Více

Názory k článku
Šíření elektromagnetických vln v televizních pásmech

Pamětník aura:77
Pamětník Login: pametnik
18. 9. 2017 0:19 Nový

Ach ta fyzika

Knihy od Českého byla moje první odborná literatura s televizní tématikou. Mnohé mi dala, téměř ve všem mne kdysi dokázala inspirovat.

Z dnešního pohledu mi tedy připadá nešťastné, že autor vzpomínkového recenzního článečku si vybral i větu, která není, alespoň z dnešní úrovně poznání, fyzikálně dobře. Viz: "Rychlost šíření vln v atmosféře je jiná než ve vakuu a závisí na složení atmosféry a zejména na atmosférickém tlaku. Ten s výškou nad zemským povrchem zpravidla ubývá, takže prostředí se stává opticky řidším."! Tlak s výškou zpravidla neklesá, ale klesá s výškou vždy, bez výjimky. Řídnoucí atmosféra ale až tak moc radiové vlny neláme. Tento ohyb a někdy přímo lom, ale nastává na hranicích teplotních inverzí a na ohyb má také velký vliv vzdušná vlhkost.

Petr Svoboda aura:68
Petr Svoboda Login: petrsvo
18. 9. 2017 15:30 Nový

i praxe pokročila.

Taková kniha je evergreenem, kdysi dávno (o dost starší vydání) jsem ji četl jako bibli. Škoda, že moderní praxe bude mít na leccos jiný názor.
Kupř. polarizace horizontální („…protože je méně tlumena sloupy, stožáry a stromy.“) se hodí do volné přírody, ve městě (a ona věta by k tomu mohla svádět) je to právě naopak - proto jsou městské vysílače „vertikální“. (A Slováci celí ;-).
A polarizace H vs. V? („…aby se dva vysílače vzájemně nerušily,… využívá se necitlivosti antény na kolmou polarizaci…“). I v laboratoři by bylo těžké tak silný předpoklad potvrdit. Naštěstí hned dále se dozvídáme podstatně užitečnější informaci o praktické účinnosti polarizace. Jako její příčina je uváděna depolarizace, ne „deortogonalizace“, která má víc následků a téměř vylučuje účinnou praktickou práci s polarizací antén v poli. Zkušenost s vyššími kmitočty (sat. příjem) do VHF/UHF rozhodně není přenositelná.

Peggy100 aura:10
19. 9. 2017 0:27 Nový

Odborníci na n-tu

celé vlákno

V jednej Banánovej republike namontovali "odborníci" naopak DVB-T anténny systém (polarizačne) a rušili cca 800 km vzdialené vysielače v Taliansku...

Pamětník aura:77
Pamětník Login: pametnik
19. 9. 2017 7:46 Nový

Re: Odborníci na n-tu

celé vlákno

V jakém pásmu se vysílalo DVB-T v Itálii, že je mohl někdo rušit na vzdálenost 800 km? Na 100 kHz, nebo ještě níže, na 10 kHz? Asi fejk!

"Odborníci" z Banánové republiky by si mohli tak výkonnou metodu nechat patentovat. Co by za to jiní dali!

David Kříž aura:72
15. 10. 2017 14:12 Nový

Technici Digital Broadcasting provedli otočení polarizace antén na vysílači z horizontální na vertikální.

Technici Digital Broadcasting provedli otočení polarizace antén na vysílači z horizontální na vertikální....
...a tím spolehlivě zabili příjem z tohoto vysílače a místo k divákům antény rázem vysílaly sice vertikálně, ale do země a do nebe :-) Joo když se někteří hrnou do něčeho, čemu nerozumí...

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+