Více

Slovensko počítá s vypínáním DVB-T téměř o desetiletí později než Česko

UVNITŘ DOKUMENT – Na rozdíl od českých úřadů ty slovenské se jasně postavily na obranu terestrické televizní platformy a proti zájmům mobilních operátorů. Chtějí uhájit pásmo UHF.

Polovina vysílačů DVB-T je v pásmu 700 MHz

Na jasnou obranu zemské digitální televizní platformy před zájmem mobilních operátorů o kmitočty v pásmu 700 MHz se postavily slovenské úřady. Tamní ministerstvo hospodářství v odpovědi na dotazník pracovní skupiny Radio Spectrum Policy Group (RSPG) při Evropské komisi upozornilo, že se Slovensko nehodlá do roku 2029 vzdát žádného z kmitočtů pro zemskou digitální televizi. Případnou druhou digitální dividendu, při níž by měly být uvolněny vysílací kanály 49 až 60 pro potřeby mobilních operátorů, tak hodlá uplatit nejdříve po tomto datu. „V současné době existují čtyři národní DVB-T multiplexy, které obsahují celkem 24 televizí, s kmitočtovými příděly do roku 2029,“ napsalo ministerstvo.

stul

Do pásma 700 MHz spadá celkem 69 vysílačů těchto čtyř celoplošných multiplexů, což je 47 procent všech televizních vysílačů v UHF pásmu. „Navíc Rada pro vysílání a retransmisi udělila 21 licencí pro televizní vysílání s celoplošným pokrytím, 22 licencí s regionálním pokrytím a 59 licencí s lokálním pokrytím,“ konstatuje resort. Kromě celoplošných multiplexů na Slovensku existuje 19 regionálních a lokálních sítí DVB-T, jež využívají kmitočty v pásmu 700 MHz. Přímo v něm mají 33 procent přidělených kmitočtů. „Frekvence byly těmto multiplexům přiděleny vnitrostátním regulačním orgánem do roku 2020 a u dalších 22 kmitočtů probíhá proces koordinace před jejich přidělením,“ napsalo slovenské ministerstvo hospodářství Evropské komisi.

Celý článek čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+