Více

Názory k článku
Satelitní operátoři zareagovali na text Jana Potůčka. Debata se týká DVB-T2 i DVB-S2X

pajas2 pajas2 aura:55
pajas2 Login: pajas2
18. 5. 2017 7:45 Nový

ČASO

celé vlákno

U ČASO lze říct jen jediné: přání je otcem myšlenky. :-) Prostě jsou to obyčejní satelitní lobbysti, kteří se tváří, že jim jde o všeobecné blaho. A o diváky jim jde jen do té míry, aby jim začali platit za jejich komerční produkty. Třeba to kódování H.264 a DVB-T2 je úplný nesmysl -> to je přímo ukázkový příklad neefektivního využití kmitočtového spektra, coby vzácného statku.

Petr Svoboda aura:68
Petr Svoboda Login: petrsvo
18. 5. 2017 9:08 Nový

Re: ČASO

celé vlákno

já bych byl opatrný, být tebou, před vynášením takových kategorických soudů na spojení h.264 s T2. Ještě snad tak před 2 roky, kdy bylo vše jen „na papíře“. Nyní je obojí v praxi a ukazuje se, že takové spojení je nejen efektivní, ale i logické. Už jsem to tu někde obšírněji rozebíral, tak nebudu znovu psát sáhodlouhý příspěvek.

ivovi . aura:78
ivovi Login: ivovi
18. 5. 2017 11:10 Nový

Re: ČASO

celé vlákno

Otazka HEVC ano/ne je celkem legitimni, i kdyz jsem osobne zastance HEVC, protoze "kdyz uz tak uz....".

Ale to co pise CASO je pekne ohybani faktu.

"Další nespornou výhodou této technologie je opět sociální aspekt, protože drtivá většina domácností je už dnes vybavena televizory s podporou zdrojového kódování MPEG4...."

Tohle je mozna pravda, ale diky televizorum DVB-T/MPEG4. Jenze zarizeni DVB-T2/MPEG4 urcite nema drtiva vetsina domacnosti a to je pritom ta alternativa kterou CASO navrhuje.

pajas2 pajas2 aura:55
pajas2 Login: pajas2
18. 5. 2017 11:20 Nový

Re: ČASO

celé vlákno

Ano, DVB-T2/MPEG-4 přijímačemají ti, kteří si je koupili v letech 2013-2015. A těch rozhodně nebude většina, ale někde kolem 10 %. Neveřejné statistiky jsou k tomu k dispozici.

Petr Svoboda aura:68
Petr Svoboda Login: petrsvo
18. 5. 2017 12:10 Nový

Re: ČASO

celé vlákno

oni možná vycházejí ze vstupního údaje, proč bylo třeba certifikovat nové T2 přijímače: „…trh je zaplaven přijímači, které nevyhovují, tj. nemají HEVC, ale jen MPEG-4…" a asi čekají, kdo první použije argument o nedostatečné penetraci T2-MPEG4 přístroji. Ač tímto ohýbáním nesouhlasím, musím přiznat, že zrovna toto mají dobře vymyšlené. Jasně čekají nahrávku na smeč.

Adolf Shitler aura:10
18. 5. 2017 9:13 Nový

Re: ČASO

celé vlákno

A o co asi tak jde ČRa? O nějaké blaho lidí? Leda kulový, jde jim taky jenom o peníze. Rozdíl je ale v tom, že zatímco satelitní operátoři všechno financují z vlastní kapsy a nedostávají žádné všimné od státu, tak ČRa mají nataženou ruku ke státní kase a pod nějakou zástěrkou jakési pochybné bezplatnosti pro diváka ždímají stát, tedy nás všechny. Takže je to ještě horší, než u SAT, kde si může platit pouze ten, kdo má zájem a ne de facto povinně každý.
O technické kvalitě HD u SAT vs. SD mazanice u pozemáku pak asi nemá smysl diskutovat.
H264 se využívá třeba v Rakousku nebo na Slovensku a nedá se říct, že by to nějak zásadně vadilo. Ono je to vlastně fuk, co se na ty SD mazanice použije, k dívání není ani jedno z toho.

kubisek aura:13
kubisek Login: kubisek
18. 5. 2017 14:00 Nový

Re: ČASO

celé vlákno

Přesně tak, z obou stran zaznívají pouze marketingově-demagogické bláboly, nic jiného. Jestli někomu přísluší kompenzace, tak logicky nanejvýš stávajícím poskytovatelům, kterým stát přislíbil frekvence do roku 2021-2024 a teď jim je chce předčasně vzít (v podstatě jde o odstupné za předčasné ukončení smlouvy). Ale nějaké další kompenzace, o to by se měli snažit sami poskytovatelé, aby pozemák zůstal na "svých" číslech, proč jim to máme my všichni dotovat?

