Více

Regionální sítě DVB-T nemusí skončit v roce 2017, hraje se o jejich prodloužení. Na jak dlouho?

Životnost regionálních multiplexů pro zemské digitální televizní vysílání by se fakticky mohla srovnat s celoplošnými sítěmi DVB-T, které naopak skončí dříve. Vzniká poměrně jasný plán.

ČT Sport HD už jen po kabelu a satelitu?

Ne dva roky, ale ještě o několik let déle by mohly v České republice vysílat regionální multiplexy pro zemskou digitální televizi ve standardu DVB-T. Pokud by stát trval na aktuálně vydaných individuálních oprávněních pro vysílací kmitočty těchto sítí, za dva roky na Silvestra by Čechům, kteří si navykli sledovat programy České televize v HD kvalitě přes pozemní vysílače, nezbylo nic jiného, než přeladit na veřejnoprávní multiplex 1 s kanály ve standardním rozlišení obrazu. A nejen to. Někteří diváci by zcela přišli o možnost příjmu dětského kanálu Déčko, nemluvě o všech regionálních televizích, křesťanské TV Noe, hudebním Óčku Expres nebo Sportu 5. Všechny regionální multiplexy DVB-T totiž mají oprávnění vysílat pouze do konce roku 2017. To se však má brzy změnit.

Expertní skupina pro tvorbu Strategie rozvoje terestrického televizního vysílání v České republice, která funguje při ministerstvu průmyslu a obchodu, ve svém návrhu pro vládu počítá s možností prodloužení individuálních oprávnění pro kmitočty všech regionálních sítí DVB-T. Radost by to udělalo především dvěma největším hráčům na trhu, Českým Radiokomunikacím a Radimu Pařízkovi, respektive jeho společnosti Progress Digital. Regionální sítě 7 (Pařízek) a 8 (Radiokomunikace) představují alternativu k celoplošným multiplexům a dnes už jsou v podstatě jedinou šancí, jak vstoupit na trh volně šířených, terestricky vysílajících televizí. Prostor přitom má už jen Regionální síť 8, konkurenční Regionální síť 7 dlouhodobě pronajímá většinu své kapacity České televizi pro vysílání programů ČT 1 HD, ČT 2 HD a ČT Sport HD.

Prvním programem, který se objevil v Regionální síti 4 v normě MPEG-4, byl ČT Sport HD.

Foto: Česká televize

Za dva roky utrum? ČT Sport HD má vysílání v DVB-T jisté jen do konce roku 2017

Velkorysý návrh pro regionální sítě

Pokračování článku čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz.

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+