Více

Pustili by čeští mobilní operátoři do sítí LTE free-to-air televizní vysílání? Zeptali jsme se

Jak se O2, T-Mobile a Vodafone tváří na myšlenku nahrazení DVB-T a DVB-T2 vysíláním v sítích LTE? Pronajali by vysílatelům část kapacity? A za jakých podmínek?

Nahradí LTE v budoucnu DVB-T a DVB-T2?

Obavy z řízené likvidace terestrické televizní platformy vysílající ve standardech DVB-T a DVB-T2 vyjádřila na přelomu července a srpna Evropská vysílací unie (EBU). Organizace, která sdružuje všechny veřejnoprávní televize a rádia v Evropě, vypracovala technickou zprávu, v níž vylučuje možnost nahrazení DVB-T/-T2 sítěmi LTE pro mobilní přenos vysokorychlostního připojení k internetu. EBU vnímá snahy mobilních operátorů získat na úkor televizního vysílání další sady kmitočtů, na kterých by šířili LTE. Zároveň se stále častěji objevují názory, že technologie DVB-T/-T2 je zastaralá a brzy ji překoná právě LTE, v němž by bylo možné vyčlenit část datového toku právě televiznímu vysílání. EBU ale namítá, že dané technické řešení by umožňovalo vysílat jen omezenému množství televizí.

MIF17

Hlavním argumentem proti použití LTE coby náhrady zemské digitální televizní platformy je nákladnost takového řešení a ceny za šíření signálu. „Zástupci mobilního průmyslu tvrdí, že náklady na poskytování vysílacích služeb přes LTE mohou být sníženy kombinací unicastu a eMBMS multicastu, což by mělo vést k rozsáhlým úsporám,“ napsala EBU ve své technické zprávě. Takové řešení je podle EBU skutečně možné, ale rozhodně nenahradí DVB-T a DVB-T2 v lné šíři s takovou programovou nabídkou volně šířených stanic jako dosud. Jinými slovy, v sítích LTE by se nedostalo na všechny. Další otázkou je technické řešení, aby k mobilnímu příjmu nebyly nutné SIM karty a nešlo o příjem podmíněný, který by šlo zpoplatnit. Mobilní operátoři si za datové služby nechají platit, výhledově to má být jejich nejziskovější služba.

 

Foto: Ericsson

Způsoby příjmu televizního vysílání i konzumace obsahu se stále rozšiřují, LTE v něm sehraje důležitou roli. Ale jako primární platforma asi ne.

Celý článek čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+