Více

Radim Pařízek: Pokud má být zachována rovnováha, chceme v DVB-T2 dva multiplexy

Provozovatel televizního multiplexu 4 a Regionální sítě 7 komentuje v rozhovoru pro DigiZone.cz plány s přechodem na DVB-T2 i rozhlasové digitální vysílání.

Dvě nové celoplošné televize vstupují v prosinci do multiplexu 4, čímž bude jeho datový tok – alespoň co se týká celostátních programových pozic – zcela zaplněn. Zbývá už jen obsadit několik volných regionů a oba multiplexy Radima Pařízka, vedle „čtyřky“ také Regionální síť 7, budou naprosto plné. Jak se jejich provozovatel chystá na novou vlnu digitalizace a přechod na modernější vysílací standard DVB-T2? Zeptali jsme se Radima Pařízka a při té příležitosti zabrousili i k tématu rozhlasové digitalizace.

Do multiplexu 4 během prosince vstupují dvě nové celoplošné televize – Mňau TV a Prima Comedy Central. Tím bude jeho kapacita, alespoň co se týče pozic pro celostátní programy, naplněna. Čekal jste, že do tří let od převzetí této sítě budete mít takřka veškerou kapacitu vyprodanou?

Ve skrytu duše ano, ale reálně se ta situace postupně proměňovala a vyvíjela, takže chvíli to vypadalo nadějně, potom zase méně. Některé televize k nám vstoupily, aby si to vyzkoušely, ale potom zase odešly. Ne proto, že bychom poskytovali špatnou službu, ale jejich byznys plán prostě neunesl náklady spojené s terestrickým vysíláním. Dnes to už vypadá, že na trh vstupují silnější subjekty. Například Viacom, který stojí za Primou Comedy Central. Z toho máme velkou radost, vždyť vyjma několika pozic v regionálních vrstvách obou našich multiplexů máme plno. Když si vezmete, že jsme první naši síť začali stavět v roce 2012 v podstatě na zelené louce, tedy kromě několika zprovozněných lokalit od Telefóniky, a měli jsme zadání, že multiplex musíme vystavět rychle, ekonomizovat ho a být alternativní sítí, která bude konkurenční vůči velkým a silným Českým Radiokomunikacím, tak ten záměr by se bez velkého entuziasmu, velkých peněz, velkého napřažení lidí a dobrého kolektivu, dobrých souher určitých pozitivních náhod a trochy štěstí nedal realizovat. Když to tak zpětně hodnotím sám za sebe – a to nechci vychvalovat naše lidi ani sebe – odvedli jsme podle mě hodně dobrou práci, která nese ovoce. Jsme z toho velmi spokojeni.

 Kvůli novým programům musela z multiplexu 4 po dvou letech odejít Nova Cinema, která v DVB-T vysílala dvojmo – kromě multiplexu 4 i v multiplexu 2. Jaký smysl mělo tohle dublování?

Nova Cinema měla jít původně k nám. Ona byla tou čtvrtou televizí, která po vypršení smlouvy s Českými Radiokomunikacemi měla přejít k nám. Nicméně když jsme začali stavět a rozšiřovat multiplex 4, trochu jsme pozapomněli vyhodnocovat dopad jeho penetrace, tedy proladěnosti v domácnostech, což je důležitý faktor. Jedna věc je pokrytí a druhá věc reálná penetrace. V době, kdy k nám měla přecházet Nova Cinema, ještě penetrace multiplexu 4 v domácnostech neodpovídala představám Novy. Když jsme se se zástupci Novy asi za tři čtvrtě roku potkali znovu, říkali nám, vidíte, kdybyste měli takovéto výsledky před tři čtvrtě rokem, neváhali bychom, protože proladěnost multiplexu 4 v domácnostech výrazně stoupla. Zvolili jsme totiž proaktivní přístup k různým skupinám diváků, nejen k samotným domácnostem, ale i správcům společných televizních antén (STA) a jednotlivým servisním organizacím. Potom začala penetrace velmi rychle stoupat, ale chyběl nám tam ten třičtvrtěrok. Proladěnost bychom nepodcenili, ale v danou chvíli jsme ji nepovažovali za tak důležitou. Měli jsme se jí věnovat už na počátku mnohem víc.

Nova Cinema zůstala v multiplexu 4 i poté, co prodloužila smlouvu s Českými Radiokomunikacemi na vysílání v multiplexu 2. V podstatě další rok. Proč?

Jsme rádi, že jsme ji mohli dočasně dál šířit a Nově za to děkujeme. Bylo to možné i proto, že jsme měli v multiplexu 4 volné místo a část diváků tento program ladila přes naši síť 4. Také jsem si nebyl jistý, nakolik je smlouva s Českými Radiokomunikacemi vypověditelná a za jakých podmínek. Dodnes to netuším, ale soudě z reakce obou stran tam možná byla chvilku ve hře určitá možnost překlopit později Novu Cinemu jen do multiplexu 4. Ale to je můj názor, který nemám ničím podložený.

Nova za šíření Novy Cinema v multiplexu 4 platila?

Pokračování rozhovoru čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz.

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+