Více

Signál Novy na Šumavě ruší DVB-T z Německa, řeší to ČTÚ

Od počátku prosince je analogový signál televize Nova rušený na Šumavě, zejména na Klatovsku a Nýrsku. Může za to start zemského digitálního vysílání v sousedním Německu. ČTK problém sdělila mluvčí Novy Veronika Šmítková, informaci potvrdil i Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Komerční jednička míní, že německá strana nedodržela podmínky šíření DVB-T určené mezinárodními dohodami. Předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák agenturu informoval, že jeho úřad věc řeší.

Na Šumavě vysílá Nova svůj program na 7. a 8. kanále. Na stejných kanálech začal 6. prosince vysílat také německý vysílač Hoher Bogen. Je oprávněná obava, že německá strana nedodržela směrem na ČR parametry šíření signálu na hraničních bodech příslušného skupinového přidělení dle mezinárodních dohod, uvedla Šmítková.

MIF17

Letos v Ženevě se na Regionální radiokomunikační konferenci evropské země dohodly na koordinaci rozdělování kmitočtů pro nastupující DVB-T. Analogové kmitočty, které budou časem nahrazeny právě digitálními, jsou pod ochranou až do roku 2015. Pavel Dvořák ČTK řekl, že úřad vyslal do oblasti kontrolní skupinu, která celou věc prověří. Experti budou zjišťovat i to, zda je chyba na německé straně. Řešíme to. Je to signál toho, že je třeba přejít na digitální zemské vysílání, protože takové případy budou přibývat, uvedl šéf Rady ČTÚ.

Nova upozorňuje, že kvůli kontrole budou dnes televizní převaděč Klatovy dopoledne a Nýrsko odpoledne zcela mimo provoz.

21 názorů Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 17. 12. 2006 11:19

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+