Více

Regionálním sítím DVB-T hrozil na Silvestra konec, mohou ale vysílat až do června 2019

Bez prodloužení individuálních oprávnění pro kmitočty regionálních multiplexů by některé programy musely zmizet i z přechodových sítí DVB-T2.

Stačilo málo a programová nabídka volně šířené terestrické televize by po letošním Silvestru výrazně zchudla. V neděli 31. prosince totiž měla původně končit platnost individuálních oprávnění pro kmitočty regionálních multiplexů DVB-T. Přes dvacet multiplexů by se muselo odmlčet a spolu s nimi i desítky televizních programů. 

Namátkou dětské Déčko (to však souběžně vysílá ještě v celoplošném multiplexu 3), HD verze programů České televize, ale i Barrandov Family, Óčko Expres, TV Noe, Sport 5, Regionálnítelevize CZ, TV Praha či Kinosvět. Zmizet by musely i z přechodových sítí DVB-T2, pokud v nich vysílají, protože tyto multiplexy jsou určeny pouze pro zajištění souběžného vysílání týchž programů ve standardech DVB-T a DVB-T2.

Regionální multiplexy skončí rok před celoplošnými

Regionálním sítím DVB-T nakonec pomohl Český telekomunikační úřad (ČTÚ) aktualizací Plánu využití rádiového spektra, již si vyžádali sami operátoři. Někteří žádali o prodloužení existence regionálních sítí až do roku 2020, kdy se budou vypínat i celoplošné multiplexy DVB-T, jiní chtěli prodloužení kmitočtů alespoň o rok. 

ČTÚ zvolil zlatou střední cestu a platnost individuálních oprávnění pro kmitočty prodloužil do 30. června 2019. Regionální multiplexy tak skončí rok před čtyřmi celoplošnými sítěmi DVB-T. Operátorům tří regionálních sítí ale ČTÚ přidělal vrásky na čele, protože u jedenácti kmitočtů nepovolil jejich další prodloužení a trval na jejich vypnutí o letošním Silvestru. Šest jich spadalo pod Regionální síť 7, čtyři pod Regionální síť 8 a jeden pod Regionální síť 20.

Pokračování článku čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz.  

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+