Více

První slovenský multiplex má problémy v Prešově, spustí náhradní vysílač

Množící se stížnosti televizních diváků z východosloven­ského Prešova na špatný příjem první celoplošné zemské digitální televizní sítě společnosti Towercom přinutily operátora ke spuštění náhradního vysílače. Konkurenční operátor Telecom Corp. šířil v Prešově digitální vysílání jako experiment až do 22. prosince loňského roku, kdy Towercom zahájil řádný provoz DVB-T na jiném vysílacím kanálu a s jinou polarizací.

K TÉMATU: Start digitálního vysílání na Slovensku provázejí problémy

Zatímco před startem řádného digitálního vysílání bylo možné digitální televizi v Prešově naladit na kanále 44 s horizontální polarizací, od 22. prosince to bylo možné už jen z košického vysílače Makovica na kanále 64, ale s vertikální polarizací. Pro mnoho diváků se tak příjem DVB-T zkomplikoval, nebo o signál úplně přišli.

Towercom se proto rozhodl dočasně vrátit k původnímu vysílacímu kanálu 44 a horizontální polarizaci, které využíval konkurenční Telecom Corp. Na základě vyhodnocení pokrytí společnost rozhodne o dalším postupu. Na překlenutí tohoto období Towercom počínaje dnešním dnem (ve večerních hodinách) spouští dočasné vysílání DVB-T z nové lokality pro oblast Prešova a okolí (44. kanál, horizontální polarizace), sdělil mluvčí operátora Michal Šuran.

V porovnání s ukončeným pilotním vysíláním DVB-T je třeba zdůraznit, že se změnil kanál příjmu, vysílá se s vertikální polarizací a tomu je nutné přizpůsobit přijímací anténu s vertikální polarizací, přijímaný kanál a změnit směr příjmu, zdůraznil Šuran. Pro příjem DVB-T signálu je nevyhnutné správné nasměrování venkovní antény na příjem ve vertikální polarizaci, která byla stanovena Telekomunikačním úřadem SR, dodal.

10 názorů Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 8. 1. 2010 21:49

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+