Více

Martin Benko: Philips přichází s projekčním osvětlením TV a oddělenými reproduktory

TP Vision nás letos technickými finesami docela zásobuje. Vedle zcela změněného Ambilightu je tu i snaha o výrazně lepší zvuk oddělením reproduktorů.

Operační systém Android TV a dvě unikátní televizní novinky pro sezónu 2015/16 byly ústředním motivem pražského setkání (článek je zde), na kterém se diskutovalo i o technologii Ambilight, resp. její nejnovější projektorové variantě.

Právě díky ní posunulo TP Vision jako výrobce televizorů se značkou Philips osvětlení pozadí televizoru zase o kus dál. Na setkání jsme mj. domluvili i rozhovor s Martinem Benkem, produktovým specialistou firmy pro střední a východní Evropu, a řeč nebyla jen o Ambilightu a technologii unikátního ozvučovacího systému televizoru s oddělenými reproduktory, ale i o stále neuvedeném Ultra HD (4K) přehrávači a streameru. Ten měl být k dispozici už před rokem…

Na tiskovém setkání jste řekl, že při koupi televizoru bude v budoucnu více rozhodovat operační systém. Proč si to myslíte?

Televizor se v současnosti mění na zdroj centrální zábavy v domácnosti. Tradiční způsob sledování televizních programů postupně začíná nahrazovat sledování obsahu z multimédií a internetu. Zákazníci se nyní více orientují na tzv. Smart funkce a jejich možné využívání. V tomto směru vidím určitou paralelu s tím, co se v nedávné minulosti odehrálo v oblasti mobilních telefonů. I tenkrát se velké značky rozhodly pro různé operační systémy a postupně se ukázalo, jaký to mělo dopad na celkový segment a prodeje. Nerozhodoval přitom ani tak operační systém, jako obsah, možnosti a aplikace, které nabízel. Klíčovou roli přitom sehráli vývojáři aplikací, kteří se orientovali na operační systém s nejvyšším potenciálem. A dnes již vidíme, že hlavní segment trhu je rozdělený na dva operační systémy, přičemž jedním z nich je právě Android. Domnívám se, že něco podobného se bude opakovat také v televizní technice, a proto si myslím, že výběr operačního systému bude při nákupním rozhodování hrát stále větší roli. Věřím, že stejně jako v mobilech má operační systém od společnosti Google, tedy Android TV, velký potenciál stát se dominantním také v oblasti televizorů.

Opravdu věříte tomu, že operační systém je v pořadí důležitosti kritérií při nákupu chytrého televizoru někde na předním místě?

Věřím, že na žebříčku důležitosti bude stále výše. Jak jsem již říkal, pro zákazníka bude důležitý hlavně obsah a možnosti, které nabídne. Vše samozřejmě závisí na vývojářích. My v TP Vision věříme, že se budou orientovat na operační systémy s velkým potenciálem a z toho důvodu jsme vsadili právě na Android TV. Už dnes nabízí prostřednictvím Google Play Store velký výběr aplikací a her optimalizovaných pro televizní obrazovky, které uživatelé znají z mobilních zařízení. A samozřejmě i filmový a hudební obsah, to vše ve flexibilním a rychlém prostředí, což je také důležitý faktor.

V Praze jste představili dvě hlavní novinky: televizor s oddělitelnými reproduktory (série 8601) a televizor s osvícením zadní stěny za pomoci LED projektorů (série 8901 Ambilux). Pro koho myslíte, že budou určeny? Pro hračičky, bohaté fajnšmekry, nebo technické nadšence?

Oba dva modely pocházejí ze série 8000, která už tradičně představuje vyšší prémiový segment a orientuje se na zákazníky, kteří si potrpí na určité vychytávky, netradiční koncepty a od technologií vyžadují emoce – takže takoví fajnšmekři. Samozřejmě, že se v televizích této série nacházejí také špičkové technologie, který uspokojí i technicky náročné uživatele.

Jaký systém se u série 8601 používá k bezdrátovému přenosu zvuku mezi televizorem a oddělenými reproduktory? Je nějak ohlídána synchronizace zvuku, resp. jeho případné zpoždění? Tohle někdy dělá dost problémů…

Celý rozhovor čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz.

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+