Více

Roman Anton: Harmonie TV míří do DVB-T mimo Prahu, požádáme o licenci pro druhý kanál

„Chceme vytvořit televizní skupinu, která se zaměří na mladé i středně staré diváky,“ vysvětluje v rozhovoru pro DigiZone.cz ředitel Harmonie TV Roman Anton

Donedávna jste provozoval pouze internetovou televizi BOOMtv, před pár měsíci jste k ní přidal i televizi Harmonie. Proč jste se rozhodl vstoupit do tohoto projektu?

Harmonie TV si spíš vybrala mně. Jak je známo, v roce 2011 vstoupila na televizní trh s myšlenkou, že chce oslovit diváky starší 45 let. Což byl sám o sobě jistě dobrý záměr, protože tato divácká skupina se neustále početně rozšiřuje, nicméně trh na ni obecně příliš necílí, reklamní zadavatele tolik nezajímá. V tomto směru to byl pro Harmonii TV velice těžký začátek, měli celkem dost složitou vyjednávací pozici s mediálními agenturami a zadavateli inzerce. Záhy jim došly finanční prostředky a televize začala být poměrně prázdná. Zůstala sice v nabídce kabelových společností, takže byla dostupná pro 150 tisíc účastnických zásuvek, ale to samo o sobě k soběstačnosti Harmonie TV nestačilo.

Jak to majitelé Harmonie řešili?

Začali hledat partnera, kterého nakonec našli. Tento nový partner měl určité představy a požadavky na určité změny a kvůli tomu provozovatelé oslovili mně jakožto člověka, který provozuje internetovou televizi a má určité zkušenosti s tím, jak startovat televizní projekt od samého začátku. Sešlo se v příhodnou dobu, protože moje BOOMtv došla v roce 2011 nebo 2012 do určitého vrcholu a neměla se kam dál rozvíjet, protože trh s internetovými televizemi u nás nerostl tak, jak se kdysi předpokládalo. BOOMtv se tedy dál moc nerozvíjela a loni jsme dospěli k dohodě, že přinesu do Harmonie TV svoje know-how, jak tu televizi znovu postavit na zelené louce za rozumných nákladů a přinesu k tomu zároveň obsah, který má BOOMtv. Tyto dvě stanice sloučíme, internetovou platformu necháme jen BOOMtv, necháme ji takzvaně zrát a plně se soustředíme na rozvoj Harmonie TV. A že z obsahu BOOMtv, u kterého to je vhodné, uděláme základ schématu Harmonie TV.

Zároveň jste ale také trochu změnili cílovou skupinu Harmonie TV.

Ano, oproti původním plánům Harmonie se snažíme trochu omladit publikum, chceme snížit původní cílovou skupinu na diváky 35+ a tím si trochu pootevřít dveře na trh s televizní reklamou. Zhruba po roce jsme si chtěli tuto strategii vyhodnotit a říci si, jakým způsobem budeme pokračovat dál. Tyto změny nastaly od loňského léta, obsah BOOMtv přešel na Harmonii TV a v určité smyčce jsme ho vysílali v kabelových televizích. K tomu jsme postupně začali tvořit nějaký nový obsah a předpokládali jsme, že si letos na podzim postupně připravíme zázemí pro vstup do terestrického vysílání.

Do DVB-T jste ale vstoupili už letos na jaře, i když jen v Praze, kdy vysíláte v Regionální síti 4 na kanále 46.

Ano, naskytla se nám možnost vstoupit do DVB-T už v březnu letošního roku a získat programovou pozici v multiplexu, jichž je nedostatek. Upřímně řečeno, naše pozice v současném multiplexu je nedostatečná z hlediska kvality signálu, protože máme garantován datový tok pouhých 2,1 Mbit/s, což je opravdu málo. Je tam sice progresivní dopočítávání, takže když ostatní televize v tomto multiplexu nevyužijí plně svůj bitrate, můžeme ho automaticky využít my, nicméně to není taková sláva.

Ke konci června ale z této sítě odejde TV Metropol, tak by se to mohlo zlepšit.

Ano, ale Leoš Pohl tam už jako náhradu připravuje jinou televizi.

Ta by ale měla plnohodnotně a samostatně vysílat snad až od září.

V tom případě předpokládám, že se to po 30. červnu projeví na lepší kvalitě obrazu Harmonie TV. Pro nás je situace s bitrate o to složitější, že se snažíme používat nové komunikační a grafické prvky, takže vysílání Harmonie TV je složeno z několika vrstev a tím pádem je nárok na bitrate o to vyšší. Ale abych se vrátil k našemu vstupu do DVB-T: v březnu se uvolnila programová pozice v pražské Regionální síti 4, a my jsme do toho šli i s tím, že jsme zpočátku očekávali negativní ohlas na kvalitu vysílání i signálu. Neměli jsme ale příliš na výběr, protože pokud bychom čekali do září, programovou pozici v multiplexu by mezitím obsadil někdo jiný. Momentálně terestricky pokrýváme Prahu a Středočeský kraj, ale už máme v jednání další oblasti pokrytí.

stul

Kde konkrétně chcete ještě vysílat pozemní cestou?

Celý rozhovor čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+