Více

Prostřeno: cirkus postižených, které elektrické biče dráždí do nepříčetna

Obliba seriálu Prostřeno je podle mého názoru jasným důkazem skutečnosti, že Češi jsou opravdu smějící se bestie.

Podle posledních měřítek sledovanosti je Prostřeno jedním z nejsledovanějších pořadů televize Prima. A to prosím už od roku 2010, kdy u nás tento formát byl představen poprvé. Princip je jednoduchý, všichni ho znáte: vybere se pět hostů, každý den se hoduje u někoho jiného. Ostatní pak přidělují hostiteli body, kdo jich má na konci nejvíc, vyhrává 50 000 korun.

Jedná se samozřejmě o převzatý formát, v Británii jej vysílá Channel 4 pod názvem Come Dine with Me, a běží ještě v několika desítkách zemí. U nás běží několikrát týdně, protože se na něj prostě lidé pořád dívají – ovšem na Channelu 4 jednu dobu běželo až 126 dílů za měsíc, což je věru strašidelná představa.

Když jde o jídlo až v poslední řadě

Do recenze Prostřena se mi dvakrát nechtělo, ale nakonec mě kolegové přemluvili, ať se podívám na pár dílů. Zřejmě mě chtěli za něco potrestat, nevím… Možná jsem v minulém životě někomu hodně škaredě ublížil, možná jsem byl masový vrah a teď mě dostihla karma. Nejedná se o žádnou gastroshow, jak se uvádí v oficiálním popisku akce. O jídlo tady jde až v naprosto poslední řadě a slouží jako podklad pro vyvolávání rozmíšek a nesvárů mezi jednotlivými soutěžícími.

Ostatně věci, které soutěžící vaří, vypadají tak, že Mimibazar je proti nim vysoká gastronomie. A soutěžící jsou kapitola sama pro sebe – v několika dílech, které jsem byl nucen zhlédnout, vystupovaly ty nejbizarnější postavičky, vystupující v oblečení jako z katalogu Neckermann z roku 1980. A samozřejmě všichni dávají na odiv svůj um (ostatně, jde jim o těch 50 litrů), což někdy vede k absurdním situacím, kdy – jak píše kolegyně Markéta Lukášková – „čím tlustší ženská, tím lehčí jídla vyžaduje“.

Dobrý casting jako základ úspěchu

Televize Prima zřejmě záměrně vybírá ty nejděsivější typy, které našla v castingových katalozích. A ještě je samozřejmě vybírá tak, aby se maximalizoval vznik potenciálních konfliktů – samozřejmě, bez nich by to nebylo ono – a používají k tomu ještě takzvané „pokyny z režie“, jinými slovy „informační elektrické biče“, aby rozdráždili divou zvěř. Lidé (a Češi obzvlášť) se rádi kochají z cizího neštěstí, proto je vždy jeden ze soutěžících naprostá odsouzeníhodná zrůda – někdy je to člověk, který má doma tak špinavo, že u něj odmítají ostatní jíst, jindy je to dáma, která se před kamerou vyleje jako konev, a v díle, který jsem jen s největším sebezapřením dokoukal až do konce, to byl Zdeněk Macura, který Regině Holáskové říkal „broučku“, litoval, že se nezeptal, zda ji může obejmout a nosil tričko s nápisem „Ježíš je áčková celebrita“.

Bez ohledu na to, jaký máte názor na Pavla Novotného, je to člověk, který se opravdu s ničím nemaže a naprosto každému řekne do očí, co si o něm myslí. A jeho výroky jsou i přes brutální, až neotesanou upřímnost naprosto přesné – když řekne, že není pochyb o tom, že Macurapotřebuje psychiatra, tak to při pohledu na toho mongoloidního obtloustlého pitomečka, který kvůli cvrčkům v kuchyni volá 112, považujete za zcela validní výrok.


Autor: FTV Prima

Diváky Prostřena nejvíce zaujaly Pavlovy slipy.

Zdeněk Podhůrský (který celý tenhle speciální díl vyhrál) vlastně působil nejcivilněji, ale i na něm nebyla patrná žádná velká euforie. No a manželé Krampolovi tam byli vyloženě do počtu – a těch pár replik, které tam měli, pronesli naprosto neutrálně. Což je v pořádku, lehká distance od toho absurdního divadla, ve kterém šlo o to navzájem se ponížit a shodit, je od herce, který je o generaci starší než jeho spolusoutěžící, asi správná a očekávaná.

stul

Už starý Řím se bavil sledováním zápasů zrůd

V 19. století si jistý P. T. Barnum zařídil muzeum, ve kterém byla expozice těch nejodpornějších kreatur – chlapec s rukama jako humr, čtyřnohá dívka nebo lidský jednorožec. Byla to nejnavštěvovanější část celého muzea – lidi prostě mají zvrácenou radost, když je na tom někdo hůř než oni sami. Asi to v nich posiluje naději, že jejich posraný životy nejsou asi zase tak posraný.

Osazenstvo Barnumovy Freak show jako ideální účastníci soutěže Prostřeno.

A stejnou funkci plní i Prostřeno, pořad, který se řadí do stejné sorty jako Výměna manželek či Farmář hledá ženu – ta sorta se může jmenovat „Ukážeme vám ubožáky, kteří jsou na tom dost špatně, a vy na ně pak můžete ukazovat prstem a dělat si z nich legraci“. Při pohledu na Zdeňka Macuru se opravdu musí téměř každý cítit jako Einstein, to je v pořádku. Ovšem to, že se tenhle pořad už šestým rokem drží na příčkách sledovanosti, je důkazem jediného: Heydrich měl pravdu, když řekl, že Češi jsou smějící se bestie. A vzhledem ke sledovanosti tohoto formátu na celém světě zřejmě nejen oni.

2 názory Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 4. 12. 2016 10:28

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+