Michal Kozák aura:10
kotanen Login: kotanen
18. 5. 2017 15:33 Nový

Re: ČASO

celé vlákno

Jedná se pouze o provozní náklady tedy většinově energie na provoz přechodových sítí stávajícím držitelům kmitočtových přídělů: České televizi, Českým Radiokomunikacím a Digital Broadcasting. O žádné další kompenzace o kterých píšete se nejedná.

Adolf Shitler aura:10
18. 5. 2017 16:02 Nový

Re: ČASO

celé vlákno

Česká televize kompenzaci vůbec nepotřebuje, protože její prostor v RS7 je pouze do konce tohoto roku (jak končí licence) a mux 1 nikdo vypínat nebude. Takže ta si může šíření v T2 financovat ze svého rozpočtu.
A pohádka o tom, jak oněch 630 miliónů bude sloužit na jakousi energii na provoz, je hodně úsměvná. Je to nedovolená podpora, která zmizí na účtech ČRa a DB. A tyto 2 subjekty jsou tady kvůli zisku a ne proto, aby fungovaly za cenu nákladů.

Michal Kozák aura:10
kotanen Login: kotanen
18. 5. 2017 16:18 Nový

Re: ČASO

celé vlákno

Vaše dojmy, spekulace a obehraná gramodeska nikoho nezajímá, podstatné je, co je psáno ve vládou schválené strategii, jak rozhodne parlament, senát a EU.

Adolf Shitler aura:10
18. 5. 2017 16:45 Nový

Re: ČASO

celé vlákno

Ano, jak rozhodne EU. A pokud tu zlodějnu smete ze stolu, tak asi budeš muset někde s kloboukem na rohu začít vybírat na provoz tvého chlebodárce :D

Adolf Shitler aura:10
18. 5. 2017 16:54 Nový

Re: ČASO

celé vlákno

Ale trefné, tak se s tím smiř a pořád se nezastávej jakéhosi pseudosocialismu, kdy má státní kasa (daňový poplatník) přispívat na nějaké privátní podnikání, které paradoxně díky této podpoře je pak 100 let za opicemi, viz T2 s SD mazanicemi. Kdyby před pár lety byla stejná státní podpora u přechodu z S na S2, tak je tady tentýž tristní stav. Naštěstí se tak nestalo a trh si poradil sám.

Jan Novák aura:75
18. 5. 2017 17:18 Nový

Re: ČASO

celé vlákno

Nejde o žádný pseudosocialismus, ale o to, že stát uzavřel smlouvu, kterou nehodlá dodržet. V socialismu by ji naopak dodržovat nemusel, takže ten váš příměr je naprosto zcestný.

Adolf Shitler aura:10
18. 5. 2017 21:18 Nový

Re: ČASO

celé vlákno

Tyto výmysly o tom, jak je potřeba uvolnit pásmo 700MHz, a proto bude stát platit přechodové sítě (přičemž stávající muxy stejně šlapou dál) už bylo napsáno mnoho. Takže opět stačí jenom připomenout, že vše mohlo proběhnout plynule, tj. neprodlužovat doběhnuvší licence na DVB-T a místo nich přidělovat T2. Nestalo by se vůbec nic, stát by ušetřil 630 miliónů a panáčci z ČRa (a nejspíš i DB, byť jejich postoj k celému nikdo nezná, takže abych jim nekřivdil) by holt museli přistoupit k TV vysílání jako k businessu a ne jak k nějaké příspěvkové organizaci, kde vůbec nezáleží na klientovi, hlavně když to ze státu pěkně sype. A to není nic jiného, než pseudosocialismus.

Jan Novák aura:75
18. 5. 2017 21:27 Nový

Re: ČASO

celé vlákno

Nikdo žádné licence neprodlužuje. Doběhnou akorát licence na regionální muxy.

Adolf Shitler aura:10
18. 5. 2017 21:38 Nový

Re: ČASO

celé vlákno

Stačí se podívat na licence všech současných T muxů a celá debata postrádá smysl, protože jediná "kolize" by mohla nastat u muxu 3, protože všem ostatním doběhnou licenci dřív, než je potřeba na T2 přejít. A to pouze teoreticky, jelikož žádný CZ mobilní operátor stejně nemá o pásmo 700MHz zatím zájem (ostatně ani aktuálně prodávané mobilní telefony k tomu nejsou vesměs vybaveny a pokrytí LTE v jiných pásmech není ještě dokončeno, tj. 700MHz není opravdu na pořadu dne). Nemluvě o tom, že jenom naprostý b-l-b-e-c může odkývat LTE v 700MHz za situace, že dobře ví, že tam má licenci TV. Jedině by to byl záměr, aby se mohla podojit státní kasa na nějakých kompenzacích. Tomu by se u socansko-Burešovské pavlády dalo věřit...

