Více

První televizory s Android TV jsou tady. Co od nich čekat?

Popravdě zatím přece jen větší problémy než u konkurence, i když prostředí rozhodně nevypadá zle. Tatíček Google nám to ale bohužel trochu odflákl.

Na Android TV se vedle Philipsu (sedm řad, z toho dvě Full HD) a Sony (deset řad, z toho tři Full HD) chystá podle oficiálního webu Googlu i Sharp a oznámení na stránce říká „už brzy“. U Sharpu jsem v tomto ohledu ale zatím na nic nenarazil.

Tento článek vznikl na základě testů tří televizorů značky Philips vybavených operačním systémem Android TV (Android 5.1): 40PFH6510, 48PFH5500 a 55PUH6400. A také na základě testů předchozích televizorů s Android 4.2. Bohužel v případě poslední verze Androidu nemám srovnání s žádným dalším výrobcem, protože Sony u nás televizory už nezapůjčuje. Je ale myslím jednoznačné, že pár věcí jde na vrub výrobci OS, tedy Googlu, i když nechci – a ani nemohu – rozebírat, co je věcí jeho a co je věcí TP Vision (Philips).

Článek tudíž berte jako první přiblížení toho, jak mi za současného stavu věcí Android TV připadá, i když aktualizace – pevně doufám – věci změní k lepšímu. A je jich dost.

V případě značky Philips mají všechny televizory s Android TV mj. zabudováno certifikované Bluetooth 4.0 s podporou kodeku aptX (Low Latency) a pochopitelně nechybí ani podpora Google Cast, což ale budou mít všechny značky podobné, stejně jako například hlasové vyhledávání. To je standardní součástí operačního systému Android TV a narazil jsem na něj i u televizorů bez mikrofonu. Občas poněkud obtěžuje, ale naštěstí se hluboko v systému dá i vypnout.

Testy televizorů s operačními systémy Android 4.2 a Android TV (5.1)

Philips 55PFS8209 (Android 4.2)

Philips 55PUS9109 (Android 4.2)

Philips 65PUS9809 (Android 4.2)

Philips 40PFH6510 (Android TV). Článek v přípravě.

Philips 48PFH5500 (Android TV). Článek v přípravě.

Philips 55PUH6400 (Android TV)

Doufám také, že se Google umoudří a do Androidu TV zavede běžné, léty prověřené přístupy z verzí použitých u mobilů a tabletů, protože si skutečně nedovedu představit, k čemu je dobré nyní vymýšlet „novinky“, které místo toho, aby všechny světy s Androidem sbližovaly, což by podle mého měl být hlavní cíl, je naopak rozděluje a uživatelům život znepříjemňuje. Mimochodem, hodně mi vadila i neschopnost jednu aplikaci instalovat a další vybírat, což mi přijde naprosto absurdní, a také nemožnost vyvolat seznam naposledy spuštěných aplikací a svižně tak přepínat mezi například promítáním filmů a nějakou tou hrou či brouzdáním na webu.

O tom, že by jednou z aplikací – tedy jedním zobrazitelným procesem, mezi kterým byste se mohli přepínat – měl být i TV tuner jako takový, snad hovořit nemusím.

Naopak mohu snad říci (zpráva na poslední chvíli), že mám neoficiálně potvrzeno, že tlačítko seznamu spuštěných aplikací Google nedal k dispozici, stejně jako kurzorovou šipku, a nejen v tomhle jsou Firefox OS, Tizen a Web OS podstatně dál a jsou i příjemnější na práci.

Tohle Google skutečně nezvládl a bohužel to bylo vidět na všech třech přístrojích s Android TV, které se mi v průběhu srpna dostaly do rukou.

Je mi jasné, jak moc se to líbí TP Vision a podle některých z vás jsou problémy i u Sony, kde to prý vypadá podobně. Sony se prý jen ještě snaží vytvořit nějaký vlastní „myšový kurzor“, což je v podstatě neméně absurdní.

Google to výrobcům televizorů, kteří na něj spoléhali, zjevně pěkně zavařil.

Začínáme…

Pokračování čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz.

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+