Více

Producent První republiky vyhrál důležitý spor, který mohl ohrozit celý koprodukční systém v Česku

Ve hře byly miliony korun, kvůli kterým se zdržela příprava druhé řady seriálu První republika. Natáčet by se mělo v příštím roce, práce na scénáři pro Českou televizi finišují.

První klapka padne až v příštím roce

Téměř dvouleté zpoždění nabralo kvůli sporu producenta s Finančním úřadem natáčení druhé řady seriálu První republika pro Českou televizi. Mimořádně úspěšný seriál se měl předběžně na obrazovky vrátit letos na podzim, případně od začátku roku 2016, zatím však nepadla ani jeho první klapka a společnost Dramedy International, která jej s ČT koprodukuje, dosud s Kavčím horami vyjednává o způsobu jeho výroby. Natáčení budeme pravděpodobně realizovat někdy během příštího roku, řekl serveru DigiZone.cz jeden ze spolumajitelů Dramedy Filip Bobiňski. Nicméně po scénáristické stránce seriál připravujeme již několik měsíců. Zdržení způsobil právě spor s Finančním úřadem, který společnosti Dramedy odmítl vyplatit významnou část vratky daně z přidané hodnoty za úvodní řadu První republiky. Dramedy navíc hrozilo, že bude muset za DPH ještě nějaké peníze doplatit.

stul

Z víc než stomilionových nákladů na První republiku se jednalo přibližně o 15 milionů korun. Jak to? Finanční správa podle Bobiňského zastávala názor, že Dramedy, jako koproducent pověřený výrobou, má provést tzv. aktivaci majetku a pětiletý časový test, při které se z hlediska DPH posuzuje poměr výnosů osvobozených od DPH a výnosů s DPH.
DPH spojené s vysílacími právy České televize, která nemá plný nárok na odpočet DPH, se finanční správa snažila získat od producentské společnosti, která však s touto částí práv k projektu nemůže nijak nakládat ani je kontrolovat. Nakládání s dílem je oddělené, každá ze stran koprodukce s dílem nakládá samostatně, Česká televize se sama rozhoduje o vysílání v rámci svých okruhů a případně dalších svých právech, které producent nemůže nijak ovlivňovat, popisuje Bobiňski.

Z čeho vycházel Finanční úřad?

Pokračování čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz.

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+