Více

Radiokomunikace: Problémy se záměnou multiplexu A může vyřešit jen ČTÚ

Pokud bydlíte v severních částech Prahy, možná máte potíže s laděním zemské digitální sítě A na 25. kanále. Pražskému digitálnímu vysílání o výkonu 2,5 nebo 5 kW tu konkuruje sice vzdálenější, přesto ale silnější Buková hora s výkonem 100 kW. Některé set-top-boxy proto automaticky naladí ústecké vysílání na kanálu 58, které ale zatím neobsahuje televizi Nova. Na problém upozornil server DigiZone.cz pražský čtenář a my jsme se na věc zeptali společnosti Radiokomunikace.

stul

Problém vašeho čtenáře na dálku skutečně nedokážeme vyřešit ani posoudit, nicméně s velkou pravděpodobností souvisí s ID sítě. Těchto potíží jsme si vědomi a snažíme se je vyřešit ve spolupráci s ČTÚ. Jedině regulátor může stanovit jednotný způsob značení sítí a to i s přihlédnutím ke značení v okolních státech. Cílem by mělo být, aby jednotlivé vysílače měli svá ID a nedocházelo k nechtěnému přeladění, uvedla v odpovědi Marie Fianová z mediálního zastoupení Radiokomunikací. Reakci ČTÚ zjišťujeme.

Čtenář se ptal také na možnost zvýšeného výkonu pražského DVB-T. To podle Radiokomunikací ale zatím není možné: Výkon pražského vysílače je plně v souladu s licenčními podmínkami a zvýšení výkonu proto nemůže být na pořadu dne. V budoucnu však dojde ke zvýšení výkonu pražského vysílače v souladu s aktualizovaným Technickým plánem přechodu.

29 názorů Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 31. 10. 2008 19:36

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+