Více

Slovenská Markíza plánuje pracoviště pro HDTV na příští rok

Bermudská mediální skupina CME chce mít program ve vysokém rozlišení (HDTV) nejen v České republice, ale také na Slovensku. Zatímco televize Nova začne vyrábět zpravodajství a publicistiku v HD už na podzim tohoto roku z nově připraveného studia, její slovenská sestra Markíza se k podobnému kroku chystá až za rok. Na vysílání HDTV se připravujeme. Zřízení nového pracoviště v TV Markíza, které bude připravené pro HD vysílání, je plánované na rok 2008, uvedla mluvčí stanice Oľga Dúbravská pro server Mediálně.sk.

Nejsledovanější slovenská televize se podle slov svého ředitele Václava Miky nebrání přechodu na zemské digitální vysílání a dokonce ani vracení analogových kmitočtů. Ale klade si, stejně jako česká Nova, podmínku stejného nebo vyššího pokrytí signálem. Jsme připraveni odevzdat analogové frekvence a přepnout kdykoli. Pokud nám ale někdo bude garantovat stejné pokrytí jako dnes, řekl Václav Mika minulý týden v rozhovoru pro ekonomický týdeník Trend. Argumentaci svého českého protějšku, generálního ředitele Novy Petra Dvořáka, o dostatečném počtu set-top-boxů mezi diváky jako podmínce vypnutí analogového vysílání, šéf Markízy zatím nepoužívá.

Na Slovensku DVB-T funguje stále pouze v experimentálním režimu a první řádně vysílající multiplex má začít podle nového mediálního zákona fungovat až v roce 2011. Na rozdíl od České republiky by měl obsahovat ale všechny stanice, které jsou dostupné v zemském analogovém vysílání, tedy 2× STV, Markízu, TV Joj a TA3. Místo pro Markízu HD nebo třetí, sportovní program Slovenské televize, rovněž ve vysokém rozlišení, v něm tedy nebude. Kompletní vypnutí analogového vysílání je v zemi plánované jen o rok později, aby vyhovělo doporučení Evropské unie, která svým členům poradila skončit s analogem v roce 2012 a nejlépe ještě začátkem tohoto roku, tedy ne až například 31. prosince.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+