 30 %. Počet domácností deklarujících možnost příjmu digitálního vysílání terestricky se za poslední čtvrtletí loňského roku téměř zdvojnásobil a v listopadu 2008 dosáhl 22 %.

Nárůst terestrického digitálního příjmu lze pozorovat i v lednových datech a tento trend lze vzhledem k digitalizaci a zejména k vypínání významných analogových vysílačů předpokládat i v následujícím období, uvedl v průzkumu STEM/Mark. Co se televizorů týká, zvyšuje se zejména počet domácností vlastnících přijímač se stereofonním zvukem. Od roku 2001 tento podíl vzrostl z 32,5 % na aktuálních 61,4 %. Do tohoto nárůstu se mimo jiné promítá rostoucí vybavenost TV domácností LCD a plazmovými televizory. Na konci roku mělo podle odhadů 17.6 % domácností LCD a 2.6 % plazmu.

V posledních dvou letech také strmě narůstá podíl domácností, které mají alespoň přibližnou představu, co se skrývá pod pojmem digitální vysílání. Zcela jasnou představu pak mělo v roce 2008 29 % domácností vybavených televizorem. Lehce mírnějším přesto významným tempem pak roste podíl domácností s přibližnou představou – 31.2 % v roce 2008. Oproti roku 2001, od kdy je průzkum dělán, se snížil na pouhá 3 % počet těch, kteří o digitálním vysílání nikdy neslyšeli. Na rozšíření informovanosti se ve velké míře podílely především samotné televize.

2 názory Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 1. 4. 2009 19:11

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+