Michal Kozák aura:10
kotanen Login: kotanen
18. 5. 2017 17:27 Nový

Re: ČASO

celé vlákno

Sám víte, že jste si argumenty vylhal, jak je u vás obvyklé, stát disponuje kmitočty, se kterými nakládá dle vlastního uvážení a dle vlastní strategie efektivního využití kmitočtů, taktéž za jejich využití vybírá příslušné poplatky. Pokud vím stát nevlastní žádnou družici nebo kmitočty z ní vysílající a nevybírá z vysílání přes družici žádné poplatky. Srovnáváte tedy dvě zcela nesrovnatelné věci.

Adolf Shitler aura:10
18. 5. 2017 21:23 Nový

Re: ČASO

celé vlákno

Stát má svoje kmitočty akorát pronajmout a ne se starat o to, jestli tam bude někdo vysílat tak nebo onak. Když si od státu pronajmu pole, tak je taky státu houby po tom, jestli tam vysázím brambory nebo ječmen, je to čistě moje věc. Stát dostal zaplaceno a není se o čem bavit.
K tomu satelitu asi tolik, že sice žádnou družici nevlastní (naštěstí, to by to jinak zase dopadlo :-( ), ale aby kafral do nějakých satelitních licencí, to má stát péči vskutku "skvělou".

Štěpán S. aura:30
Steve Login: Stranik
19. 5. 2017 15:33 Nový

Re: ČASO

celé vlákno

Akorát je to celý lumpárna na zákazníka a obyvatele.

1.) Kmitočty - nejsou vlastnictvím nikoho, neb naopak jsou všech.

2.) Nyní je stát prodá mobilákům .... ti budou na tom a na lidech tučně rejžovat.

3.) Něco zbyde pro T2 - kde na tom chce rejžovat někdo další, kdo chce ty programy na oněch našich frekvencích zakodovat a taky za to vybírat.

Takže ve výsledku hrozí to, že půjde celé Tv dívání do kopru .... nejsou všichni ochotni platit za nějaký blafy a nekvalitní humus kterej je drahej i zadarmo, už ted' :-( A ještě k tomu se musí platit další zlodějina a lumpárna - KONCESE.

Rogue 11 aura:10
rogue11 Login: rogue11
18. 5. 2017 22:14 Nový

Re: ČASO

celé vlákno

A.S. 16:54: Jenže to už se tady přece děje.Státní kasa tu přispívá na soukromé podnikání, nikoliv sice v tv branži, OKD, pamatujete? To je naprosto soukromá společnost. Proč to tedy nezkusit znovu?

Adolf Shitler aura:10
18. 5. 2017 22:21 Nový

Re: ČASO

celé vlákno

Zkouší to kde-kdo a bohužel nezřídka úspěšně. A podle toho to pak ve státě taky vypadá :-(

tom nodar aura:80
18. 5. 2017 10:38 Nový

co na tom pořád řešíme?

stát má nástroj, jak z jedné hromady uhlí udělat co deset let dvě. Tak proč toho nevyužít.
Prostě co deset let zdvojnásobí poplatky a aby veřejnoprávní TV nezdražila na dvojnásobek, tak ji přepne do nového kodeku. Komerčním TV nebude nic nařizovat, klidně můžou zůstat ve starém za dvojnásobné prachy :-)
A dotace? Snad jen pro důchodce. Každopádně ale dotovat jen to co ovládá a zdražuje, tzn. národní radiové spektrum. Jestli je národní i to na oběžné dráze ... je?

ivovi . aura:78
ivovi Login: ivovi
18. 5. 2017 12:48 Nový

Spanelsko - odkaz na EK

"Požadavek na technologickou neutralitu bude EK interpretován konzistentně v souladu například s rozhodnutím ohledně nedovolené veřejné podpory v obdobném případě ve Španělsku, kde EK říká, že jakékoliv veřejné kompenzace by dle práva EU, což je právo platné v ČR, měly směřovat zejména ke koncovým uživatelům, a nikoliv firmám provozujícím a vlastnícím příslušnou infrastrukturu, které se mají se svými podnikatelskými riziky vypořádat samy."

