Více

Samsung QE49Q7F: perfektní podání barev i HDR, potíže s HbbTV a rychlým pohybem

Máme pro vás důkladný pohled nejen na nejmenší a nejlevnější televizor z řady QLED, ale také na použitou LCD technologii a chytré funkce, včetně HbbTV, které musíte nejprve nainstalovat.

V současné době je nejvyšší třídou televizorů Samsung QLED, který ve firemní hierarchii nahradil sérii nazývanou SUHD. Už samotný název vzbudil značnou pozornost, nejen proto, že až příliš připomíná konkurenční technologii OLED a méně poučený člověk může obojí snadno zaměnit, ale i s ohledem na fakt, že stejná zkratka původně označovala vyvíjenou zobrazovací technologii, u které jsou tzv. kvantové body samy zdrojem světla, podobně jako organické diody v obrazovkách OLED.

V případě aktuálních televizorů QLED tomu tak ovšem není. Stejně jako u jejich přímých předchůdců SUHD jde o LCD přijímače s podsvícením LED, které ovšem pro tvorbu barev používají v konstrukci panelu namísto běžné vrstvy s barevnými filtry vrstvu s nanokrystalickými „kvantovými body“ (Quantum Dot).

Novinkou oproti minulému roku má být jiné složení těchto bodů – nyní z kombinace zinku, selenu a india. Základní princip ale zůstává: podsvícení obstarávají LED diody s modrým světlem a vrstva zmíněných nanokrystalů různé velikosti (udává se 3 až 6 nanometrů) a tvaru, což vytváří barvy tří subpixelů tvořících každý obrazový bod – tedy červenou, zelenou a modrou. Spolu s tím, že televizory této řady pracují s vyšším 10bitovým zpracováním obrazových dat, se dociluje nejen vysoké přesnosti barev, ale i široké škály reprodukovatelných polotónů. Z barevného prostoru DCI-P3, který je pro popis reprodukce barev domácí i profesionální obrazové techniky v poslední době používán, tak dokážou reprodukovat úctyhodných 99 %. A jak Samsung uvádí, tyto televizory to zvládají při všech úrovních jasu, což není až tak samozřejmé.

NAPSALI JSME: První pohled: Jaké jsou televizory Samsung QLED?

Nejrozměrnější televizor vlajkové řady Q9, Samsung QE88Q9 míří i na český trh

Samsung CHG90: obří herní LCD monitor řady QLED s Quantum dot a HDR

Mezi další špičkové vlastnosti třídy QLED patří vysoký jas, který je obrazovka schopna generovat (měří se v 10 % bílé obrazové plochy v černém poli). Ten se sice oproti loňsku u většiny modelů snížil z 2000 na 1500 nitů (často se mluvilo o tom, zda nemůže obrazovky poškozovat), nicméně stále je to vysoká hodnota, uvážíme-li, že i prémiové UHD modely disponují jasem cca 300 až 400 nitů (cd/m2). U nejvyšší řady Q9 – s velkoformátovými obrazovkami – maximální výkon 2000 nitů zůstal zachován. Vysoký maximální jas je dalším z faktorů, které přispívají k široké škále reprodukovatelných odstínů barev.

Další informace o produktových řadách (Q7, Q8 a Q9), úhlopříčkách a také o boxu One Connect Box, který je doprovází, najdete v samostatném článku.

Samsung QE49Q7F – silueta jako z pohádky… I díky systému One Connect.

Autor: Samsung

Samsung QE49Q7F – silueta jako z pohádky… I díky systému One Connect.

Po tomto trochu obecnějším úvodu se už podívejme na model, který si představíme podrobněji. Samsung QE49Q7F (44 990 Kč) náležející, jak označení napovídá, do řady Q7 je zajímavý už svou velikostí. Při úhlopříčce 49 palců, tedy zhruba 124 centimetrů, je totiž nejmenším modelem v exkluzivní řadě; řečeno jinak, nejmenším televizorem s maximální výbavou, jakou v současnosti Samsung disponuje. A podíváme-li se i do nabídky jiných předních značek, snadno zjistíme, že najít menší, plně vybavený televizor, vůbec není snadné. Většina výrobců totiž jednoznačně preferuje velké úhlopříčky (není divu, lze je prodávat výrazně dráže), takže nejčastěji se setkáme s „nejmenším“ provedením v podobě 55palcové (140 cm) velikosti; což například platí i o nabídce televizorů s technologií OLED. Nic proti velkým obrazovkám, ale ponecháme-li stranou, že v tomto směru zobrazovací technika hodně předběhla kvalitu běžně dostupného signálu – toho televizního zejména, limitem může být i prostý fakt, že do mnohých interiérů se rozměrný televizor prostě nevejde. Není žádnou výjimkou, kdy televizor nevybíráme ani tak podle jeho vlastností a výbavy, ale především s metrem v ruce podle velikosti, aby se vešel…

V tomto ohledu je rozhodnutí Samsungu začít elitní kategorii už „o číslo menším“ modelem jistě sympatické, samozřejmě ani 124 centimetrů není málo, jde ale asi o rozumný kompromis, protože na obrazovkách s úhlopříčkou okolo jednoho metru už by přínos nadstandardních (a ne právě levných) technologií nemusel být příliš zřetelný.

Úprava naladěných stanic.

Autor: Petr Žák

Úprava naladěných stanic.

Pokračování článku čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz.

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+