Více

Samsung UE48JS8502: na hodnocení SUHD je ještě brzy, ale je to rozhodně dobrý krok

Tři řady 4K TV mají nabídnout nebývalou kvalitu obrazu. Někdo je dokonce poměřuje i s OLED a v jednom obchodě jsem narazil na kategorii „OLED + SUHD“.

Máme tu první televizor typu Samsung SUHD. Co zkratka značí, si můžeme jen domýšlet (Samsung, Super, S class…), protože výrobce ji nijak nespecifikuje. V každém případě nejde o OLED, ale o LCD obrazovku (klasicky lesklou), která je podsvícena LED diodami a vybavena několika novými technologickými vychytávkami, které mohou (s důrazem na toto slovo) vylepšit kvalitu obrazu. Padají termíny jako „nano crystal color“, ale nikdo nechce mluvit o Quantum Dot, natož aby vysvětlil, v čem přesně nové „nanokrystalické“ technologie spočívají. To má Samsung společné nejen s LG.

Mluví se o Peak Illuminator, který má zvýšit jas podsvícení v jasných oblastech obrazovky (většinou se to dělá naopak), což je alespoň zřejmé a zajišťuje se to klasickou analýzou scény a následnou úpravou úrovně podsvícení v konkrétním detailu, resp. v jeho blízkosti (v rámci mřížky). V této souvislosti je třeba říci, že Samsung sáhl po podsvícení typu Direct LED (mají ho všechny SUHD TV), které pochopitelně umožňuje řádově lépe řídit podsvícení.

Zdůrazňuje se také zakřivení obrazovky dovolující lépe vychutnat scénu. Ve spojení s technologii Auto Depth Enhancer (automatické vylepšení hloubky) byste z ní mohli mít lepší pocit hloubky a v některých případech to opravdu mohu potvrdit.

V každém případě z toho všeho vyplývá následující:

stul

  • SUHD je termín, nikoli nový princip obrazovky, byť je obohacený některými novými technologiemi,
  • k SUHD patří řady JS8500, JS9000 a JS9500, tedy řady vrcholové, nabízené v úhlopříčkách od 122 cm (48") do 224 cm (88"),
  • pokud chcete odlišit jednotlivé modely od ostatních, hledejte hned za číslem úhlopříčky označení „JS“.

My se dnes podíváme na startovní SUHD řadu 8500 s hodně zajímavou úhlopříčkou 48 palců, tedy se 122 cm. Můžete ji ale mít i v 55 a 65 palcích, tedy ve 140, resp. 165 cm, vždy v prohnuté podobě. À propos prohnutí. To podle mého názoru může mít smysl u velkých úhlopříček. U 122 cm je to poněkud zbytečné, i když uznávám, že to pro někoho může být efektní. Já sice na můj zahnutý mobil LG Flex, resp. nyní LG Flex 2, nedám dopustit, ale u televizoru – nemohu si pomoci – mně prostě vadí. Namísto toho, aby mě poutala scéna, přitahuje mi oči zahnutí obrazovky jako takové, které při pohledu z čela u takto malých úhlopříček vnímám jako primární.

Celou recenzi čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz.

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+