Text obsahuje odkaz na
http://europa.eu/rapid/press-release_IP-17-37_en.htm
ve kterem se ale nic takoveho nepise (koncovi uzivatele, vyporadat se s riziky...).
Tedy bude je spatne odkaz, nebo text CASO. :-)

Vítězslav Křešťák aura:10
VITEK2442 Login: VITEK2442
18. 5. 2017 13:25 Nový

Válka

celé vlákno

Dle mého názoru vláda do parlamentních prázdnin a podzimních voleb nestihne Diginovelu ( v jakékoliv podobě) projednat,natož ji schválit a to díky válce vyvolané ČASO.Z toho důvodu se spouštění přechodových sítí 11 a 13 odsouvá na neurčito,před­pokládám na začátek příštího roku.
Bude velmi zajímavé,jak a zda bude fungovat terestrika v blízké a vzdálené budoucnosti.

Leoš Kotalán aura:48
18. 5. 2017 15:10 Nový

Re: Válka

celé vlákno

Jsme v Česku, kde vše musí být komplikované a zdlouhavé, nevím proč je kolem DVB-T2 tolik křiku, třeba mobily se mění každou chvíli a nikdo neprotestuje. Poslanecké divadlo ve sněmovně je rovněž samostatná kapitola.

Adolf Shitler aura:10
18. 5. 2017 16:06 Nový

Re: Válka

celé vlákno

Třeba to bude tím, že přechod na T2 nenabídne divákům vůbec nic navíc oproti dnešnímu T (vyjma ČT 24 HD a ČT :D / ART HD). Na rozdíl od toho mobilu, kde každý nový model má oproti dřívějším nějaké vylepšení (nebo se alespoň tak tváří a zákazník dostane tento pocit).

Štěpán S. aura:30
Steve Login: Stranik
18. 5. 2017 16:42 Nový

Re: Válka

celé vlákno

Už se těším jak satelit'áci pustěj programy jako FTA .... :-DD Do toho soudruzi, do toho! Čekám roky a nic!

Jen žvaníte nereál z cesty, to víme všichni ...

Adolf Shitler aura:10
18. 5. 2017 16:50 Nový

Re: Válka

celé vlákno

Jestli se některá stanice rozhodne šířit vysílání jako FTA, tak je to její volba a nic ji v tom samozřejmě nebrání. Pokud ale FTA být nechce a ještě vyžaduje peníze za každého abonenta, tak se prostě platit bude. Stejně jako se platí za každou jinou službu, namátkou třeba za hudební produkci, kde si na koncert taky musím koupit lístek a nikdo mně nehraje jako FTA jenom proto, že na to roky čekám :-)

Jan Minarčík aura:72
spyko Login: spyko
18. 5. 2017 19:53 Nový

Re: Válka

celé vlákno

Adolf,opatrně,neb z těch běsů a děsů tě trefí šlak,osobně už mi to je jedno,ale v jednom souhlasím,tento stát už dávno mohl mít svou družici,třeba dělenou,svuj ČTmultiplex-třeba i s doplatkem+komer­čky,nemuselo být tolik zbytečného kraválu!

Adolf Shitler aura:10
18. 5. 2017 21:31 Nový

Re: Válka

celé vlákno

Mě trefit nemůže, protože mám S2 a tudíž příjem vyřešený :-) Spíš trefí ty jedince, kteří se pod nějakými zcestnými dojmy vrhnou na T2, nasypou do toho peníze za set-top-boxy a další věci a pak zjistí, že mají nemlich tu stejnou mazanici co v T :D

Dan Rozsíval aura:45
18. 5. 2017 20:38 Nový

Re: Válka

celé vlákno

Třetí čtení je na pořadu 24.5. takže se uvidí.
A co se týče ČASO tak tady se dá řící jediné, rozpustit a poslat k lopatě. K ničemu jinému tenhle zbytečný spolek darmožroutů není.

Petr Š. aura:81
CCblue Login: CCblue
18. 5. 2017 17:01 Nový

Kdo se dneska zajímá o satelit?

celé vlákno

Vždyť je to zastaralá platforma, která vůbec nejde používat mobilně.
Dneska platí, co není na mobilu, to neexistuje.

Tak se s tím smiřte.

Nic Moc aura:10
19. 5. 2017 15:02 Nový

Re: Kdo se dneska zajímá o satelit?

celé vlákno

Prosim ukazte mi, jak pouzivate DVB-T/2 mobilne. Mate snad ve svem mobilu DVB-T/2 prijimac? A jaky mate signal? :-)

Štěpán S. aura:30
Steve Login: Stranik
19. 5. 2017 15:22 Nový

Re: Kdo se dneska zajímá o satelit?

celé vlákno

:-DD

I kdyby byl a šlo to ... S lupou se dívat na TV na mobilu fakt né!

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+